Usuwanie zimowego okrycia z roślin to jedna z pierwszych wiosennych prac, które należy wykonać, aby nasze okazy miały szansę swobodnie się rozwijać.
Kiedy zacząć zdejmować zimowe okrycia z roślin?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ustalenie optymalnego terminu prac jest uzależnione od indywidualnych wymagań danej rośliny oraz panujących warunków pogodowych. Zbyt wczesne rozpoczęcie prac może doprowadzić do uszkodzenia roślin przymrozkami, a zbyt późne do wystąpienia chorób grzybowych, zaparzenia się roślin czy deformacji ich rozwijających się pędów.
Choć przyjmuje się, że osłony z większości gatunków zdejmujemy na przełomie marca i kwietnia, najlepiej zdać się na własne, uważne obserwacje przyrody oraz prognozy długoterminowe. Do zdejmowania osłon zimowych przystępujemy gdy temperatura na stałe utrzymuje się powyżej 0°C i nie przewiduje się nawrotu mrozów. Jeśli zdarzy się, że już po usunięciu osłon temperatura spadnie poniżej zera, trzeba je ponownie założyć. Pamiętajmy, że niektóre egzotyczne gatunki roślin, jak i te szczególnie wrażliwe na zimno, mogą potrzebować okrycia nawet do maja.| O tym nie zapominamy | ||
|
Reklama
• osłony zdejmujemy stopniowo, aby rośliny mogły się przyzwyczaić do panujących warunków atmosferycznych: grubsze, tj. słomiane maty, włókninę, gałązki drzew iglastych zdejmujemy w pierwszej kolejności; lżejsze okrycia z kory czy liści możemy usunąć nieco później; najpóźniej rozgarniamy ziemne kopczyki u podstawy krzewów; • w dni słoneczne, już po usunięciu osłon, należy rośliny cieniować np. przy pomocy agrowłókniny. Dzięki temu unikniemy m.in. groźnego rozhartowania roślin, czyli zwiększenia ich wrażliwości na niskie temperatury panujące nocą. Reklama
• nie wolno dopuścić do rozwoju pąków pod osłonami, gdyż po usunięciu okrycia, wiosenne spadki temperatur mogłyby je uszkodzić. |
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze