Reklama

Piłka a sprawa polska

21/06/2016 21:24

No i znów piłkarskie Euro. Niby podobne do wcześniejszych (w końcu to impreza cykliczna), ale mam wrażenie, że też jakby nieco inne niż kiedyś. Pamiętam z dawnych czasów niebotyczne napięcie i ekscytujące oczekiwanie związane właśnie z Euro czy Mundialem.

Ja sam – podobnie jak moi rówieśnicy – nie mogłem się tych imprez doczekać, a więc, odliczając dni do mistrzostw, wycinałem gazetowe informacje o drużynach i zawodnikach, na wielkich płachtach papieru kreśliłem tabele i terminarze rozgrywek, przygotowywałem z papieru miniaturowe flagi poszczególnych reprezentacji. A potem od pierwszego do ostatniego gwizdka mistrzostw byłem na nich duchem w 100 procentach. Z czasem oczywiście moja ekscytacja trochę zmalała i dziś zdarza mi się nawet kompletnie zapomnieć o tych całych mistrzostwach. Być może dzieje się tak z powodu mojego wieku, ale mam też wrażenie, że dość mocno zmieniło się nasze narodowe traktowanie podobnych okazji. Kiedyś bardzo mocno się je przeżywało wewnątrz, podczas gdy na zewnątrz niespecjalnie można było okazywać swoje piłkarsko-narodowe emocje. Dziś jakby proporcje się odwróciły: wszyscy entuzjastycznie pokazują na zewnątrz, że są kibicami, ale sama piłka jakby ich nie bardzo rzeczywiście porusza[paywall].

Rzeczą, która bardzo odróżnia  dzisiejsze mistrzostwa od tych dawnych, jest niespotykana kiedyś obecność barw narodowych. Nakręceni przez media rodacy zakupują tony farb do twarzy, kilometry kwadratowe flag, niezliczone ilości czapek, koszulek, gwizdków i innych gadżetów – wszystko w kolorach biało-czerwonych. I właściwie to wspaniale, bo przecież kiedyś tego nie mieliśmy; w dawnych czasach, gdy człowiek wywiesił sobie flagę na domu, to znaczyło, że albo jest 1 maja, albo właśnie zaczął się strajk. Nikt z flagą po mieście dla przyjemności nie chodził, za to teraz na każdym kroku rzeczywiście mamy ich zatrzęsienie. Tylko jedna rzecz w tym biało-czerwonym szaleństwie mnie męczy. Otóż ogromna większość proporczyków zatkniętych na samochodach to raczej jakieś karykatury. To, że zamiast flag państwowych (po prostu dwóch prostokątów w kolorze białym i czerwonym), ludzie wieszają sobie bandery okrętowe (z dodatkowym godłem) –jakoś można jeszcze przeboleć.  Ale gdy widzę biało-czerwone flagi z nadrukowanymi napisami „Polska” albo „Do boju!”, czy wręcz z logami reklamowymi firm, które je rozdają swoim klientom – czuję się dziwnie.

Reklama

Ktoś powie, że przecież Amerykanie czy Anglicy ze swoich flag robią zasłony, koszulki czy bieliznę intymną. Ok, robią, ale jakoś z klasą i smakiem. Co innego bowiem ubrać się we flagę, a co innego wydrukować na niej swoje logo i rozdawać naiwnym. Może jestem staroświecki, ale według mnie flaga wymaga szacunku – także ze strony jej producenta. Dla mnie drukowanie swego logo na sztandarze jest formą zawłaszczenia państwa przez firmę czy instytucję. Trudno się jednak dziwić firmom, skoro takie zawłaszczanie ma wciąż miejsce w naszym życiu politycznym. I to niezależnie od ekipy rządzącej.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    SOAD - niezalogowany 2016-06-21 23:30:39

    Ełro  - srełro, to może przy okazji warto wspomnieć, że 4 lata wstecz przy okazji tej  imprezy wymordowano w bestialski, okrutny sposób na Ukrainie blisko pół miliona psów i chyba jeszcze trochę kotów, które były palone nawet żywcem !?! Rozumiecie to !!! Toż nawet naźiści nie robili czegoś takiego w obozach masowej zagłady !!!   STOP MORDOWANIU PSÓW NA UKRAINIE - UKRAINA.FNIZ.PL   YOUTUBE.COM - LIKWIDACJA PSÓW NA EURO 2012

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    SOAD - niezalogowany 2016-06-25 14:25:09

    Wymordowanie tych kruczków na Ukrainie to jeszcze pół biedy, gdyż trzeba brać pod uwagę fakt, iż jednym z głównych sponsorów tego zafajdanego Ełro jest tak sqrviałe i wynaturzone ścierwo jakim jest niewątpliwie Mcdonalds, który dewastuje Nature, wyniszcza całe ekosystemy, morduje i przerabia na hamburgery  krowy na skalę nie pojętą, zwalająca z nóg. O czym należy tu wspomnieć i pamiętać.   YOUTUBE.COM - GUERNICA Y LUNO - PODŁÓŻMY OGIEŃ POD NOGI MCDONALDA   YOUTUBE.COM - FRONTSIDE - MC KILLER   ANTY REKLAMA ŻYWNOŚCI MC DONALDS - NWONEWS.PL   MC DONALD'S NISZCZY ZEMIĘ - LOVE - PUNK.BLOOG.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2016-07-03 18:01:01

    Do " SOAD' , w znacznej części  zgadzam się  z tobą,  zwłaszcza  w kwestii " mordowania  " , bo tak to trzeba określić  czworonogów  na tzw. Ukrainie . Pokazywano w tv wielokrotnie , jak  służby porządkowe  - bardzo   dbały w tym czasie   o porządek     w tamtych stronach i przy okazji chcąc  pozbyć się  wcześniej   również istniejącego  problemu , czyli bezpańskich czworonogów , mordowano je  wrzucając  do śmieciarek łącznie  ze śmieciami .  A przecież wiadomo ,że  we wnętrzu tych śmieciarek są zgniatarki ,które  miażdżą śmieci i w tym przypadku zwierzęta ,żywe zwierzęta.  Czy ktoś chciałby być zmiażdżonym w ten sposób?  Na pewno nie . otóż jest to   uosobienie "kultury "tej społeczności    wyrażonej  w stosunku do zwierzaków ,  które same się nie poskarżą . A dla  ogółu  nie stanowi to żadnego problemu , wręcz przeciwnie  , jest to  oznaka  zdecydowania   Ale dlaczego się  dziwić, skoro  dla nich  czy też ich rodziców  , dziadków  , zamordowanie   ponad 120 00 Polaków  metodami żywcem wyjętymi ze starożytnego Rzymu  nie stanowiło żadnego problemu  , to co dopiero  " rozprawa  ze zwierzakami .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama