Reklama

Dwoje pod Malwami [ZDJĘCIA]

05/08/2025 07:44

Nie po raz pierwszy przekonujemy się, że Kujawy przychylne są poetom. Na zaproszenie Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy, Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” w Kruszwicy oraz Urzędu Miejskiego w Kruszwicy gościliśmy w urokliwej kawiarence „Pod Malwami”.

To tu, 4 lipca, podczas wieczoru „Dwoje pod Malwami” wybrzmiały wiersze poetów z Przemyśla: Marii Gibały – autorki wystaw fotografii, przewodniczącej Rady Artystycznej w RSTK w Przemyślu, która od marca 2011 roku redaguje rubrykę „Przystań Poetycka” w miesięczniku Nasz Przemyśl i Mieczysława Szabagi – wieloletniego Prezesa RSTK. Poetce towarzyszył z gitarą Jerzy Krużel – autor audycji Magazyn Piosenki Studenckiej „Mikroklimat” w Polskim Radiu Rzeszów, radny Rady Miejskiej w Przemyślu, z zamiłowania muzyk. Występujących przedstawiła Magdalena Jagiełłowicz – polonistka, animatorka życia kulturalnego w Kruszwicy. Wiersze nieobecnego Mieczysława Szabagi czytali poeci: Tadeusz Kolańczyk z Głogowa – zegarmistrz, muzyk, kabareciarz, działacz społeczny oraz pochodzący ze Starogardu Gdańskiego Mateusz Brucki – polonista, miłośnik teatru i malarstwa. Po nich wystąpiła Maria Gibała prezentując wiersze o wielu wątkach dotykających sfery uczuć; życia rodzinnego, wiary, wspomnień z dzieciństwa, miłości i przyrody. Na spotkanie licznie przybyli przyjaciele poeci z kraju i mieszkańcy miasta. Logistycznie czuwały nad nimi Krystyna Wulert – przewodnicząca RSTK w Bydgoszczy, wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Federacji RSTK w Warszawie, koordynatorka Ogólnopolskich  Literackich Spotkań Pokoleń  i wspierająca ją Magdalena Jagiełłowicz.

Tu również w tym pięknym malowniczym i historycznym miejscu jakim jest Kruszwica organizowane są „Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń”. W tym roku już po raz XXXIV na początku września pałac w Kobylnikach będzie gościł poetów zakwalifikowanych  drogą konkursu do warsztatów poetyckich, którym będą towarzyszyć spotkania w szkołach, a na zakończenie tradycyjnie koncert pod Mysią Wieżą i ognisko
z konkursem na fraszkę. Nagrodzone wiersze ukażą się w wydawanym co roku pokonkursowym almanachu poetyckim.

Reklama

Gościliśmy tu wielokrotnie i jesteśmy przekonani, że warto wracać. Przyciągają malownicze tereny i moc goplańskiego czakramu a przede wszystkim ludzie o wyjątkowej wrażliwości i empatii.

Maria Gibała                                                            

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama