Reklama

Dziki niszczą cmentarze

25/10/2019 19:04

– Dziki ryją przy samych grobach, mogą zniszczyć nagrobki, a wręcz naruszyć mogiły. Czy naprawdę nic nie można z tym problemem zrobić? – zwraca uwagę Marek Zawadzki, który przed kilkoma dniami odwiedził Cmentarz Zasański. Taki sam problem występuja również na Cmentarzu Głównym.

W niedzielne popołudnie, 13 października, Marek Zawadzki odwiedził groby bliskich, spoczywających na Cmentarzu Zasańskim. Ze zgrozą stwierdził, że cmentarz, zwłaszcza w jego górnej, nowej części, jest zryty przez dziki. – Dziki ryją przy samych grobach, mogą zniszczyć nagrobki, a wręcz naruszyć mogiły. Czy naprawdę[paywall] nic nie można z tym problemem zrobić? Czy władze miasta i zarządca cmentarza nie są w stanie przepędzić dzików? Zmarłym należy się spokój i szacunek, chyba możemy tyle dla nich zrobić – podkreśla.

– Od jednej z pań, którą tam spotkałem, dowiedziałem się, że jej znajomy, będąc na cmentarzu uciekał przed dzikami. Niedługo dojdzie tam do tragedii – przestrzega.

Reklama

Zarządcą przemyskich cmentarzy jest Zakład Usług Komunalnych. – Do tej pory nie mieliśmy takich sygnałów z Cmentarza Zasańskiego. Dziki wyrządzały natomiast szkody na Cmentarzu Głównym przy Słowackiego. Jedyne, co możemy robić, to naprawa uszkodzonych ogrodzeń i stosowanie środków odstraszających – mówi prezes ZUK Zbigniew Storek.

Na Zasaniu cmentarz jest jednak ogrodzony tylko częściowo. Dziki przychodzą od strony działek, a tam siatki nie ma, ponieważ obszar nekropolii w tamtą stronę jest ciągle powiększany. Nie są też jeszcze uregulowane sprawy wykupu terenów od działkowców.

Reklama

W urzędzie miejskim dowiedzieliśmy się, że obecnie na terenie miasta prowadzony jest redukcyjny odstrzał dzików. – Do zadań myśliwych, z którymi mamy podpisane umowy, należy nie tylko sam odstrzał dzików ale również ich odstraszanie. Z oczywistych względów myśliwi nie mogą być non stop w miejscach, w których pojawiają się zwierzęta – mówi Agata Czereba, rzecznik prasowy magistratu.

Do tej pory odstrzelono 24 dziki, a w sumie w tym roku redukcja ma dotyczyć 100 osobników.

Sygnały o obecności dzików i powodowanych przez nie zniszczeniach mieszkańcy mogą zgłaszać w wydziale gospodarki komunalnej i ochrony środowiska urzędu miejskiego – dzwoniąc pod numer 16 6752058 wew. 540, lub pisząc na adres: kos@um.przemysl.pl
PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    tsa - niezalogowany 2019-10-25 19:21:32

    Czy nie można nic zrobić z tym problemem ?!? No to może tu znajdziecie rozwiązanie tegoż:YOUTUBE.COM - ABELARD GIZA - MYŚLIWI

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    tsa - niezalogowany 2019-10-25 19:26:33

    No to jak z tym murkiem ?!?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Spoldinian - niezalogowany 2019-10-25 20:11:07

    W cywilizowanych zakątkach Europy cmentarze zamyka się na noc. A dziki ryj NOCĄ, zgadza się?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości