W połowie listopada uczniowie klas trzecich gimnazjum w strukturach Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu odwiedzili nową siedzibę Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ulicy Słowackiego. Zdobyta tam wiedza może się okazać bezcenna w ich życiu.
Jednym z elementów edukacji na rzecz bezpieczeństwa była niedawna wizyta młodzieży z „szesnastki” w przemyskiej siedzibie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ulicy Słowackiego.
Tu z bliska mogli się przyjrzeć wyposażeniu karetek, posłuchać o specyfice pracy ratowników medycznych i dyspozytorów, a przede wszystkim wziąć udział w pokazie sprzętu AED, czyli automatycznego defibrylatora zewnętrznego. To niewielkie urządzenie pozwala za pomocą poleceń głosowych przeprowadzić resuscytację w sytuacji zatrzymania krążenia. Może ją wykonać nawet osoba, która nie posiada wiedzy medycznej. Sprzęt przy okazji dokonuje analizy rytmu serca poszkodowanego i wydaje odpowiednie komendy. Właśnie takie urządzenia znajdują się w miejscach publicznych, np. kinach, urzędach, galeriach handlowych czy na stacjach benzynowych.
– Uczniowie ze starszych klas co roku biorą natomiast udział w Mistrzostwach Ratownictwa Przedmedycznego organizowanych przez PCK, na których prezentują zdobytą wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu pomocy przedmedycznej oraz zdobywają nowe doświadczenia na tym polu – podkreśla Halina Stachowicz. – Muszę się pochwalić, że nasi gimnazjaliści w swojej kategorii często zajmują tam czołowe miejsca – dodaje.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze