– To ma być miasto przyjazne przedsiębiorcy? – oburza się Zbigniew Kurzywilk, prowadzący w Przemyślu nieduży sklep spożywczy. Za jeden dzień roboczy opóźnienia w zapłaceniu faktury na rzecz urzędu, otrzymał karę w wysokości 170 zł. Miasto chce w ten sposób zdyscyplinować przedsiębiorców do terminowego płacenia faktur.
Fakt – pan Zbigniew nie zapłacił faktury za dzierżawiony od miasta teren w terminie. Ten mijał w piątek, 10 stycznia, przelew wyszedł w poniedziałek, 13 stycznia. 10 dni później otrzymał wezwanie do zapłaty 170,34 zł jako „rekompensaty za koszty odzyskiwania należności”.
– Władza kolejny raz jest nieprzychylna wobec przedsiębiorcy płacącego podatki w mieście. Za jeden dzień roboczy zwłoki naliczane są lichwiarskie odsetki – mówi Z. Kurzywilk[paywall]. – To jest miasto przyjazne przedsiębiorcy? Działania władz miasta są niedopuszczalne, aspołeczne i niszczące – oburza się. Jego zdaniem taki przepis nigdzie jest nie stosowany i przynosi wstyd dla prezydenta, który w inny sposób powinien szukać sposobów na rozwój i pozyskiwanie pieniędzy na inwestycje.
Z. Kurzywilk dzierżawi od miasta niewielką działkę, na której od 25 lat prowadzi sklep spożywczy. Twierdzi, że nigdy wcześniej takich opłat miasto nie stosowało. Gdy w pobliżu jego sklepu powstał duży market, umówił się z ówczesnym prezydentem, że należności za dzierżawę będzie płacił z pewnym opóźnieniem. – Rozumiał to. Wyszedłem na prostą, teraz płacę regularnie. Nigdy nie spóźniam się bardziej niż dwa, trzy dni – mówi.
Tłumaczy, że opóźnienie wynika m.in. z tego, że klienci coraz częściej płacą kartami płatniczymi, a na jego konto pieniądze te wpływają głównie w poniedziałek i wtorek. – Wtedy można realizować firmowe płatności – mówi.
Jak twierdzi, podejście władz miasta zmieniło się wraz z przyjściem nowego prezydenta. – Drugi raz dostałem takie wezwanie. Na pewno nie jestem jedyny. Miało być lepiej dla przedsiębiorców, a jest tylko gorzej – zżyma się.
– W biznesie w zasadzie na co dzień zdarzają się kilkudniowe opóźnienia i nikt nie robi z tego większego problemu. Są odsetki ustawowe, które one są uzależnione od kwoty na fakturze, ale nigdy za dzień zwłoki nie wynoszą 170 złotych – mówi. – Gdyby tak postępowali przedsiębiorcy w relacjach między sobą, to na pewno nie służyłoby prowadzeniu działalności – dodaje.
Urząd miejski twierdzi, że jest zmuszone ustawowo do naliczania takich kar. – Wszyscy przedsiębiorcy, wraz z każdą otrzymaną od nas fakturą, otrzymują informację o tym, iż w przypadku nieterminowej zapłaty, naliczana będzie równowartość 40, 70 a nawet 100 euro rekompensaty za koszty odzyskiwania należności. Naliczanie rekompensat narzucane są nam przez ustawodawcę – mówi Agata Czereba, rzecznik magistratu.
– To nie jest nasz wymysł. Doskonale rozumiemy, że taka „kara” dla wielu przedsiębiorców jest bardzo dotkliwa. Jednak nawet w przypadku jednego dnia zwłoki, ustawa nie pozwala nam na odstąpienie od ściągania należności. Jedynym sposobem na uniknięcie otrzymania wezwania do zapłaty rekompensaty, jest terminowe opłacanie faktur – podkreśla.
Trudno jednak zgodzić się z tłumaczeniem urzędu. W ustawie czytamy, że wierzycielowi przysługuje od dłużnika rekompensata, ale nie ma w niej mowy, że jest ona obligatoryjna.
Wszystko przebiega zgodnie z literą prawa, ale czy w zgodzie z duchem prawa? Z jednej strony można zrozumieć miasto, które chce zdyscyplinować dłużników do terminowej zapłaty należności. Z drugiej – czy jeden lub dwa dni zwłoki są powodem do tego, aby tak wysokie kary naliczać?Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Oddać sprawę do sądu bo takich odsetek to nawet prowident nie nalicza
a tak zapytam, kto i kiedy ustalił i przyklepał takie prawo naliczania odsetek za zwłokę w płatnościach ?
Ja już dawno przerejstrowalem firmę do innego miasta...po tym jak od znajomego się dowiedziałem że po urzędzie baby gadają Ile to ja zarabiam...teraz mam spokój
Bakun i Świeży biara ta kasę na swoje pobory. Nic nie robią tylko przedsiębiorców łupią. Miasto Przemyśl to stagnacja.
Zbyszku nie wiesz że miasto "w potrzebie"
do Pr - a jednak się mylisz bo to ustawa RZĄDOWA narzuca takie stawki Wojtek Bakun Po raz kolejny wprowadzacie ludzi w błąd. Opłata o której pisze ŻP jest opłatą wynikającą z ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych ( Dz.U. 2013 poz. 403 z późn. zm.) z poprawką wprowadzoną w lipcu 2019 roku obligującą samorządy do jej pobierania. Opłata jest więc pobierana przez wszystkie samorządy, bo takie przepisy narzucił na nas rząd. Proszę więc o nie wprowadzanie czytających w błąd.Lubię to! · Odpowiedz · 1 godz.
Zamykaj ten syf, połowa rzeczy po terminie
Zerknęłam na oprocentowanie pożyczek na get-money.pl i faktycznie takich kosztów za jeden dzień roboczy żadna firma pożyczkowa nie nalicza. Wygląda, że to lichwa!
wszyscy biedni wszyscy pokrzywdzeni płać w terminie i po problemie...
Moze w marketach przy promocjach za pol ceny. to tak. Ale male sklepy przy czestych kontrolach sanepidu i Inspekcji handlowej musza pilnowac co sprzedaja. Jestem klientka tego sklepu i sporadycznie widze produkty przecenione z konczaca sie data waznosci.
PISoBOLSZWEWIA znana jest z skutecznego rozprawiania się z wszelkiej maści oszustami , pozdrowienia dla VAT-owców.
Płacisz podatki ciężko pracując na tych urzędasów np.gm Bircza ,a oni mają cię za nic ,przychodzisz coś załatwić ,to cię zbywają .
Czy potrzebujesz pieniędzy na projekt, biznes, podatki, rachunki i wiele innychinne powody, nasze pożyczki są proste i tanie, skontaktuj się z nami już dziś. Thepożyczka, której potrzebujesz, możemy zorganizować każdą pożyczkę, która będzie odpowiadać twojemubudżet, już od 3% oprocentowania, odpowiedz teraz przez e-mail:Felixalexinvestment22@gmail.com
To jaki problem ich w**** przy najbliższych wyborach?
PISoBOLSZWEWIA - rozwiń to. Bo używasz tego non-stop. Jesteś jakąś mniejszością, tęczową c***ą czy czym?
hahah ahhahahaha hahaha Na wschodzie bez zmian
To jest lichwa , do sądu z nimi . Bakun prezydent na nieszczęście przemyśla szuka pieniędzy wiec rozpoczął walkę ze swoimi podatnikami . Zróbcie temu Felusiowi referendum a jest zagwarantowane ze się w tym samym dniu ze strachu narobi w gacie . Przecież ten facet nic nie potrafi .
Pjeter - "Hasler" to automat, nie rozmawiaj z nim
Oddać sprawę do sądu bo takich odsetek to nawet prowident nie nalicza
a tak zapytam, kto i kiedy ustalił i przyklepał takie prawo naliczania odsetek za zwłokę w płatnościach ?
Provident mniej liczy