Reklama

Dbają o pamięć

26/01/2020 14:12

W 2002 roku w lesie grochowskim (za Zielonką), w miejscu, gdzie w lipcu 1942 roku hitlerowcy zamordowali około dwóch tysięcy Żydów z Przemyśla i okolic, stanęła pęknięta macewa.

Od tamtej pory każdego siedemnastego stycznia w ramach Dnia Judaizmu w Kościele katolickim mieszkańcy Przemyśla spotykają się w lesie pod macewą, żeby uczcić pamięć pomordowanych. Choć spotkania te nie mają oficjalnego charakteru, z roku na rok pod macewę przychodzi coraz więcej osób. Niektórzy dopiero wtedy po raz pierwszy dowiadują się o tej zbrodni. W ten sposób trwa kultywowanie pamięci o ofiarach, co było ideą inicjatorów upamiętnienia tego miejsca.
JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kiko - niezalogowany 2020-01-27 07:06:17

    A o czym to pamietac???Sadzmy deby tym Zydom co uratowali choć jednego Polaka od śmierci.Przecież Goje nie mają prawa przebywać na miejscu gdzie leż Zyd

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mac. - niezalogowany 2020-01-27 10:46:17

    do kiko - ale ci wszyscy Żydzi byli Polakami

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Robert - niezalogowany 2020-01-27 11:15:33

    Pamiętam rodzinne opowieści o przedwojennym Przemyślu.  Z pośród społeczności żydowskiej niewielu było Polakami,tzn takich co myślało po polsku i zachowywało się polsku itd. Znakomita większość była  po prostu sobą czyli Żydami. A sprawa obywatelstwa jest drugorzędna, w czasie zaborów byli obywatelami Rosji ,Niemiec czy Austro-Węgier.   Nasze problemy obecnie zeszły na  plan  trzeciorzędny lub jeszcze dalej, od rana do wieczora obojętnie czy w radiu,prasie czy w TV słyszy się tylko o Żydach.   nie jestem obojętny na to co się stało w czasie II w.św. ale to Niemcy wybrali Hitlera, rozpętali  wojnę ,wybudowali obozy i tam mordowali Żydów.  To Niemcy zamordowali tych Żydów w miejscu  gdzie stanęła ta macewa.  Niech Niemcy budują  pomniki,cmentarze,utrzymują obozy,płacą odszkodowania rodzinom tych co zamordowali.  pamięć jest potrzebna ale to co się teraz dzieje to przesada.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama