Reklama

Wzór żołnierza i patrioty. Mieszkańcy upamiętnili gen. Dąbka

27/09/2018 13:36

W niedzielę, 23 września, w Dąbkowie odbyły się uroczystości upamiętniające postać gen. Stanisława Dąbka oraz mieszkańców Dąbkowa (Felsendorfu) i Opaki, ofiar II wojny światowej i pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA w latach 1944-1947, w 100-lecie odzyskania niepodległości.

Uroczystość miała początek w kościele filialnym pw. Serca Pana Jezusa, należącym do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubaczowie. Mszę świętą sprawowali ks. Eugeniusz Łabisz oraz ks. dziekan Andrzej Stopyra[paywall].

Dalsza część obchodów odbyła się przy obelisku autorstwa dra Marka Dryniaka – adiunkta ASP w Krakowie, pochodzącego z Lubaczowa. Modlitwę odmówił ks. kapelan Eugeniusz Łabisz. Na obelisku znajdują się trzy tablice, pierwsza upamiętnia gen. Stanisława Dąbka, przedstawiając go jako wzór niezłomnego żołnierza i patrioty. Dwie kolejne powstały ku pamięci mieszkańców Dąbkowa (Felsendorfu) i Opaki – ofiar II wojny światowej i pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów.

Reklama

Po okolicznościowym przemówieniu wójta gminy Lubaczów Wiesława Kapla, który przedstawił sylwetkę Stanisława Dąbka, a także historię krzyża postawionego w 1920 roku ku czci młodzieży poległej w walkach polsko-ukraińskich pod koniec 1918 roku i historię zamordowanej ludności z Dąbkowa i Opaki, wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz samorządowych, jednostek organizacyjnych z terenu miasta, gminy, powiatu lubaczowskiego oraz reprezentacje mieszkańców Dąbkowa i Opaki.


fot.Tomasz Mielnik
Wiązanki kwiatów pod obeliskiem złożyli przedstawiciele jednostek organizacyjnych z terenu miasta, gminy i powiatu lubaczowskiego.


TM
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama