Reklama

Zbierają zdjęcia, dokumenty i relacje żyjących świadków

Instytut Pamięci Narodowej stara się corocznie docenić wysiłek pasjonatów i społeczników, zaangażowanych w działania na rzecz zachowania lokalnej, najbliższej historii, przyznając im nagrodę honorową „Świadka Historii”. W tym roku tym wyjątkowym wyróżnieniem uhonorowano 6 osób z Podkarpacia. W gronie laureatów znaleźli się też regionaliści z Lubaczowa i Roztocza Południowego.

Uroczystość wręczenia nagrody honorowej IPN „Świadek Historii” podkarpackim laureatom XI edycji wydarzenia odbyła się w przedostatnim tygodniu listopada, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Odznaczenia wręczył wyróżnionym wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, podkreślając, że sukces IPN po 20 latach działalności jest też ich sukcesem.

– To wy pracujecie na to, abyśmy mogli skutecznie dotrzeć ze swoimi pomysłami. Owszem, wiele rzeczy nie udałoby się wam zrobić, gdyby nie pomoc IPN. Ale powiem w drugą stronę. Wiele rzeczy nie dałoby się nam zdziałać, gdyby nie pomoc z Państwa strony. Chciałbym raz jeszcze powiedzieć, że[paywall] nasze osiągnięcia są waszymi osiągnięciami – zwrócił się do laureatów nagrody.

Reklama


Na scenie rzeszowskiego WDK wyróżnienia z rąk M. Szpytmy odebrali: Barbara Krystyna Janczura, Tomasz Róg, Mariusz Skiba, Michał Jan Stręk, Magdalena Szczepańska oraz w imieniu śp. Franciszka Kotuli – Wanda Tarnawska. Jak wspomnieliśmy, w gronie uhonorowanych są regionaliści z Lubaczowa i Roztocza Południowego.

Lubaczowianie na straży historii

Barbara Krystyna Janczura to lubaczowianka (ur. 5 grudnia 1957 roku). Jest córką i wnuczką sybiraków wywiezionych do Kazachstanu i wnuczką przedwojennego policjanta Wojciecha Mielnika deportowanego na Kołymę, późniejszego żołnierza Armii Polskiej w ZSRS gen. Władysława Andersa.

Pełni funkcję wiceprezesa Terenowego Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie, jest też członkiem zarządu jarosławskiego oddziału, a także autorką bloga, na którym informuje o działalności lubaczowskiego koła i zamieszcza wiersze pisane przez sybiraków i dla sybiraków, jak również wspomnienia z zesłania. Prowadzi działalność edukacyjną, spotykając się regularnie z młodzieżą ze szkół powiatu lubaczowskiego. Jest także autorką książek o zesłaniu.

Reklama

W Lubaczowie urodził się również Tomasz Róg (1 lutego 1980 r.) – historyk, regionalista, kolekcjoner pamiątek z powiatu lubaczowskiego i Kresów Wschodnich RP, pomysłodawca i redaktor „Cieszanowskich Zeszytów Regionalnych”.

Na co dzień uczy historii w Szkole Podstawowej w Cieszanowie i jest dokumentalistą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie. Pełni funkcję przewodniczącego Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Cieszanowie. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności zgromadził wiele relacji świadków historii, a część z nich została zamieszczona na portalu Archiwum Społeczne Gminy Cieszanów.

T. Róg aktywnie współpracuje z rzeszowskim Oddziałem IPN. Bierze też czynny udział w pracach zespołu badającego relacje polsko-ukraińskie na terenach dzisiejszego Podkarpacia i wydaje poświęcone nim publikacje.

Oddana Narolszczyźnie

Uhonorowaną przez IPN osobowością z Roztocza jest także Magdalena Szczepańska (ur. 13 lipca 1977 r. w Tomaszowie Lubelskim) – założycielka i prezes Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”.

Zajmuje się ono upamiętnianiem osób, wydarzeń, rocznic i miejsc pamięci związanych z działalnością konspiracji niepodległościowej na Narolszczyźnie, a także kultywowaniem lokalnych tradycji.

Jak czytamy w publikacji IPN poświęconej tegorocznym laureatom nagrody, Magdalenie Szczepańskiej, przy współudziale innych osób, udało się zorganizować wiele przedsięwzięć upamiętniających działalność AK i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na pograniczu ziemi tomaszowskiej i lubaczowskiej, choćby projekt „Śladami kompanii „Narol” czy uroczystości z okazji 80. rocznicy powstania kompanii AK „Narol”, której częścią było odsłonięcie na rynku w Narolu muralu i tablicy pamiątkowej.

Wydaje też publikacje na temat działalności konspiracji niepodległościowej na Narolszczyźnie.

Reklama

W uroczystości wręczenia nagród wzięli udział m.in.: burmistrz Narola Grzegorz Dominik oraz burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama