Reklama

400 procent! Znowu smog!

30/01/2019 07:57

W poniedziałek, 28 stycznia, w Przemyślu około godziny ósmej rano normy zanieczyszczenia powietrza przekraczały 400 procent! Znajomy maszerował do pracy ulicami Mickiewicza, Jagiellońską, przez Rynek. W godzinach porannych do dymów kominowych dołączają się w tych miejscach spaliny samochodowe. Tego dnia smog odczuwało się w płucach niemal fizycznie.

– O ile rozumiem osoby, które muszą z zawodowych czy ważnych osobistych powodów w godzinach szczytu przemieszczać się przez centrum miasta, to zupełnie nie pojmuję, dlaczego na przykład dzieci szkolne czy przedszkolne właśnie w tym czasie gdzieś wędrują? – zastanawiał się mój rozmówca.

I tu po raz kolejny trzeba bić na alarm. Heroiczną walkę ze smogiem od lat w Przemyślu prowadzi między innymi straż miejska. W dzisiejszym wydaniu Życia Podkarpackiego zamieszczamy ulotkę informującą, jak ze smogiem walczyć. Strażnicy każdej zimy robią, co mogą, aby do mieszkańców, głównie centrum miasta, dotarło, że paląc w piecach czym popadnie, trują nie tylko innych, ale również siebie. Na ile te akcje są skuteczne? Wystarczy każdej zimy popatrzeć przez okno.

Dopóki głównym źródłem opału będzie najniższej klasy węgiel, problemu nie rozwiążemy. Niestety bardzo wiele osób nie stać na droższy węgiel, a tym bardziej na wymianę pieców na ogrzewanie gazowe. I koło się zamyka.

Miasto musiałoby skorzystać z jakiejś superdotacji albo programu pomocowego, aby w całości sfinansować wymianę starych, wysłużonych pieców. Być może wtedy ludzie daliby się namówić. Na razie musi nam wystarczyć akcja informacyjna. Ona powinna trafić nie tylko do dorosłych mieszkańców, ale przede wszystkim do przedszkoli i szkół.

Niestety trzeba, szczególnie zimą, przed każdym wyjściem z młodzieżą czy dziećmi w tak zwany plener najpierw sprawdzić stan zapylenia powietrza. To w dobie internetu jest bajecznie proste, nawet bez instalowania specjalnych aplikacji. Stałe monitorowanie nie wymaga też od nas żadnych specjalnych umiejętności. Oczywiście alert antysmogowy nie rozwiązuje problemu, ale przynajmniej, jeżeli mamy taką możliwość, nie wystawiajmy się na działanie spalin. A lekarze alarmują o ostrożność.      
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ona - niezalogowany 2019-01-30 12:02:15

    W poniedziałek to nawet 900% było!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-01-30 12:16:44

    W Przemyślu bida aż piszczy.Mieszkańcy maja dylemat,czy bardzo skromne dochody mieszczące się w dolnych granicach ubóstwa wydać na żywność,dzieci czy też luksusowy opał.Wiadomo,ze wybiorą żywność i dzieci a opał to czym popadnie.Śmieszy mnie sprawność Straży Miejskiej w wyłapywaniu palących byle czym.Można jeszcze zaangażować policję,wojsko,urząd skarbowy i wszystkie inne służby ucisku z rekonstruktorami włącznie  w ściganiu najbiedniejszych to i tak nic nie zmieni.Zastanawia mnie zawsze z jakim zapałem chcemy ścigać i karać ale zapału takiego już nie ma jak to zmienić na lepsze a wręcz odwrotnie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gosc - niezalogowany 2019-01-30 12:36:51

    Spliny samochodów to znikomy procent. W nocy mało co aut jeździ po ulicach, a wskaźniki w  górze. Około godziny 22 w całym przemyslu czuć zapach węgla, wdzierajacy sie do innych mieszkń. Wiec samochody bym wyeliminował z udziału smaga.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama