Reklama

Od lat mieszka bez łazienki i WC. Batalia o lepsze życie ciągnie się już od 15 lat [ZDJĘCIA]


Przemyślanin Henryk Bała od lat nie ma możliwości korzystania z łazienki i toalety w swoim mieszkaniu. Takich przybytków po prostu w nim nie posiada. Zmuszony jest korzystać ze wspólnej ubikacji na korytarzu, która w dodatku znajduje się na zupełnie innym piętrze. Od 15 lat walczy, by do jego lokalu doprowadzić węzeł sanitarny, deklarując, że resztę prac wykona na własny koszt. Bezskutecznie. Brak sanitariatów w mieszkaniu nie jest jedynym problemem w podlegającej ochronie konserwatorskiej kamienicy przy ul. Kazimierza Wielkiego 15.


Historię batalii Henryka Bały o możliwość posiadania w mieszkaniu takich „luksusów”, jak łazienka i WC, poznajemy podczas wizyty w kamienicy przy Kazimierzowskiej 15, administrowanej przez PGM w Przemyślu. Sprawa ciągnie się już 15 lat. Problemem jest w jego przypadku nie tylko brak łazienki i toalety w zajmowanym lokalu, ale też przeciekający dach w budynku, przez co musi trzymać na środku pokoju miednice i wiadra na wodę, która w czasie deszczów zwyczajnie leje się z sufitu. Na strychu, znajdującym się nad mieszkaniem pana Henryka, uszczelniono tylko część połaci dachowej. Reszta jest w fatalnym stanie, przez co woda przy intensywnych opadach dostaje się do środka. Dodatkowo nie brakuje tam padłych, potopionych w podstawionych miednicach gołębi.

– Zmuszony jestem chodzić na pierwsze piętro do wspólnego ustępu usytuowanego na balkonie, bo tę na piętrze drugim zamknięto na głucho wraz z galerią balkonową po tym, jak sprawą stanu technicznego dobudówki, w której się znajduje, zainteresował się inspektor nadzoru budowlanego – mówi pan Henryk.

Reklama

Przytacza też sytuację jeszcze sprzed zamknięcia galerii, kiedy administratorka, która przyszła odczytać stan wody z wodomierza, miała poważne obawy, by na balkon wejść.

Bieganie po piętrach z potrzebą to problem

Ze względu na tragiczny stan techniczny dobudówki, od grudnia ub. roku i toaleta na pierwszej kondygnacji budynku, i galeria balkonowa, z której prowadzi wejście do niej, są wyłączone z użytkowania decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Mieszkańcowi polecono korzystać z toalet wspólnych na piętrze pierwszym, co dla osoby już niemłodej i w nie najlepszym stanie zdrowia stanowi sporą niedogodność.

Reklama

Henryk Bała jeszcze w 2010 roku zwracał się do miasta z apelem o wykonanie w jego lokalu węzłów sanitarnych. Zdeklarował też, że resztę prac wykona na własny koszt, byleby tylko mieć w mieszkaniu łazienkę i WC (tym bardziej, że lokale położone bliżej toalet takie łazienki posiadają). Również on zainteresował inspektora nadzoru budowlanego sprawą zagrażającego bezpieczeństwu stanu balkonu na 2. piętrze kamienicy. Pan Henryk twierdzi, że jeszcze w 2010 r. otrzymał od PGM deklarację o doprowadzeniu węzłów sanitarnych do zajmowanego przez niego mieszkania[paywall].

– Mijają lata i nic się nie zmienia. Sprawa utknęła w martwym punkcie – mówi.

Reklama

Swoją prośbę ponowił pisemnie w styczniu br. W odpowiedzi zastępca prezydenta miasta Krzysztof Majcher wyraził zrozumienie dla niedogodności, z jakimi boryka się mieszkaniec, zapewniając, że podjęte działania i decyzja o wyłączeniu z użytkowania galerii i toalet na 2. piętrze były konieczne i że „jest to sytuacja tymczasowa” (cyt.).

Plany spełzły na panewce

Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim w Przemyślu, z jakiego powodu przez tyle lat miasto nie jest w stanie zrealizować złożonej w 2010 r. deklaracji o doprowadzeniu węzłów sanitarnych do lokalu mieszkalnego zajmowanego przez lokatora? W odpowiedzi zastępca prezydenta Bartłomiej Barszczak wyjaśnił, że w korespondencji z roku 2010, kierowanej do Henryka Bały przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o. o. w Przemyślu, przekazano informację, że wykonanie węzłów sanitarnych zostanie ujęte do propozycji planu remontów na rok 2011.

Reklama

– Niestety z uwagi na ograniczone środki finansowe zabezpieczane co roku na plan remontów, a także wykonywanie w pierwszej kolejności remontów mających na celu ratowanie życia i zdrowia mieszkańców, brak było możliwości ujęcia tego zadania. Wynikało to również z faktu, że aby węzły zostały wykonane prawidłowo, koniecznym jest równoczesne dobudowanie kanałów wentylacyjnych (7 szt.) – poinformował.

Odniósł się też do sprawy decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Przemyśla, przekazując, że wydana była 1 grudnia 2020 r., natomiast pismem z 9 grudnia 2020 r. Gmina Miejska Przemyśl złożyła od niej odwołanie, w konsekwencji czego została ona uchylona.

Reklama

– Obowiązującą jest więc decyzja Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 15 stycznia 2021 roku – wyjaśnił, dodając, że decyzja o tymczasowym zamknięciu dostępu do toalet usytuowanych na drugim piętrze wynikała ze złego stanu galerii balkonowej, stanowiącej jedyne dojście do nich. Jak również, że podczas kontroli stwierdzono, że wymiany wymagają elementy konstrukcyjne balkonów, dlatego najemcy zostały udostępnione klucze do toalet znajdujących się na 1. piętrze budynku.

Miasto nie wspomina natomiast, że kroki te podjęte zostały po interwencji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i wydaniu przez niego decyzji o zakazie użytkowania z rygorem natychmiastowej wykonalności, której nie wstrzymało nawet wniesione przez samorząd odwołanie (z treści pisma Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego wynika, że wnosząc je, Gmina Miejska Przemyśl wskazała m.in. na nieprecyzyjność niektórych zapisów).

Reklama

Kiedy miasto rozwiąże problem?

Próbowaliśmy dociec, jak miejski samorząd zamierza rozwiązać obecną, niekomfortową dla mieszkańca sytuację, tym bardziej, że prywatny właściciel gruntu, na których ulokowana jest dobudówka do kamienicy z ubikacjami, nie zgadza się na remont, a jedynie na ich rozbiórkę.

– Suche ustępy w dobudówce do kamienicy są ulokowane na prywatnej działce i gmina Przemyśl dzierżawi je za opłatą od kwietnia 2004 roku. Wydawane na to pieniądze można było przecież spożytkować na prace doprowadzające węzły sanitarne do lokali, przez te wszystkie lata inwestycja pewnie miałaby się szansę zwrócić – dowodzi H. Bała i trudno się z nim nie zgodzić.

Reklama

Zapytaliśmy również, kiedy miasto zrealizuje wszystkie punkty decyzji nałożonej przez inspektora nadzoru budowlanego? 28 maja br. organ ten wezwał do tego Gminę Miejską Przemyśl stosownym pismem, w związku z tym, że wykonano jedynie część punktów wydanej decyzji, zobowiązując ją jednocześnie do realizacji jej w całości (w związku z wcześniejszym uchylaniem się Gminy Miejskiej Przemyśl od wykonania nałożonego obowiązku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, postanowieniem z dnia 29 lutego 2024 r., nałożył na miasto Przemyśl grzywnę w wysokości 12 tys. zł).

– Mając na uwadze konieczność realizacji decyzji Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz komfort zamieszkiwania lokatorów budynku Kazimierza Wielkiego 15 w planie remontów na rok 2025 zabezpieczono kwotę 150 tys. zł na wykonanie demontażu galerii balkonowych na poziomie I i II piętra (od podwórza) oraz wykonanie węzłów sanitarnych w 4 lokalach w wyżej wymienionym budynku. Pismem z 30 maja 2025 r. Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków wyraził zgodę na wykonanie tych prac. Kolejne punkty wspomnianej decyzji są sukcesywnie wykonywane, a nasza gmina na bieżąco, pisemnie informuje Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Przemyśla, o postępach prac – odniósł się do pytań B. Barszczak.

Reklama

Próbowaliśmy ponadto ustalić, kiedy w kamienicy przy Kazimierza Wielkiego 15 planowany jest remont cieknącego dachu? W powyższej sprawie miasto poinformowało, że sukcesywnie dokonuje jego napraw.

„W 2024 roku wykonano naprawę jego zawalonej części, a generalny remont będzie planowany na lata kolejne, w zależności od posiadanych pieniędzy” – brzmiała odpowiedź.

Pozostaje mieć nadzieję, że ciągnący się latami problem, znajdzie w końcu rozwiązanie, a pan Henryk doczeka się warunków na miarę XXI wieku, bo czyż toaleta i łazienka w mieszkaniu, za które regularnie płaci czynsz, nie powinna być dzisiaj standardem?

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/07/2025 20:31
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama