Reklama

Czy w MPEC-u dochodzi do mobbingu?

Na 21 ankietowych pytań dwa dotyczyły dyskryminacji i mobbingu w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Najpewniej ku zdziwieniu zarządu spółki część pracowników odpowiedziała pozytywnie. To trochę zagadkowa sytuacja, bo na razie prezes MPEC Kazimierz Stec nie odebrał ani jednego zgłoszenia w tych sprawach.

Między 24 września a 2 października 2018 r. w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Przemyślu przeprowadzona została ankieta. Arkusze z 21 pytaniami otrzymali wszyscy pracownicy, m.in. z Wydziału Ciepłownictwa, Sieci i Węzłów, administracji i biura, pracownicy na stanowiskach robotniczych i nierobotniczych[paywall]. Staż pracy i rodzaj stanowiska nie były w żaden sposób weryfikowane.

Uprawnione do udziału w badaniu były łącznie 123 osoby. Siedem nie wzięło udziału w ankiecie, pięć osób arkusze odebrało, ale ich nie wypełniło. Zrobiło to 107 osób. – Ankieta miała charakter tak zwany horyzontalny, a więc obejmujący bardzo szeroki zakres tematyczny związany z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa – wyjaśnił prezes spółki Kazimierz Stec.

Reklama

Dwa z zawartych w ankiecie pytań dotyczyły zagadnień związanych z zaobserwowaną lub doznaną przez pracowników dyskryminacją i mobbingiem. Pytania nie były jednak precyzyjne, zarówno jeśli chodzi o czas, w jakim ankietowani takie zachowania mogliby ewentualnie zaobserwować czy doświadczyć ich na własnej skórze, jak i rolę ankietowanego, czyli czy był świadkiem (obserwatorem), czy też doświadczył dyskryminacji i mobbingu bezpośrednio.

Coś jest na rzeczy...

16 listopada ub.r. wyniki zostały przedstawione kierownikom poszczególnych działów spółki, zaś 6 i 7 grudnia ub.r. pozostałym pracownikom przedsiębiorstwa. Podczas spotkań informacyjnych prezes K. Stec kilkukrotnie informował pracowników o problemie. O tym, że wyniki ankiety mocno go zaniepokoiły. – Nie lekceważymy tego problemu, dla tego typu zachowań nie ma i nie może być żadnej tolerancji – powiedział prezes spółki.

Reklama

Analiza ankiet rzeczywiście wykazała, że obydwa gorszące zjawiska miały miejsce w MPEC-u, chociaż trudno na razie określić skalę, zasięg i czasokres występowania.

– W ramach działań antymobbingowych i antydyskryminacyjnych w najbliższym czasie zostanie przeprowadzone szkolenie dla kadry kierowniczej i pracowników średniego szczebla spółki. Jego celem będzie uczulenie na zachowania pracowników oraz inne zjawiska i symptomy świadczące o występowaniu mobbingu i dyskryminacji. Ma ono także uświadomić zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej za podejmowanie tego typu działań – poinformował prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Prezes K. Stec zwrócił się już do pracowników o przedstawienie bardziej szczegółowych informacji dotyczących konkretnych zdarzeń i zachowań, noszących znamiona mobbingu i dyskryminacji. Oczywiście przy pełnej dyskrecji.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Zenon - niezalogowany 2019-01-23 11:55:58

    Myślicie drodzy Państwo ,że pracownik pójdzie do prezesa a ten pochyli się nad sprawą i przykładnie ukarze sprawcę mobbingu a w firmie powróci atmosfera wzajemnego poszanowania i koleżeństwa ?!Tak to opisał Jan Kaczmarek:Oj naiwny, naiwny, naiwny, Jak dziecko we mgle, Jak goliat na pchle, Mól w otchłani wód, Który liczy wciąż na cud.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    PancernaJarmułka - niezalogowany 2019-01-23 14:27:32

    Na czym polegał ten mobbing?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    TIK tak - niezalogowany 2019-01-23 19:23:59

    Lepiej Się Zabierzcie o fibris tam. takie sprawy są na porządku dziennym 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama