Getin Bank, w którym konta mają urząd miejski i podległe mu jednostki, przechodzi obecnie program naprawczy. Realizował go również Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku przed przymusową restrukturyzacją. Co, jeśli nie przyniesie on efektów i ten bank podzieli identyczny los?
W połowie stycznia klientów Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku zszokował fakt, że nie mają dostępu do swoich pieniędzy. Okazało się, że bank został poddany przymusowej restrukturyzacji przez Komisję Nadzoru Finansowego. Klienci indywidualni po kilku dniach z powrotem mogli korzystać ze swoich oszczędności, ale duże firmy i samorządy straciły część środków[paywall]. Tych ostatnich było 34 – 28 gmin i 6 powiatów, w tym przemyski. Ich włodarze apelowali o pomoc, wojewoda obiecała, że zwróci się o nią do premiera, ale do dzisiaj nie wiadomo, jak się sytuacja potoczy. I czy utracone pieniądze uda się odzyskać. A te są niemałe.
Przedstawiciele Bankowego Funduszu Gwarancyjnego poinformowali, że 57,4 procent depozytów zostanie zwróconych samorządom, natomiast pozostała część pójdzie na likwidację zadłużenia banku. Powiat przemyski stracił na tym 3 mln zł, a niektóre samorządy i gminy jeszcze więcej.
W naszym subregionie sytuacja PBS-u bezpośrednio dotknęła starostwo powiatowe, szpital wojewódzki w Przemyślu i kilka innych instytucji. Nie oznacza to, że włodarze innych samorządów śpią spokojnie. Przemyśl i podległe mu jednostki posiadają rachunki bankowe w Getin Banku, który jest obecnie w trakcie programu naprawczego. Podobny program realizował także Podkarpacki Bank Spółdzielczy, zanim uległ restrukturyzacji. KNF uznała bowiem, że nie przynosi on oczekiwanych rezultatów.
Niepokój jest uzasadniony, ale samorząd niewiele albo i nic nie może zrobić. – Zgodnie z ustawą „Prawo zamówień publicznych” wyłonienie banku, świadczącego usługi bankowe miastu, musi się odbywać w drodze przetargu. Już od wielu lat Getin Bank jest jedynym bankiem, który staje do ogłaszanych przez gminę miejską Przemyśl przetargów. W związku z powyższym przysługujący nam wybór najlepszej oferty jest, delikatnie mówiąc, ograniczony – mówi Agata Czereba, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
– Pierwsze sygnały o tym, że sytuacja finansowa Getin Banku może wywoływać zaniepokojenie, pojawiły się już na początku ubiegłego roku. Niestety po zakończonej procedurze przetargowej i podpisaniu stosownej umowy obowiązujące prawo nie daje nam żadnej możliwości manewru – zaznacza.
A. Czereba dodaje, że prezydent Wojciech Bakun – zaniepokojony sytuacją wielu samorządów, które straciły pieniądze na przymusowej restrukturyzacji PBS-u – wystąpił do parlamentarzystów z prośbą o złożenie interpelacji poselskiej, która miałaby zwrócić uwagę na brak jakiegokolwiek programu chroniącego samorządy w przypadku podobnego kryzysu, do tego, który nastąpił w PBS-ie.
Można mieć tylko nadzieję albo na zmiany w prawie, albo na skuteczniejszą niż w przypadku PBS-u realizację programu naprawczego przez Getin Bank. W przeciwnym wypadku zadłużone miasto czekałby ogromny i niezawiniony przez władze kryzys.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Przy GetBacku Amber Gold to żałosna amatorszczyzna.Trzeba o tym pamiętać i jeżeli w nim są pieniądze naszego miasta to już należy uciekac jeżeli chce sie je uratowac.Nie wierzyc w jakieś procesy naprawcze.Takie procesy się robi by bank nie straciła a nie jego klient.To bardzo ryzykowna gra i lepiej jak pieniądze miasta w niwj nie biorą udziału.Rozpłyna się i nie będzie winnego tylko płacz.Naszego miasta na to nie stac.
Pieniądze rządowe czy samorządowe powinny być tylko i wyłącznie w PKO BP i tutaj jest jakaś gwarancja bezpieczeństwa i stabilności.
To miasto ma jakiekolwiek pieniądze? niesamowite! To by była heca gdyby pieniądze z pożyczki zostały zajęte przy kolejnym przekręcie typu bank PBS. Przy takich naukowcach wszystko możliwe.
Kto wybrał ten bank do prowadzenia kont miasta?
W samorządach urzędowo istnieje procedura d/s przekretów gdzie ogłasza sie przetarg na prowadzenie kont.Oczywiście wygrywają oferujące najlepsze warunki.A najlepsze warunki zawsze oferują chłopcy od przekretów.Wszystkie dotychczas upadłe banki prowadziły zawsze konta samorządów
Kolejne genialne poczynania poorzedniej ekipy wychodzą na jaw.eksperci.zostawili zadłużone miasto bez grosza na inwestycje a do tego podpisywali umowy z bankiem który za chwile przestanie istnieć. Przetarg pewnie był tak stworzony jak przetarg na samochod służbowy.wygralo volvo w um no i dziwnie od kilkunastu lat samochodami tej marki jeździ.....?
A ja uważam że to jest podejrzane że pieniądze tracą AKURAT Ci których miasta są we władaniu opozycji. To nie jest władza, to jest mafia.
ale szczerość wczoraj otrzymałem podatek do opłacenia z podanym kontem w Getin Banku!jesli Bank upadnie,drugi raz podatku nie zapłacę!wpłacam pod wskazany przez URZĄD nr konta!
No niestety tak jest, że obsługę bankową wybiera się drogą przetargu i jeżeli głównym kryterium jest cena, to niska cena zazwyczaj premiuje dziadostwo. I tak jak miasto wcześniej było obsługiwane przez PBS, to teraz przez Getin. Oba banki pojechały po bandzie z cenami, żeby tylko za wszelką cenę złowić klienta. No i mamy co mamy. Swego czasu jak miasto robiło przetarg na obsługę bankową, to z ciekawości poczytałem SIWZ i warunki obsługi były tak postawione, że się zastanawiałem, czy jakiś bank będzie w stanie je spełnić. I jeżeli wpłynęła oferta tylko z Getina o czym wspomina Pan Prezydent, to zaczyna to wyglądać dość kiepsko. Nie wiem czym tak naprawdę Getin Bank zachwyca miasto (oprócz ceny oczywiście) i jakie unikalne rozwiązania proponuje, jakich nie mają inni konkurenci, że nawet nie składają ofert. Ale to pytanie raczej do poprzedniej władzy.
jak to kto? NOWY! https://bip.przemysl.pl/27073/rachunki-bankowe-urzedu-miejskiego-w-przemyslu.html
Ty może już nie płacz, że poprzednicy, jak twój idol prezydent. Jak dzieci w przedszkolu - to po co się pcha;i do władzy? Rządzenie miastem to nie to samo co dokazywanie w klubie piłkarskim https://bip.przemysl.pl/27073/rachunki-bankowe-urzedu-miejskiego-w-przemyslu.html
https://bip.przemysl.pl/27073/rachunki-bankowe-urzedu-miejskiego-w-przemyslu.html
A dlaczego na zdjęciu jest Bakun a nie Choma???Żenująca PiSowska gazecina !!!Przecież samym zdjęciem sugerujecie że to wina Bakuna.Dramat!!!
Wali się ta III RP. Zawsze się wszystko zawali co jest zbudowane na lipnych fundamentach. A III RP została zbudowana na oszustwie i złodziejstwie.
Nie opowiadaj.GetBack sponsorował imprezy na których nagrody "ludzi roku","człowieka wolności" dostawali obecny premier,obecna szefowa Trybunału Konstytucyjnego a także sam pan Jarosław Kaczyński.To jest najlepszy parasol jaki jest możliwy do robienia naprawdę wielkich przekrętów.I przekrety te były robione naprawdę na wielką skalę.Nasze miast a szczególnie jego finanse są naprawdę mocno zagrożone
Po co wy się pchaliscie do rządzenia miastem? Nieudacznicy,
Bakun to jest dramat. Miasto brudne. Nawet tego nie potrafi ogarnąć. Jedynie składać kwiatki pod pomnikami. Do tego się nadaje jak nikt.
Strasznie clickbaitowy tytuł. Samo postawienie w ten sposób tytułu już zakłada jakieś nieprawidłowości, a przecież Getin ma teraz stabilną sytuację. Zresztą zestawianie banku krajowego ze spółdzielczym jest mało poważne. Pożywka dla hejterów, po prostu.
Nie wiem na jakiej podstawie łączysz GetBack z Getinem, bo Getin nigdy nie oferował obligacji GB. Więc pisanie cokolwiek na ten temat to jest jakieś szukanie problemu na siłę.
Przecież nikt o zdrowym rozumie , wykształcony czy inteligentny choć odrobinę nie pchał by się do tego bałaganu w tym mieście po co mu by było pójść siedzieć bo to tylko kwestia czasu. Ale ratują się największą grupą w tym mieście robiąc potańcówki dla emerytów w hali sportowej. W mieście wszędzie syf, stok zamknęli bo kto ma się tym zająć ta grupa tempaków i nierobów. Jestem pewna, że nie wypracują 50 % kasy by się utrzymać i co wtedy. Coś nam mieszkańcom podrożeje i posir kasę dostanie i tak my wszyscy zapłacimy za błędy rządzących . I szyszko
Przy GetBacku Amber Gold to żałosna amatorszczyzna.Trzeba o tym pamiętać i jeżeli w nim są pieniądze naszego miasta to już należy uciekac jeżeli chce sie je uratowac.Nie wierzyc w jakieś procesy naprawcze.Takie procesy się robi by bank nie straciła a nie jego klient.To bardzo ryzykowna gra i lepiej jak pieniądze miasta w niwj nie biorą udziału.Rozpłyna się i nie będzie winnego tylko płacz.Naszego miasta na to nie stac.
Pieniądze rządowe czy samorządowe powinny być tylko i wyłącznie w PKO BP i tutaj jest jakaś gwarancja bezpieczeństwa i stabilności.
To miasto ma jakiekolwiek pieniądze? niesamowite! To by była heca gdyby pieniądze z pożyczki zostały zajęte przy kolejnym przekręcie typu bank PBS. Przy takich naukowcach wszystko możliwe.