W dzisiejszym wydaniu Życia Podkarpackiego zamieszczamy tekst pod tytułem: Śmierdzący problem. Ktoś odprowadza ścieki do ziemi. Na jednym z osiedli domków jednorodzinnych w podprzemyskich Buszkowiczkach ktoś wylewa prosto do ziemi nieczystości. Takich tekstów niestety napisaliśmy dziesiątki, bo nadal nasza odpowiedzialność za ochronę środowiska szwankuje.
Autor tekstu pisze między innymi: „Doskonale widać, gdzie są węże wypuszczone poza ogrodzenie. Wypuszczane są na niezagospodarowane działki. Kilka dni temu było wietrznie. Około godziny 21.30 ktoś wypuścił ścieki. Nie dało się wytrzymać. A przecież, za przeproszeniem, wraz z odchodami wpuszczamy do gleby chemikalia i inne świństwa. Mamy dwudziesty pierwszy wiek. Niby ludzka świadomość jest duża, ale chyba nie u wszystkich. Nie rozumiemy, dlaczego ci ludzie nie zdają sobie sprawy, że trują wszystkich naokoło.” Tak opisują swoją sytuację mieszkańcy osiedla. Artykuł pewnie byłby jednym z wielu, gdyby nie pojawił się w nim bardzo ciekawy motyw etyczny: donosić, czy nie donosić na sąsiadów zatruwających środowisko.
W małych społecznościach wszyscy prawie wszystko wiedzą na swój temat. Doskonale też orientują się, kto jest podłączonydo kanalizacji, kto ma szambo (które systematycznie opróżnia), a które domostwo z nich nie korzysta. Problem na osiedlu urósł do takich rozmiarów, że mieszkańcy zdecydowali się jednak poinformować media. Dlaczego media , a nie stosowne służby? „Można być wrednym, zrobić zdjęcia, zawiadomić odpowiednie służby, wskazując konkretnie, które to gospodarstwa. Jednak Buszkowiczki to mała miejscowość. Nazwani zostaliby kapusiami. Apelują więc do odpowiednich służb o skontrolowanie tej sytuacji. – Przecież w gminie mają wszystkie niezbędne dokumenty. Wiedzą, kto jaki rachunek płaci, kto ile zużywa wody. Można zażądać rachunków za opróżnienie i wywóz szamba – sugeruje Czytelniczka.”
Morał całej opowieści moim zdaniem jest dość oczywisty. Mieszkańcy w ogóle nie powinni mieć tego rodzaju dylematów. Idealnie byłoby, gdyby każdy sam z siebie miał mocną samoświadomość ekologiczną. No ale wiadomo, jak to bywa z rozwiązaniami idealnymi. Zamiary sobie, życie sobie. Najlepiej, gdyby odpowiednie służby po prostu systematycznie wykonywały swoje obowiązki czyli prowadziły dokładny monitoring kto, gdzie, kiedy zrzuca nieczystości.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Oh wao, first of all i liked this article and the pictures you provided here, these are so beautiful, if someone is searching for extreme hot Escort girl or ladies in Dwarka then kindly visit Dwarka Escort.https://ahua.in/dwarka-escort.html
Zadzwonić do Trzaskowskiego,on rozwiąże problem.
Właściwa postawa obywatelska, a nie donosicielstwo.
''Trzeba uświadomić sobie, że istnieje ciężki grzech przeciwko środowisku naturalnemu, obciążający nasze sumienia, rodzący poważną odpowiedzialność przed Bogiem - Stwórcą'' - Jan Paweł II
Nie mam najmniejszych oporów donosząc straży miejskiej w przemyślu kto pali syfem w piecu w mej okolicy. Cóż z tego, jak efektów donoszenia brak i znów trucizna się sączy z kominów sąsiadów.
A czemu macie donosić, jeśli to możliwe to przy opróżnianiu szamba przez tego szbonurka skierujcie węże na jego podwórko. Efekt będzie murowany, żaden mandat nie załatwi tej sprawy.
Быстро и качественно напишу курсовые и дипломные работы. https://www.papernow.org/
Oh wao, first of all i liked this article and the pictures you provided here, these are so beautiful, if someone is searching for extreme hot Escort girl or ladies in Dwarka then kindly visit Dwarka Escort.https://ahua.in/dwarka-escort.html
Zadzwonić do Trzaskowskiego,on rozwiąże problem.
Właściwa postawa obywatelska, a nie donosicielstwo.