Poczucie tego, że człowiek w swej naturze jest gatunkiem rozumnym tylko z nazwy, mam nie od dziś. W przekonaniu tym utwierdziła mnie rekcja rodaków na coraz wyraźniejsze widmo epidemii koronawirusa. Słyszałem już bowiem i hasła że „wirusa nie ma co się bać, wszak grypa zabija częściej”, ktoś przekonywał, że „to tylko u nas tak straszą (ze dwa tygodnie temu), a we Włoszech nikt się sprawą nie przejmuje (i skutki właśnie widać)”, że „bać się powinny tylko stare dziadki”.
Ba, dowiedziałem się nawet, że za epidemią stoją jakieś ciemne moce, mocarstwa i firmy farmaceutyczne, które, w zależności od humoru autora banialuk, chcą się dorobić lub – jak u Flaminga – przejąć władzę nad światem. Szkoda tylko, że za tymi słowami idzie praktyka. Do wielu z nas nie dociera, że nawet na bardzo zimne w tym przypadku warto dmuchać. Masowe wizyty w sklepach, dzieci wałęsające się, mimo kwarantanny, po podwórkach, a młodzież po centrach handlowych, świadczą o tym najdobitniej. I rozumiem, że nie można poddać się panice, ale pozorna niemrawość epidemii może być bardzo myląca. Dziś, kiedy mamy kilkadziesiąt przypadków stwierdzonej choroby, problem wydaje się błahy i rozdmuchany. Nietrudno jednak wyobrazić sobie sytuację, w której, wobec postaw opisanych powyżej, liczba zarażonych gwałtownie wzrośnie – co wtedy? Weźmy na przykład mój rodzimy powiat jarosławski. Załóżmy, że zachoruje w nim 1200 osób. To zaledwie jeden procent całej populacji. Tutejszy szpital ma 276 łóżek. Nawet jeśli wypędzimy z niego wszystkie ciężarne, zawałowców i tych ze ślepą kiszką, dla większości wspomnianych łóżek braknie. A mówimy tu tylko o jednym procencie, podczas gdy eksperci szacują, że zachorować może 40, a nawet 80 procent z nas. Dlatego nie polemizujmy z matematyką i skorzystajmy z niepowtarzalnej okazji, by zrobić coś, nie robiąc nic. Zostańmy w domach. Skoro medycyna nie znalazła lepszego rozwiązania, zatrzymajmy koronawirusa, sadowiąc cztery litery na kanapie. Czy to takie trudne?
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.I have read your article, it's very informative and helpful for me. I admire the valuable information you provide in your articles. Thank you for posting it. mapquest driving directions
I have read your article, it's very informative and helpful for me. I admire the valuable information you provide in your articles. Thank you for posting it. mapquest driving directions