Nie po raz pierwszy przekonujemy się, że Kujawy przychylne są poetom. Na zaproszenie Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy, Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” w Kruszwicy oraz Urzędu Miejskiego w Kruszwicy gościliśmy w urokliwej kawiarence „Pod Malwami”.
To tu, 4 lipca, podczas wieczoru „Dwoje pod Malwami” wybrzmiały wiersze poetów z Przemyśla: Marii Gibały – autorki wystaw fotografii, przewodniczącej Rady Artystycznej w RSTK w Przemyślu, która od marca 2011 roku redaguje rubrykę „Przystań Poetycka” w miesięczniku Nasz Przemyśl i Mieczysława Szabagi – wieloletniego Prezesa RSTK. Poetce towarzyszył z gitarą Jerzy Krużel – autor audycji Magazyn Piosenki Studenckiej „Mikroklimat” w Polskim Radiu Rzeszów, radny Rady Miejskiej w Przemyślu, z zamiłowania muzyk. Występujących przedstawiła Magdalena Jagiełłowicz – polonistka, animatorka życia kulturalnego w Kruszwicy. Wiersze nieobecnego Mieczysława Szabagi czytali poeci: Tadeusz Kolańczyk z Głogowa – zegarmistrz, muzyk, kabareciarz, działacz społeczny oraz pochodzący ze Starogardu Gdańskiego Mateusz Brucki – polonista, miłośnik teatru i malarstwa. Po nich wystąpiła Maria Gibała prezentując wiersze o wielu wątkach dotykających sfery uczuć; życia rodzinnego, wiary, wspomnień z dzieciństwa, miłości i przyrody. Na spotkanie licznie przybyli przyjaciele poeci z kraju i mieszkańcy miasta. Logistycznie czuwały nad nimi Krystyna Wulert – przewodnicząca RSTK w Bydgoszczy, wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Federacji RSTK w Warszawie, koordynatorka Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń i wspierająca ją Magdalena Jagiełłowicz.
Tu również w tym pięknym malowniczym i historycznym miejscu jakim jest Kruszwica organizowane są „Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń”. W tym roku już po raz XXXIV na początku września pałac w Kobylnikach będzie gościł poetów zakwalifikowanych drogą konkursu do warsztatów poetyckich, którym będą towarzyszyć spotkania w szkołach, a na zakończenie tradycyjnie koncert pod Mysią Wieżą i ognisko
z konkursem na fraszkę. Nagrodzone wiersze ukażą się w wydawanym co roku pokonkursowym almanachu poetyckim.
Gościliśmy tu wielokrotnie i jesteśmy przekonani, że warto wracać. Przyciągają malownicze tereny i moc goplańskiego czakramu a przede wszystkim ludzie o wyjątkowej wrażliwości i empatii.
Maria Gibała
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze