Reklama

Warzywa najdroższe od kilku lat

07/03/2019 17:02

Klienci narzekają, że ceny niektórych warzyw są drastycznie wysokie. To fakt – w ostatnich miesiącach poszybowały w górę, ale takie sytuacje zdarzały się już w poprzednich latach. Można się spodziewać, że za jakiś czas znów będą spadać.

Pierwszym z powodów jest ubiegłoroczna susza. Wprawdzie w naszym regionie nie była ona bardzo dotkliwa, ale w skali kraju zbiory były mniejsze niż zwykle. – Najbardziej dotknęła ona warzyw okopowych, między innymi: pietruszki, marchewki, ziemniaka – mówi Aneta Bik, prowadząca w Przemyślu hurtownię warzyw i owoców.

 

Koszty wzrastają

– W lutym ubiegłego roku cena marchewki wahała się od[paywall] 40 do 50 groszy, a w tym roku musimy płacić rolnikowi dwu, trzykrotnie więcej – dodaje hurtowniczka.

Dowiezienie towaru do sklepu to kolejny koszt, a olej napędowy, na którym opiera się transport ciężarowy, jest droższy niż przed rokiem. – Płace również poszły w górę. Żeby pokryć te wszystkie koszty i zarobić przynajmniej tyle samo, sprzedawca nie ma wyjścia i musi podnieść cenę. Nie ma innego sposobu – zaznacza A. Bik.

Reklama

Podkreśla, że koszty transportu, rosnące rachunki za media, czy płace, wymuszają pokrycie tych kosztów właśnie poprzez podniesienie cen.

Pogoda sprawiła, że część upraw została zniszczona albo plony były słabe. Niektóre nie nadawały się do sprzedaży, innych było po prostu mniej. Rolnicy narzekali też na niskie ceny w okresie zbiorów. To fakt, ale ten problem dotyka przede wszystkich tych, którzy nie mają warunków do dłuższego przechowywania warzyw i owoców. Kto wyczekał, dziś sprzedaje w dużo lepszej cenie. Oczywiście są lata tak urodzajne, że towaru jest bardzo dużo i ceny przez cały rok są niskie. W tym roku jest jednak odwrotnie. Koszty pracy rolnika również rosną, niejednokrotnie są oni narażeni na straty, więc trudno się dziwić, że wykorzystują możliwość lepszego zarobku.

Reklama

 

Wahania cen są normalne

Niektórzy ekonomiści uważają, że za wyższe ceny odpowiadają również programy socjalne. Ale nie dlatego, że rząd je sobie odbija, ale dlatego, że w obiegu jest więcej pieniędzy i sprzedawcy to wykorzystują, windując ceny. Nie zgadza się z tą opinią A. Bik. – Gdy rosną ceny towarów u producenta, automatycznie wzrastają ceny sprzedaży. Ponadto minimalna płaca 2 lata temu wynosiła 2000 złotych, a teraz 2250 złotych. Jeśli ktoś zatrudnia kilkadziesiąt osób, koszty wzrastają ogromnie – mówi właścicielka hurtowni.

Reklama

A. Bik zaznacza, że nie wszystko podrożało. – Jabłka są teraz tańsze. W zeszłym roku hurtownik płacił dwukrotnie więcej niż obecnie. To zasługa wysokich plonów – mówi.

Według danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, w lutym ub.r. kilogram marchwi kosztował 1,91 zł, cebuli 1,79 zł, a ziemniaków – 1,12 zł. Natomiast w grudniu marchew była już po 2,72 zł, cebula po 2,95 zł, a ziemniaki po 1,46 zł. Teraz ceny są jeszcze wyższe.

Przeglądając analizy Urzędu Statystycznego łatwo dostrzec, że duże wahania w cenach warzyw są normalne. Na przykład marchewka w lutym 2015 r. kosztowała średnio 1,51 zł, rok później – 2,25, a w 2017 r. – już tylko 1,47 zł. Ziemniaki natomiast najdroższe były w 2014 r. Cena wynosiła wtedy 1,56 zł, a w następnym roku spadła do 0,80 zł. Później utrzymywała się na poziomie nieco powyżej 1 zł, by teraz znów zanotować duży wzrost. Należy się więc spodziewać, że za jakiś czas – prawdopodobnie wraz z nowymi zbiorami – będą one spadać.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kucharz - niezalogowany 2019-03-07 17:55:36

    Pytanie brzmi ; ile płacicie rolnikom a po ile sprzedajecie w cenach hurtowych do sklepów. Ceny sklepowe znamy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kucharz - niezalogowany 2019-03-07 18:03:35

    Mam nadzieje że  p.Kołodziejczak zrobi porządek, już niedługo.   Pietruszka w skupie 3zl  a w sprzedaży 13zł,  za jabłka płacono 30 gr   albo nie skupowano  ,teraz w sklepie  3zł/kg    https://fakty.interia.pl/autor/lukasz-szpyrka/news-siedem-postulatow-rolnikow-z-agrounii,nId,2871839

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ja - niezalogowany 2019-03-07 18:32:19

    Już chyba z pół roku jak minister zdecydował o budowie Narodowego Holdingu Spożywczegoco ma skupywać od rolników dwa razy drożej niż ci złodzieje pośrednicy i sprzedawać dwa razy taniej niż ci złodzieje detaliści. Ma ktoś info czy to już jest wybudowane i działa cze też jeszcze jest w budowie? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama