Od kilkunastu dni jedna z miejskich spółek pozostaje bez prezesa. To Zakład Usług Komunalnych, któremu od 8 kwietnia 2021 r. szefował Krzysztof Strent, ale sprawował tę funkcję ledwie osiem miesięcy. Pod koniec ub.r. został wójtem gminy Wiązownica. Co dalej z ZUK sp. z o.o.?
1 maja 2004 r. w Przemyślu zostało oddane do eksploatacji nowoczesne składowisko odpadów komunalnych, przewidziane do obsługi ok. 140 tys. mieszkańców. Do jego zarządzania Rada Miasta Przemyśla powołała 23 października 2003 r. uchwałą nr 124/2003 Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o.
ZUK to spółka wyodrębniona z innej miejskiej spółki – Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Przemyślu. Gmina miejska ma w niej 73,81 procent udziałów, PGK sp. z o.o. – 26,19 procent. Z czasem zakres jej obowiązków i zadań się zmienił, bo składowisko zostało oddane w wieloletnią dzierżawę zewnętrznej spółce[paywall].
ZUK zajął się m.in.: utrzymaniem czystości terenów miejskich, a także utrzymaniem i konserwacją zieleni niskiej i wysokiej w mieście, administracją i utrzymaniem porządku na 9 przemyskich cmentarzach, zimowym (i nie tylko) utrzymaniem gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych dróg, ulic, mostów, chodników, placów, terenów i działek drogowych, a także pozimowym oczyszczaniem oraz utrzymaniem czystości i porządku na terenach będących własnością i pozostających we władaniu miasta.
Słowem: ogrom obowiązków.
W pierwszym kwartale ub.r. stanowisko prezesa stracił Zbigniew Storek, bo – zdaniem władz miasta – ta miejska spółka nie wywiązała się należycie z zimowego utrzymania miasta, czyli odśnieżania dróg i chodników.
Nowym szefem został mieszkaniec Mołodycza w gminie Wiązownica, były dyrektor Gminnego Centrum Kultury w tej miejscowości, następnie sekretarz gminy Wiązownica, potem zastępca wójta Mariana Ryznara, wreszcie, przez cztery miesiące, sekretarz miasta Jarosławia – Krzysztof Strent.
Podobnie, jak w przypadku UM w Jarosławiu, długo nie zagrzał miejsca w przemyskiej spółce. Będąc jeszcze prezesem ZUK sp. z o.o., rozpoczął kampanię wyborczą, startując na fotel wójta gminy Wiązownica. Wygrał i po ponad ośmiu miesiącach znowu zmienił stanowisko pracy. Oby na dłużej.
Pytanie, co dalej z tą – zważywszy na zakres obowiązków – jedną z ważniejszych miejskich spółek? Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do fuzji z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej sp. z o.o., czyli... córka wróci do matki.
– Obecnie obowiązki prezesa Zakładu Usług Komunalnych pełni prezes zarządu spółki PGK Andrzej Ziemniak. Jednocześnie prowadzone są prace zmierzające do połączenia obu tych jednostek. Analiza finansowa i organizacyjna pozwoli wybrać najkorzystniejszą formę fuzji spółek. Temu poświęcone zostaną najbliższe tygodnie. Jednak ze względu na trwającą akcję „Zima” nie chcemy podejmować decyzji, które mogłyby zakłócić pracę odpowiedzialnych za nią jednostek – powiedział Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze