Kolejne potężne zastrzyki finansowe otrzymały m.in. gminy Żurawica i Fredropol. Tym razem jako unijna dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wsparcie będzie przeznaczone na inwestycje wodno-ściekowe czyli m.in. budowę (modernizację lub przebudowę) oczyszczalni ścieków, sieci kanalizacyjnej czy wodociągowej.
Na zatwierdzonej liście projektów znalazło się 61 wniosków z gmin i Zakładów Gospodarki Komunalnej z całego Podkarpacia. Wszystkie coś dostały... Wybudowane zostaną m.in. trzy oczyszczalnie ścieków oraz pięć stacji uzdatnia wody. Planowana jest również przebudowa trzech innych oczyszczalni ścieków. Na całym Podkarpaciu powstanie ok. 216 km sieci kanalizacyjnej oraz ponad 86 km sieci wodociągowej, a także 32 przydomowe oczyszczalnie ścieków w miejscach, gdzie ze względu na warunki ukształtowania terenu i rozproszoną zabudowę, trudno byłoby, bądź nie opłacałoby się ze względów ekonomicznych, wybudować sieci kanalizacyjne[paywall].
– Nie są to może jakieś spektakularne inwestycje, ale są bardzo ważne dla rozwoju naszego regionu, gdyż wsparcie infrastruktury wodno-ściekowej zawsze wpływa pozytywnie na rozwój gospodarczy obszarów wiejskich, na poprawę warunków życia mieszkańców tych obszarów. Inwestycje te oznaczają także duże korzyści dla ochrony środowiska. A w przypadku gospodarowania wodą wszystkie działania są niezwykle ważne i wymagają wsparcia, szczególne w obliczu aktualnego zagrożenia suszą – wyjaśnił wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin, Piotr Pilch.
Sporo zmieni się w gminie Fredropol jeśli chodzi o rozbudowę i modernizację sieci kanalizacyjnej. – Dostaliśmy około dwa miliony złotych. Na oczyszczalnię ścieków w Darowicach wraz z przerzutem ścieków w Kupiatyczach. Łączny koszt to cztery miliony złotych. Cieszymy się zwłaszcza z likwidacji wiekowej oczyszczalni w Kupiatyczach, bo tam jest rzeczywiście problem. Wszechobecny smród to zmartwienie mieszkańców, o czym także pisał wasz tygodnik – tłumaczy wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek. – W zamian powstanie nowa, między właśnie Darowicami a Kupiatyczami, z dala od zabudowań mieszkalnych. Taka lokalizacja otwiera nam furtkę, aby przyłączyć do niej inne miejscowości, by wymienić Kniażyce czy Koniuszki. Koniec tej inwestycji planujemy na 2021 rok – dodał.
Warto wspomnieć, że w gminie jest już gotowa dokumentacja na budowę Gminnego Ośrodka Kultury. Powstanie tuż obok budynku urzędu gminy. A w budynku niedawno zlikwidowanej filii szkoły podstawowej w Kupiatyczach niebawem powstanie przedszkole. Prace remontowe już ruszyły.
Kolejne unijne dofinansowanie otrzymała także gmina Żurawica. Oczywiście na rozbudowę urządzeń wodociągowych na terenie gminy. Przygotowane projekty przeszły pozytywną weryfikację, zostały zatwierdzone i niebawem będzie można rozpocząć trzy inwestycje. Pierwsza to budowa stacji wodociągowej „Barszczałówka” wraz z infrastrukturą techniczną, druga – budowa sieci wodociągowej o długości ok. 989,5 m oraz stacji wodociągowej wraz z infrastrukturą techniczną przy ul. Pruchnickiej w Żurawicy, trzecia – budowa prawie 600-metrowego odcinka sieci wodociągowej w Batyczach. Łączny koszt to 2 mln 659 tys. 449 zł, z czego unijna dotacja wynosi 1 mln 694 tys. 782 zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.I pewnie mieszkańcom tych wiosek wciśnie się kit, że pieniądze dał Duda.
Nie , zapewne Pan Trzaskowski z Warszawy w celu wyeliminowania uciązliwości przydomowej oczyszczalni ścieków w Warszawie.
w kupiatyczach smierdzi ale gowna idą przez oczyszczalnie lecz w kniazycach i darowicach dalej potoczek to sciek pomimo tego ze mieszkancy właściele posesji podpisali umowy i deklaracje na wywoz scieków do oczyszczalni to czynnosc ta jest fikcją mozliwą do skontrolowania i skutecznej egzekucji .No bo proszę mi wyjaśnic jak to jest kiedy szambiarka jest w gospodartswie jeden raz na pół roku a ma pojemnośc 5 metrow szesciennych to albo się ludzie nie myją i chodzą srać za stodołe i liscmi z buraków tyłek podcierają albo jawnie srają na podpisane deklaracje i umowy z wykonawcą i talej tony gowien mydlin proszków i płynow wylewane jest do potoka i smierdzi ta biedna rzeka jak sciek.Gmino fredropol opamiętaj się ..prewencyjnie zadziałaj skontroluj w razie naruszenia ukaraj bo brak reakcji też jest przestępstwem, za to ktoś jest odpowiedzialny za to ktoś ma wypłate z moich podatków i bierze hajs za nic nie robienie. Panie wójcie bardzo proszę o reakcje, a ty komentatorze nie wpierdalaj polityki w to zagadnienie bo poniekąd ludzie na gminie nie są głupkami i nic im się nie da wcisnąc a w szczególności kto daje rozdaje srodki na gminne inwestycje...
Trzeba wam tłumaczyć na tych wioskach przygranicznych, gdzie jest odbiór przede wszystkim TVP PiS, że to nie Duda daje pieniądze tylko rozdaje części społeczeństwa z naszych podatków. Rząd nie ma swoich pieniędzy. Czystość środowiska, w tym w gminie Fredropol ma gdzieś. Liczy się górnik. A ten, jak wiadomo, nie mieszka w Kupiatyczach.
Owszem płynął potoczki ścieku, ale... gdzie są mieszkańcy, odpowiada im to?
Teraz będzie śmierdziało w Darowicach ,inwestycje się robi w okolicach Pana Wójta i rodziny Pana Wójta ,reszta Wiosek dalej bez kanalizacji i gazu taka ekologia ,,........
W Kupiatyczach mieszka skarbnik i trzech muszkieterów ,którzy nie jedną kasę z marnotrawili a potem Wójt płacił karę, nie przemyślane inwestycje,tylko dla swoich kolesiów i rodziny,Przydał by się tu Komisarz.....
I pewnie mieszkańcom tych wiosek wciśnie się kit, że pieniądze dał Duda.
Nie , zapewne Pan Trzaskowski z Warszawy w celu wyeliminowania uciązliwości przydomowej oczyszczalni ścieków w Warszawie.
w kupiatyczach smierdzi ale gowna idą przez oczyszczalnie lecz w kniazycach i darowicach dalej potoczek to sciek pomimo tego ze mieszkancy właściele posesji podpisali umowy i deklaracje na wywoz scieków do oczyszczalni to czynnosc ta jest fikcją mozliwą do skontrolowania i skutecznej egzekucji .No bo proszę mi wyjaśnic jak to jest kiedy szambiarka jest w gospodartswie jeden raz na pół roku a ma pojemnośc 5 metrow szesciennych to albo się ludzie nie myją i chodzą srać za stodołe i liscmi z buraków tyłek podcierają albo jawnie srają na podpisane deklaracje i umowy z wykonawcą i talej tony gowien mydlin proszków i płynow wylewane jest do potoka i smierdzi ta biedna rzeka jak sciek.Gmino fredropol opamiętaj się ..prewencyjnie zadziałaj skontroluj w razie naruszenia ukaraj bo brak reakcji też jest przestępstwem, za to ktoś jest odpowiedzialny za to ktoś ma wypłate z moich podatków i bierze hajs za nic nie robienie. Panie wójcie bardzo proszę o reakcje, a ty komentatorze nie wpierdalaj polityki w to zagadnienie bo poniekąd ludzie na gminie nie są głupkami i nic im się nie da wcisnąc a w szczególności kto daje rozdaje srodki na gminne inwestycje...