Reklama

Komin niezgody. – Chcemy jeszcze trochę pożyć – mówią lokatorzy

– Jeśli wy nie pomożecie, to nic nas nie uratuje – mówią Agata i Edward Dzimirowie. Od mniej więcej 2 lat w ich mieszkaniu okno w kuchni, bez względu na porę dnia, jest uchylone. Również zimą, kiedy temperatura w tym pomieszczeniu wynosi około 10 stopni. – Żyjemy tak, bo chcemy się rano obudzić – alarmują, podkreślając, że boją się o własne życie. Czujnik czadu regularnie sygnalizuje w ich mieszkaniu zagrożenie. A rozpalenie w kuchni węglowej kończy się zadymieniem całego mieszkania.

Państwo Agata i Edward Dzimirowie od 20 lat zamieszkują mieszkanie na parterze  kamienicy przy Dworskiego 54d/2. Wcześniej nie narzekali na problemy, jak mówią – zaczęły się jakieś 5 lat temu – po remoncie wykonanym piętro wyżej, obejmującym między innymi kwestie kominiarskie. Od tamtej pory sprawy nie udało się rozwiązać. Ich kłopoty doskonale znane są pracownikom ADM Siemiradzkiego oraz PGM, pod który ten podlega. Wielokrotnie powyższy temat im zgłaszali. Jak mówią – reakcja była – owszem, ale światełka w tunelu nie widać.

– Za każdym razem słyszymy, że wszystko jest dobrze, a poprawy jak nie było, tak nie ma – mówi pani Agata. Z relacji lokatorów wynika, że po interwencjach nawiercono w budynku kilka nawiewów. Nie zmieniło to jednak sytuacji i nie rozwiązało problemu. Czujnik czadu włącza się regularnie, nawet podczas wizyty komisji złożonej z przedstawiciela ADM i magistratu.

Reklama

– Poproszono mnie o rozpalenie w kuchni i chwilę potem dym z komina cofnął się do pomieszczenia. Przed remontem wykonanym na górze takich problemów nie było – relacjonuje pan Edward.

Lokatorzy od 2 lat żyją przy uchylonym oknie w kuchni (non stop, w dzień i w nocy), bojąc się o swoje życie.

– Chcemy się obudzić żywi – mówią. Zimą temperatura w kuchni wynosi u nich od 9 do 11 stopni (w ciągu dnia). Małżeństwo zmuszone jest spać w kilku swetrach albo pod kilkoma warstwami przykrycia.

W związku z sytuacją na interwencję wezwali też strażaków. Jak mówią, ci orzekli, że jedynym wyjściem z sytuacji jest przebudowa komina. Dodatkowym problemem małżonków są kłopoty zdrowotne, które – jak twierdzą – są konsekwencją cofającego się do mieszkania dymu. U obojga pojawiły się zawroty i bóle głowy, u pana Edwarda dodatkowo kłopoty ze spojówkami. Wcześniej, zanim dym zaczął się cofać do pomieszczenia, ich nie odczuwali. Konsekwencją obecnej sytuacji są powtarzające się wizyty u lekarzy. – Neurolog powiedział, że bóle i zawroty głowy mogą być efektem całej tej sytuacji. Raz nie byłem w stanie wstać z wersalki – podaje przykład E. Dzimira. Jest zdania, że bez postawienia nowego komina wyjścia z obecnej sytuacji nie ma. – Mówią, że nie jest potrzebny. A kiedy zaoferowałem, że sam za niego zapłacę, PGM i tak nie wyraził zgody. Zmuszeni jesteśmy się dogrzewać grzejnikami, by utrzymać jako taką temperaturę w mieszkaniu, a to generuje koszty, ostatnio zapłaciliśmy 600 złotych za prąd. Niech wywiercą nam jeszcze ze 20 otworów w ścianie, a to i tak nic nie da – denerwuje się.

Reklama

Kontroli było kilka, zaleceń też

W związku z opisaną sytuacją małżonkowie zgłosili się do redakcji, prosząc o interwencję w ich sprawie. Zapytaliśmy więc władze PGM, czy i w jaki sposób będą się starali rozwiązać problem, mając na względzie, że dotychczasowe działania nie przyniosły poprawy sytuacji? W odpowiedzi uzyskaliśmy opis podjętych do tej pory działań.

Jak wynika z wyjaśnień, 5 marca 2021 r. w lokalu państwa Dzimirów został wykonany przegląd techniczny, który miał ustalić przyczynę pojawiającego się zadymienia podczas używania urządzeń grzewczych. Dodatkowo wymieniono też kratkę wentylacji grawitacyjnej w kuchni i wykonano anemometrem pomiar wentylacji w kuchni przy roszczeniowym nawiewniku zamontowanym na ścianie zewnętrznej. „Wskazał  prawidłowy ciąg powietrza” – czytamy w odpowiedzi.

Reklama

Jak zapewnił prezes PGM sp. z o.o. Zbigniew Czekierda, aby sprawdzić...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 59% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 02/03/2024 18:27
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama