Reklama

Budżet obywatelski już w przyszłym roku. 200 tys. do rozdysponowania

12/05/2018 14:00

Przeworsk poszedł śladem miast ościennych i zaproponował swoim mieszkańcom udział w tworzeniu budżetu obywatelskiego. Do rozdysponowania przeznaczono 200 tys. zł. Burmistrz nie wyklucza jednak, że w przyszłości na tę formę aktywności obywatelskiej miasto przeznaczy większą pulę.

Decyzja o zorganizowaniu w Przeworsku budżetu obywatelskiego zapadła na ostatniej sesji rady miasta. Radni projekt burmistrza przyjęli jednogłośnie. Dyskusja nad wprowadzeniem konsultacji społecznych była także okazją do oceny zaangażowania mieszkańców w sprawy miasta. W radzie pojawiły się bowiem głosy by większe kompetencje przy tworzeniu budżetu obywatelskiego przyznać radom osiedli.[paywall] W swojej wypowiedzi na ten temat burmistrz Leszek Kisiel zauważył: – Z całym szacunkiem dla wszystkich rad osiedli, większość z nich prawie w ogóle nie funkcjonuje. Nie mają żadnych pomysłów, a jeśli mają to ich nie przedstawiają. Często do tych rad jest łapanka, przychodzi po 8 osób, a potem są telefony „przyjdź na chwilę, bo trzeba coś przegłosować”. Nie tędy droga – mówił burmistrz. Przewodniczący rady Tomasz Kojder sugerował, że może rad jest po prostu zbyt wiele. – W jarosławiu, które jest miastem trzy razy większym funkcjonuje dwa razy mniej osiedli – mówił.

Bardziej aktywni przeworszczanie

– Chciałbym w ten sposób aktywizować mieszkańców – mówił burmistrz Kisiel. – To mieszkańcy powinni mieć pomysły, to ich trzeba aktywizować czy są gdzieś zrzeszeni czy nie – argumentował. W myśl podjętej uchwały mieszkańcy Przeworska będą decydować o remontach i przebudowach dróg, lokalizacji lub modernizacji obiektów służących rekreacji np. boisk, placów zabaw, siłowni oraz o sposobach zagospodarowywania terenów zielonych w mieście. – Czy to wypali? Nie wiem – mówił burmistrz, przekonując radnych za poparciem projektu – Być może będzie zniechęcenie, ale ja jestem zdania, że żeby zaktywizować ludzi, trzeba od tych ludzi zacząć. Zobaczmy jak to działa. Jeśli nie zadziała albo zadziała słabo – poprawimy. Mamy na to czas – zapewniał L. Kisiel. W podobnym tonie wypowiadał się przewodniczący T. Kojder – Myślę, że możemy spróbować w naszym samorządzie zobaczyć jak będzie ten budżet obywatelski funkcjonować, zastrzegając, że zapisy regulaminu stwarzają jednak sporo barier.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama