W arkana węgierskiej kultury, literatury, muzyki i kuchni wprowadzali mieszkańców organizatorzy Dnia Kultury Węgierskiej, który odbył się 31 października w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.
Co tak naprawdę wiemy o kraju naszych południowych bratanków i ile z tych wiadomości bazuje na stereotypach, a ile jest wynikiem naszych bezpośrednich kontaktów i doświadczeń? Odpowiedzi na to pytanie można było szukać, uczestnicząc w muzealnej imprezie poświęconej Węgrom, której założeniem było[paywall] przybliżenie mieszkańcom ich obyczajowości. W ramach Dnia Kultury Węgierskiej można było obejrzeć wystawę Węgierskie Lwy Judy w Galicji 1914-1918, po której oprowadzała przewodniczka Sylwia Ryznar. Ekspozycja powstała dzięki współpracy Żydowskiego Muzeum Galicja i Węgierskiego Instytutu Kultury. Składały się na nią: pamiątki należące do kpt. Akósa Biró, eksponaty z węgierskich muzeów oraz archiwalne fotografie. Gratką dla uczestników wydarzenia było spotkanie autorskie z Anną Butrym – tłumaczką i autorką vloga Węgierska Randka, popularyzującego kulturę Węgier w aspekcie: sztuki, literatury, muzyki, kuchni, podróży, języka i ciekawostek.
Na tych, którzy odwiedzili progi muzeum, czekała muzyczna uczta w postaci koncertu Trzy kolory w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu. O podniebienia zwiedzających zadbali z kolei uczniowie Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu, serwując zachwycające smakiem potrawy kuchni węgierskiej. – Mamy nadzieję, że uczestnicy spotkania czuli się jak na Węgrzech. Szeretettel! – podsumował wydarzenie Tomir Mazur z MNZP, dziękując jednocześnie za współpracę wszystkim zaangażowanym w realizację pomysłu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze