– Dziki ryją przy samych grobach, mogą zniszczyć nagrobki, a wręcz naruszyć mogiły. Czy naprawdę nic nie można z tym problemem zrobić? – zwraca uwagę Marek Zawadzki, który przed kilkoma dniami odwiedził Cmentarz Zasański. Taki sam problem występuja również na Cmentarzu Głównym.
W niedzielne popołudnie, 13 października, Marek Zawadzki odwiedził groby bliskich, spoczywających na Cmentarzu Zasańskim. Ze zgrozą stwierdził, że cmentarz, zwłaszcza w jego górnej, nowej części, jest zryty przez dziki. – Dziki ryją przy samych grobach, mogą zniszczyć nagrobki, a wręcz naruszyć mogiły. Czy naprawdę[paywall] nic nie można z tym problemem zrobić? Czy władze miasta i zarządca cmentarza nie są w stanie przepędzić dzików? Zmarłym należy się spokój i szacunek, chyba możemy tyle dla nich zrobić – podkreśla.
– Od jednej z pań, którą tam spotkałem, dowiedziałem się, że jej znajomy, będąc na cmentarzu uciekał przed dzikami. Niedługo dojdzie tam do tragedii – przestrzega.
Zarządcą przemyskich cmentarzy jest Zakład Usług Komunalnych. – Do tej pory nie mieliśmy takich sygnałów z Cmentarza Zasańskiego. Dziki wyrządzały natomiast szkody na Cmentarzu Głównym przy Słowackiego. Jedyne, co możemy robić, to naprawa uszkodzonych ogrodzeń i stosowanie środków odstraszających – mówi prezes ZUK Zbigniew Storek.
Na Zasaniu cmentarz jest jednak ogrodzony tylko częściowo. Dziki przychodzą od strony działek, a tam siatki nie ma, ponieważ obszar nekropolii w tamtą stronę jest ciągle powiększany. Nie są też jeszcze uregulowane sprawy wykupu terenów od działkowców.
W urzędzie miejskim dowiedzieliśmy się, że obecnie na terenie miasta prowadzony jest redukcyjny odstrzał dzików. – Do zadań myśliwych, z którymi mamy podpisane umowy, należy nie tylko sam odstrzał dzików ale również ich odstraszanie. Z oczywistych względów myśliwi nie mogą być non stop w miejscach, w których pojawiają się zwierzęta – mówi Agata Czereba, rzecznik prasowy magistratu.
Do tej pory odstrzelono 24 dziki, a w sumie w tym roku redukcja ma dotyczyć 100 osobników.
Sygnały o obecności dzików i powodowanych przez nie zniszczeniach mieszkańcy mogą zgłaszać w wydziale gospodarki komunalnej i ochrony środowiska urzędu miejskiego – dzwoniąc pod numer 16 6752058 wew. 540, lub pisząc na adres: kos@um.przemysl.plTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Czy nie można nic zrobić z tym problemem ?!? No to może tu znajdziecie rozwiązanie tegoż:YOUTUBE.COM - ABELARD GIZA - MYŚLIWI
W cywilizowanych zakątkach Europy cmentarze zamyka się na noc. A dziki ryj NOCĄ, zgadza się?
Inteligentne zwierzęta.A kto pierwszy zaczął robić za trupojada i tez buszował nocą na naszych cmentarzach.Teraz mają zgodę i przenoszą sie na Ukrainę a na ich miejsce już wchodzą dziki.
Dziki niszczą cmentarze a władza dalej nic. No chyba, że zaczną ryć pod urzędem miejskim. Ale i tu nic nie zrobią
Pracownikom PGK tak ciężko przypilnować bramy cmentarnej od strony działek żeby była zamykana i zlikwidować "dzikie przejście" 10 metrów dalej .Szkoda tylko że są tam prawie codziennie .Przemyśl jak nie zaprowadzisz za rękę i nie pokażesz to nic nie zrobią. PS.Nie zapomnijcie przynieść świeże kwiaty na groby to jeszcze sarny się popasą tak jak w tamtym roku
Przyjedzcie na Zielonke,Kruhel,a nawet Sanocka to zobaczycie co sie dzieje.Na ul Brzozowej nie ma ani jednej lampy,a droga praktycznie prowadzi przez las.
"Zajefajne" priorytety "widzę"?"Dziki niszczą cmentarze"?????????????????? A ku.wa NEOKOMUNA niszczy państwo, sądy i inne instytucje. Jest 500+, Koryto+ i jest "zajefajnie" "NIEPARWDAŻ"
Wezwać ekooszołomów na pomoc. Niech usówają szkody i pilnują terenu.
Thank you so much for sharing this amazing information, please keep sharing…happy wheels
Kolega to się dobrze czuje ....puk,puk,puk.
Czy nie można nic zrobić z tym problemem ?!? No to może tu znajdziecie rozwiązanie tegoż:YOUTUBE.COM - ABELARD GIZA - MYŚLIWI
No to jak z tym murkiem ?!?
W cywilizowanych zakątkach Europy cmentarze zamyka się na noc. A dziki ryj NOCĄ, zgadza się?