7 czerwca br. w Archiwum Państwowym w Przemyślu odbyły się uroczyste obchody 400-lecia męczeńskiej śmierci ojca Makarego Demeskiego, karmelity bosego, który zginął w 1624 roku. Uroczystości zgromadziły licznych wiernych, duchowieństwo oraz przedstawicieli władz lokalnych, którzy przybyli, aby uczcić pamięć tego męczennika.
Obchody odbyły się w ramach miedzynarodowego dnia archiwów. Ojciec Makary Demeski urodził się we Włodzimierzu Wołyńskim, w zamożnej szlacheckiej rodzinie prawosławnej. W młodości, szukając wyższych wartości duchowych, związał się ze wspólnotą arian i wstąpił do wojsk magnackich, które wsparły Dymitra Samozwańca. W 1605 roku wziął udział w wyprawie przeciwko Moskwie, zakończonej koronacją Samozwańca na cara. Po krótkim panowaniu, Dymitr Samozwaniec został zamordowany w 1606 roku, a Makary dostał się do niewoli. W więzieniu spotkał karmelitów, którzy wpłynęli na jego decyzję o przejściu na katolicyzm i wstąpieniu do zakonu. Po długiej podróży dotarł do Krakowa, gdzie nauczył się łaciny, przyjął chrzest i w 1615 roku wstąpił do zakonu karmelitów. Swoją posługę zakonną związał ostatecznie z Przemyślem. Rok 1624 był czasem niepokoju, gdy Tatarzy pod wodzą Kantymira Murzy najechali Rzeczpospolitą. Mieszkańcy Przemyśla, zagrożeni najazdem tatarskim, zwrócili się do ojca Makarego, aby pertraktował z Tatarami w sprawie okupu i uwolnienia jeńców. Ojciec Makary zgodził się na tę misję, świadomy ryzyka. Po dotarciu do obozu Tatarów został zamordowany przez Kantymira Murzę. Ciało ojca Makarego odnaleziono i pochowano w podziemiach kościoła karmelitów w Przemyślu.
W ramach obchodów jubileuszowych odbyła się prelekcja ojca dra Damiana Sochackiego, karmelity bosego, zatytułowana „Pobożny i chwalebny zamiar Marcina Krasickiego, czyli historia fundacji klasztoru i kościoła karmelitów bosych w Przemyślu”. Ojciec Damian w swoim wystąpieniu przedstawił historię fundacji klasztoru i kościoła, ukazując zasługi Marcina Krasickiego w powstaniu tej ważnej placówki duchowej. Kolejnym prelegentem był dr Andrzej Gliwa, który wygłosił wykład pod tytułem „Najazd ordy z Budziku w czerwcu 1624 roku –- zamknięta karta historii czy aktualna lekcja w kontekście zagrożeń militarnych pierwszej ćwierci XXI stulecia?”. Dr Gliwa poruszył temat historycznego najazdu Tatarów i jego współczesne implikacje, wskazując na ciągłe zagrożenia militarne we współczesnym świecie. Na zakończenie obchodów wystąpili dr Marcin Duma i Grzegorz Gajdzik, autorzy filmu „Apostoł Pokoju”. Dr Duma opowiedział o historii ojca Makarego oraz o miejscach, gdzie można znaleźć wzmianki o nim w literaturze. Grzegorz Gajdzik przybliżył aspekty tworzenia filmu, dzieląc się kulisami produkcji i wyzwaniami, z jakimi musieli się zmierzyć. Po ostatniej prelekcji został wyświetlony film „Apostoł pokoju”, dokument fabularyzowany, za którego produkcję odpowiadał wyżej wspomniany Grzegorz Gajdzik. Dr Marcin Duma odpowiadał z kolei za sferę merytoryczną oraz wystąpił w nim jako lektor, natomiast w postać ojca Makarego wcielił się Piotr Jop, który odegrał role szlachcica, wędrownego rzemieślnika oraz i zakonnika. Te trzy 3 wcielenia pokazywały przemianę ojca Makarego. Od szlacheckiego awanturnika, aż do pobożnego zakonnika, który oddał życie za wiarę i swój kraj. Obchody jubileuszowe 400-lecia męczeńskiej śmierci ojca Makarego Demeskiego były nie tylko okazją do wspomnienia historycznych wydarzeń, ale również do refleksji nad wartościami, które głosił i których bronił za życia. Jego postać pozostaje żywym symbolem odwagi i oddania w służbie Bogu i ludziom.
GG
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze