Reklama

W województwie bez badań. Dlaczego?

25/09/2016 11:00

Badania w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi można było wykonać w całej Polsce. Wyjątkiem były tylko dwa województwa: podkarpackie i małopolskie.

IV Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w Polsce trwał od 19 do 23 września. Przebadać powinny się szczególnie osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu, narażone na[paywall] ryzyko zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Dodatkowe wskazania to jeden z następujących objawów utrzymujący się przez 3 tygodnie: ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej albo czerwone lub białe plamy w jamie ustnej, ból gardła, chrypka, ból lub trudności w połykaniu, guzek w szyi, zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa.
Do akcji przystąpiło wiele ośrodków w całej Polsce. Jedynie w województwie podkarpackim i małopolskim nie zgłosił się nikt. Dlaczego? – U nas nie ma potrzeby robić szczególnych akcji, ponieważ pacjenci są przyjmowani na bieżąco. Jeśli ktoś zgłosi się ze zmianą, która jego zdaniem może być związana z nowotworem, pacjent jest przyjmowany – wyjaśnia prof. Bogumił Lewandowski, koordynator programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi w województwie podkarpackim.

Gdzie mogą się zgłaszać się pacjenci? – Do każdej poradni laryngologicznej lub chirurga stomatologa – mówi prof. Lewandowski.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości