W niedzielę, 11 września, odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę walk obronnych w Borownicy (gmina Bircza).
W uroczystości udział wzięli: rodzina poległego płk. dypl. Beniamina Kotarby, wojsko, przedstawiciele organizacji kombatanckich i strzeleckich, posłowie, władze powiatowe i gminne, przedstawiciele ochotniczej straży pożarnej, straży granicznej, policji, delegacje szkół, a także mieszkańcy Borownicy i okolicznych miejscowości oraz zaproszeni goście.
Rozpoczęcie uroczystości poprzedziło[paywall] wystawienie wart honorowych przy krzyżu i obelisku na wzgórzu nad „Czarnym Potokiem”, przy pomniku pomordowanych mieszkańców Borownicy oraz na cmentarzu przy grobie śp. płk dypl. Beniamina Piotra Kotarby. Tam Jerzy Majka, kierownik działu historycznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie przybliżył uczestnikom uroczystości wydarzenia z września 1939 r., które miały miejsce w Borownicy.
Odznaczenia dla osób wspierających działalność kombatancką otrzymali: Adam Pilch, nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów oraz Wiesław Chrobak, leśniczy z Borownicy.
Z kolei odznaczenia za pracę i troskę włożoną w zachowanie pamięci o wydarzeniach, które miały miejsce na terenie Borownicy w czasie drugiej wojny światowej, otrzymali: płk dypl. Józef Mroczka, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Rzeszowie, ksiądz Antoni Moskal, proboszcz parafii Borownica oraz dr Jerzy Majka z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze