Reklama

Każda minuta na wagę złota

W połowie listopada uczniowie klas trzecich gimnazjum w strukturach Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu odwiedzili nową siedzibę Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ulicy Słowackiego. Zdobyta tam wiedza może się okazać bezcenna w ich życiu.

Jednym z elementów edukacji na rzecz bezpieczeństwa była niedawna wizyta młodzieży z „szesnastki” w przemyskiej siedzibie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ulicy Słowackiego.

Tu z bliska mogli się przyjrzeć wyposażeniu karetek, posłuchać o specyfice pracy ratowników medycznych i dyspozytorów, a przede wszystkim wziąć udział w pokazie sprzętu AED, czyli automatycznego defibrylatora zewnętrznego. To niewielkie urządzenie pozwala za pomocą poleceń głosowych przeprowadzić resuscytację w sytuacji zatrzymania krążenia. Może ją wykonać nawet osoba, która nie posiada wiedzy medycznej. Sprzęt przy okazji dokonuje analizy rytmu serca poszkodowanego i wydaje odpowiednie komendy. Właśnie takie urządzenia znajdują się w miejscach publicznych, np. kinach, urzędach, galeriach handlowych czy na stacjach benzynowych.

Reklama

– Uczniowie ze starszych klas co roku biorą natomiast udział w Mistrzostwach Ratownictwa Przedmedycznego organizowanych przez PCK, na których prezentują zdobytą wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu pomocy przedmedycznej oraz zdobywają nowe doświadczenia na tym polu – podkreśla Halina Stachowicz. – Muszę się pochwalić, że nasi gimnazjaliści w swojej kategorii często zajmują tam czołowe miejsca – dodaje.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama