Władze miasta i powiatu uczciły ofiary przemyskiego getta. 16 lipca br. przypadła 82. rocznica jego powstania.
16 lipca 1942 r. niemieccy okupanci utworzyli na terenie Przemyśla żydowskie getto. Dla uczczenia pamięci ofiar władze samorządowe co roku składają kwiaty i zapalają znicze przed tablicą upamiętniającą dokonanie masowego mordu na 1 tys. 580 Żydach przez hitlerowskich oprawców w latach 1942 – 1943. Ta znajduje się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Marii Grzegorzewskiej przy ul. Kopernika.

Drugim upamiętnieniem tragedii, jaka rozegrała się w Przemyślu w latach 1942 – 1943 jest tablica umieszczona na fasadzie budynku, na której przedstawiony jest terytorialny zarys utworzonego latem 1942 r. obozu. Opatrzona została inskrypcją w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim o treści: „16 lipca 1942 r. okupant niemiecki na obszarze określonym na poniższym schemacie utworzył ściśle ogrodzone getto żydowskie, do którego spędził 17 428 Żydów z Przemyśla oraz około 9000 z powiatu. Obszar getta zmniejszał się dwukrotnie jak liczba mieszkańców obniżyła się przez deportacje i egzekucje ostatni raz końcem listopada 1942 r. Ostateczna likwidacja getta nastąpiła pod koniec 1943 r. a jego mieszkańców wywieziono do obozów zagłady na zapleczu tego budynku znajduje się miejsce gdzie okupant zamordował 1580 Żydów.”
Zamordowanych na terenie getta upamiętnili: starosta przemyski Bożena Ryczan, prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun i przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Marcin Kowalski.
KiB
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze