W niedzielę, 23 września, w Dąbkowie odbyły się uroczystości upamiętniające postać gen. Stanisława Dąbka oraz mieszkańców Dąbkowa (Felsendorfu) i Opaki, ofiar II wojny światowej i pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA w latach 1944-1947, w 100-lecie odzyskania niepodległości.
Uroczystość miała początek w kościele filialnym pw. Serca Pana Jezusa, należącym do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubaczowie. Mszę świętą sprawowali ks. Eugeniusz Łabisz oraz ks. dziekan Andrzej Stopyra[paywall].
Dalsza część obchodów odbyła się przy obelisku autorstwa dra Marka Dryniaka – adiunkta ASP w Krakowie, pochodzącego z Lubaczowa. Modlitwę odmówił ks. kapelan Eugeniusz Łabisz. Na obelisku znajdują się trzy tablice, pierwsza upamiętnia gen. Stanisława Dąbka, przedstawiając go jako wzór niezłomnego żołnierza i patrioty. Dwie kolejne powstały ku pamięci mieszkańców Dąbkowa (Felsendorfu) i Opaki – ofiar II wojny światowej i pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów.
Po okolicznościowym przemówieniu wójta gminy Lubaczów Wiesława Kapla, który przedstawił sylwetkę Stanisława Dąbka, a także historię krzyża postawionego w 1920 roku ku czci młodzieży poległej w walkach polsko-ukraińskich pod koniec 1918 roku i historię zamordowanej ludności z Dąbkowa i Opaki, wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz samorządowych, jednostek organizacyjnych z terenu miasta, gminy, powiatu lubaczowskiego oraz reprezentacje mieszkańców Dąbkowa i Opaki.

fot.Tomasz Mielnik
Wiązanki kwiatów pod obeliskiem złożyli przedstawiciele jednostek organizacyjnych z terenu miasta, gminy i powiatu lubaczowskiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze