Na terenie Fortu I Salis Soglio, a dokładnie przy bramie wjazdowej, rozpoczął się trzeci już etap prac remontowo-konserwatorskich.
W tym roku w ramach prac zostanie wykonana pionowa izolacja przeciwwilgociowa, izolacja pozioma metodą iniekcji ciśnieniowej muru fundamentowego, a także rekonstrukcja mostu bramy[paywall].
– Wykonanie izolacji jest niezbędne, aby skutecznie zabezpieczyć zabytek przed deszczem, wodami opadowymi przenikającymi w głąb struktury murów. Ten mało widoczny etap prac umożliwi przystąpienie w kolejnych latach do wykonania konserwacji elementów murowanych bramy i rekonstrukcji strzelnic – wyjaśniła Karolina Marciniak ze Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.
Rekonstrukcja mostu nad fosą, której wykonanie planowane jest jeszcze w br., umożliwi swobodne przemieszczanie się turystów przez bramę, zamkniętej od zeszłego roku. Cały zakres prac jest finansowany w ramach dotacji przyznanej przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwocie 70 tys. zł oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w kwocie 30 tys. zł.
Wykonawcą prac jest Kompleksowa Konserwacja Zabytków M. Filip, A. Filip s.c. z siedzibą w Rzeszowie. Przewidywany termin ich zakończenia został ustalony na 28 października br.
Mimo prowadzonych prac na forcie Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl przygotował dla wszystkich chętnych niespodziankę. 2 października br. (dzięki dotacji ze Starostwa Powiatowego w Przemyślu na promocję powiatu przemyskiego) odbędzie się impreza pod hasłem „Nocne Zwiedzanie Fortu I Salis Soglio”.
W jej ramach przewidziane jest zwiedzanie zabytku w świetle lamp naftowych w towarzystwie przewodników w mundurach CK Armii, spotkanie z duchami, a także możliwość ogrzania się przy ognisku i upieczenia kiełbasy. Zapraszamy!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze