W 2002 roku w lesie grochowskim (za Zielonką), w miejscu, gdzie w lipcu 1942 roku hitlerowcy zamordowali około dwóch tysięcy Żydów z Przemyśla i okolic, stanęła pęknięta macewa.
Od tamtej pory każdego siedemnastego stycznia w ramach Dnia Judaizmu w Kościele katolickim mieszkańcy Przemyśla spotykają się w lesie pod macewą, żeby uczcić pamięć pomordowanych. Choć spotkania te nie mają oficjalnego charakteru, z roku na rok pod macewę przychodzi coraz więcej osób. Niektórzy dopiero wtedy po raz pierwszy dowiadują się o tej zbrodni. W ten sposób trwa kultywowanie pamięci o ofiarach, co było ideą inicjatorów upamiętnienia tego miejsca.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A o czym to pamietac???Sadzmy deby tym Zydom co uratowali choć jednego Polaka od śmierci.Przecież Goje nie mają prawa przebywać na miejscu gdzie leż Zyd
do kiko - ale ci wszyscy Żydzi byli Polakami
Pamiętam rodzinne opowieści o przedwojennym Przemyślu. Z pośród społeczności żydowskiej niewielu było Polakami,tzn takich co myślało po polsku i zachowywało się polsku itd. Znakomita większość była po prostu sobą czyli Żydami. A sprawa obywatelstwa jest drugorzędna, w czasie zaborów byli obywatelami Rosji ,Niemiec czy Austro-Węgier. Nasze problemy obecnie zeszły na plan trzeciorzędny lub jeszcze dalej, od rana do wieczora obojętnie czy w radiu,prasie czy w TV słyszy się tylko o Żydach. nie jestem obojętny na to co się stało w czasie II w.św. ale to Niemcy wybrali Hitlera, rozpętali wojnę ,wybudowali obozy i tam mordowali Żydów. To Niemcy zamordowali tych Żydów w miejscu gdzie stanęła ta macewa. Niech Niemcy budują pomniki,cmentarze,utrzymują obozy,płacą odszkodowania rodzinom tych co zamordowali. pamięć jest potrzebna ale to co się teraz dzieje to przesada.
Do Mac..Nie wszyscy byli Polakami,a przynajmniej ci co tylko patrzyli jak Polaków ograbić i ponizyc.Mój dziadek ukrywał 12 żydów za co mu tylko jedna rodzina była wdzięczna,a jeden odpisał mu tak "jak byłes głupi to nas chowałeś".Dziadek dostał ten medal no i rzekomo posadzili mu drzewko.Dlatego my tez posadżmy deby tym żydom co choc jedna duszę Polska uratowali
Do Kiko. Właściwie masz rację. Nie słyszałem żeby jakiś Żyd wyprowadził z getta Polaka, ani żeby ukrywał jakąś polską rodzinę.
Dziękuje za polemikę.Problem i tak nie zniknie bo to jest róznica mentalności Narodowej.Pomordowani nie moga zajać stanowiska,a ocaleni sami sobie nie wierza,że to przetrwali.Ja nie chciałbym cos takiego przezyc i zyczę wszystkim ludziom pokoju i spokojnego życia bez podziałow na lepszych i gorszych.
Słowa które wypowiedział przewodniczący Światowego Kongresu Żydów powinien przeczytać każdy i zastanowić się nad nimi. Zastanowić się i odpowiedzieć na pytanie czy rezolucje ONZ dot.Izraela są przejawem antysemityzmu i czy za jakąkolwiek krytykę którą Żydzi zapewne uznają za antysemityzm należy karać wieloletnim więzieniem.https://wiadomosci.wp.pl/75-rocznica-wyzwolenia-obozu-auschwitz-birkenau-ronald-lauder-skrytykowal-onz-6472271940036225a
Dobrze by było gdyby ONZ czy inna instytucja w porozumieniu z organizacjami żydowskimi spróbowała skonkretyzować czy ująć w formę prawną pojęcie antysemityzmu. Dzisiaj można odnieść wrażenie że jest ono nadużywane, jakakolwiek krytyka kogokolwiek czy czegokolwiek co jest związane z Żydami od razu spotyka się z zarzutem antysemityzmu. Bardzo wygodne jest takie podejście. Chciałbym jednoznacznie zaznaczyć że sprawa tragedii jaka spotkała Żydów w czasie II wojny światowej nie budzi żadnej wątpliwości i jest przez wszystkich normalnych ludzi oceniana jednoznacznie. Swoją drogą ciekawy jestem czy w literaturze żydowskiej można przeczytać jak oni odnoszą się do przypadków ich wypędzania z różnych krajów na przestrzeni wieków i czy jest w niej choćby odrobina samokrytycyzmu ,refleksji czy zastanowienia.Odnosząc się do słów p. Laudera podanych w linku uważam je za skandaliczne z uwagi na przyczyny jakie zostały podniesione w tych rezolucjach przez ONZ. Nie można przyjąć stanowiska że społeczność międzynarodowa się myli a nieomylne w swoim postępowaniu jest wyłącznie państwo izraelskie.
A o czym to pamietac???Sadzmy deby tym Zydom co uratowali choć jednego Polaka od śmierci.Przecież Goje nie mają prawa przebywać na miejscu gdzie leż Zyd
do kiko - ale ci wszyscy Żydzi byli Polakami
Pamiętam rodzinne opowieści o przedwojennym Przemyślu. Z pośród społeczności żydowskiej niewielu było Polakami,tzn takich co myślało po polsku i zachowywało się polsku itd. Znakomita większość była po prostu sobą czyli Żydami. A sprawa obywatelstwa jest drugorzędna, w czasie zaborów byli obywatelami Rosji ,Niemiec czy Austro-Węgier. Nasze problemy obecnie zeszły na plan trzeciorzędny lub jeszcze dalej, od rana do wieczora obojętnie czy w radiu,prasie czy w TV słyszy się tylko o Żydach. nie jestem obojętny na to co się stało w czasie II w.św. ale to Niemcy wybrali Hitlera, rozpętali wojnę ,wybudowali obozy i tam mordowali Żydów. To Niemcy zamordowali tych Żydów w miejscu gdzie stanęła ta macewa. Niech Niemcy budują pomniki,cmentarze,utrzymują obozy,płacą odszkodowania rodzinom tych co zamordowali. pamięć jest potrzebna ale to co się teraz dzieje to przesada.