Badania w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi można było wykonać w całej Polsce. Wyjątkiem były tylko dwa województwa: podkarpackie i małopolskie.
IV Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w Polsce trwał od 19 do 23 września. Przebadać powinny się szczególnie osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu, narażone na[paywall] ryzyko zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Dodatkowe wskazania to jeden z następujących objawów utrzymujący się przez 3 tygodnie: ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej albo czerwone lub białe plamy w jamie ustnej, ból gardła, chrypka, ból lub trudności w połykaniu, guzek w szyi, zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa.
Do akcji przystąpiło wiele ośrodków w całej Polsce. Jedynie w województwie podkarpackim i małopolskim nie zgłosił się nikt. Dlaczego? – U nas nie ma potrzeby robić szczególnych akcji, ponieważ pacjenci są przyjmowani na bieżąco. Jeśli ktoś zgłosi się ze zmianą, która jego zdaniem może być związana z nowotworem, pacjent jest przyjmowany – wyjaśnia prof. Bogumił Lewandowski, koordynator programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi w województwie podkarpackim.
Gdzie mogą się zgłaszać się pacjenci? – Do każdej poradni laryngologicznej lub chirurga stomatologa – mówi prof. Lewandowski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze