Reklama

Mamy 26 mln m sześc. drewna więcej niż 20 lat temu

04/02/2020 12:33

W rozpoczętym 2020 roku nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie planują pozyskać i sprzedać 2 miliony 49 tys. metrów sześciennych drewna.

Zdecydowana większość surowca, ponad 1,7 mln. metrów sześciennych, trafi do sprzedaży dla firm w trybie przetargu, zaś dla nabywców indywidualnych w sprzedaży detalicznej znajdzie się 255 tys. metrów sześciennych drewna. Zaplanowano też, że tysiąc metrów sześciennych trafi na[paywall] coroczną submisję drewna cennego. Z kolei niecałe 90 tys. metrów to tzw. pula techniczna, która w trakcie roku będzie zadysponowana do sprzedaży na portalu aukcyjnym.

Zasoby drzewne w lasach krośnieńskiej RDLP szacuje się obecnie na ponad 122 mln m sześc. To o 26 mln m sześc. więcej niż 20 lat temu, a w 1978 roku szacowano je na niecałe 77 mln m sześc. Zatem w ciągu 41 lat przybyło ponad 45 mln m. sześc. na pniu. Zasobność podkarpackich lasów osiągnęła 307 m sześc. na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce; przeciętna krajowa to 272 m sześc. na jeden hektar. Natomiast średni wiek drzewostanu w regionie wynosi 75 lat, jest o 11 lat wyższy niż średnia dla Lasów Państwowych w Polsce i 15 lat wyższy niż średnia dla wszystkich krajowych drzewostanów łącznie z lasami innych własności. Duża i wciąż rosnąca jest też ilość drewna martwego, pozostającego do naturalnego rozpadu w lesie dla zachowania jego różnorodności gatunkowej i siedliskowej. To konsekwencja starzenia się lasu. Drewno martwe stanowi w niektórych nadleśnictwach podkarpackich nawet ponad 8 proc. ogólnej masy drzewostanów.

Reklama

– Użytkowanie lasu utrzymujemy na poziomie 65-70 proc. rocznego przyrostu masy, co pozwala na ciągłe pomnażanie zasobów drzewnych, tworząc jednocześnie bardzo istotny rynek pracy i pozwalając zachować właściwy stan zdrowotny i zróżnicowanie drzewostanów – mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Ocenia się, że każdy jeden tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna to przynajmniej dwa miejsca pracy przy ścince i zrywce drewna, a także kilkanaście do ponad stu miejsc pracy w przemyśle drzewnym i handlu drewnem. 

Reklama

Obecnie trzecia część podkarpackich lasów stanowią drzewostany posadzone 60-70 lat temu na gruntach porolnych. Przebudowa ich składu gatunkowego potrwa jeszcze całe dziesięciolecia, a tam gdzie rosną sosny, świerki czy olchy, wprowadzane są jodły, buki i jawory, czyli gatunki właściwe dla gór i pogórza.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-02-04 12:47:08

    Rabunkowa wycinka drewna już ruszyła.Prawie wszystkie mosty w bieszczadach te na drogach jak też te na duktach leśnych zostały przystosowane do dużego tonazu.Nie udał sie rabunek w Puszczy Białowieskiej gdzie miała zostac tylko pustynia to uda się wycinka w Bieszczadach i powiatach podgórskich.Będziemy juz mieli tylko same Połoniny.W obecnym swiecie tylko na Syberii wycina się w podobny sposób gdzie po wycince jest tylko prawdziwa pustynia.Tam wycinaja na potrzeby ChinMy natomiast wycinamy na potrzeby Niemiec. Ukraińcy zakazali wywozu drewna za granicę.Zrozumieli jak to jest szkodliwe nawet dla tak biednego kraju.My zmierzamy w kierunku biedy ale podobno to dla nas właściwy kierunekPocieszenie dla malutkich to,ze dzieje sie to w formie przetargów,jakoby to miało znaczenie dla wyciętych drzew.Patrzmy spokojnie jak z dobra narodowego okrada nas PiS.Dla następnych pokoleń nie zostanie już nic.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Turnicki Park Narodowy - niezalogowany 2020-02-04 14:20:15

    Kolejna specjalność PiSu, zrujnować środowisko naturalne... to co dzieje się w lasach woła o pomstę do nieba. Chodzę na grzyby i widzę zrujnowany las, rozjeżdżony przez ciężki sprzęt i wycinane na masową skalę połacie lasu. Rabunkowa wycinka na skalę kraju trzeciego świata. Chyba można się pożegnać z utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    antyTadeuch - niezalogowany 2020-02-04 14:48:02

    Druhu komuchu Tadeuchu:  mierne teksty w miernej gazecie opatrujesz bardzo miernym komentarzem.  Nasłuchałeś się noblistki i powtarzam ci;zadzwoń do niej gdy ci się kran zepsuje. Ona na tym też się zna, przecie noblistka.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama