Reklama

Płać w terminie albo zwijaj interes

29/01/2020 19:42

– To ma być miasto przyjazne przedsiębiorcy? – oburza się Zbigniew Kurzywilk, prowadzący w Przemyślu nieduży sklep spożywczy. Za jeden dzień roboczy opóźnienia w zapłaceniu faktury na rzecz urzędu, otrzymał karę w wysokości 170 zł. Miasto chce w ten sposób zdyscyplinować przedsiębiorców do terminowego płacenia faktur.

Fakt – pan Zbigniew nie zapłacił faktury za dzierżawiony od miasta teren w terminie. Ten mijał w piątek, 10 stycznia, przelew wyszedł w poniedziałek, 13 stycznia. 10 dni później otrzymał wezwanie do zapłaty 170,34 zł jako „rekompensaty za koszty odzyskiwania należności”.

 

Miało być lepiej, jest gorzej

– Władza kolejny raz jest nieprzychylna wobec przedsiębiorcy płacącego podatki w mieście. Za jeden dzień roboczy zwłoki naliczane są lichwiarskie odsetki – mówi Z. Kurzywilk[paywall].  – To jest miasto przyjazne przedsiębiorcy? Działania władz miasta są niedopuszczalne, aspołeczne i niszczące – oburza się. Jego zdaniem taki przepis nigdzie jest nie stosowany i przynosi wstyd dla prezydenta, który w inny sposób powinien szukać sposobów na rozwój i pozyskiwanie pieniędzy na inwestycje.

Reklama

Z. Kurzywilk dzierżawi od miasta niewielką działkę, na której od 25 lat prowadzi sklep spożywczy. Twierdzi, że nigdy wcześniej takich opłat miasto nie stosowało. Gdy w pobliżu jego sklepu powstał duży market, umówił się z ówczesnym prezydentem, że należności za dzierżawę będzie płacił z pewnym opóźnieniem. – Rozumiał to. Wyszedłem na prostą, teraz płacę regularnie. Nigdy nie spóźniam się bardziej niż dwa, trzy dni – mówi.

Tłumaczy, że opóźnienie wynika m.in. z tego, że klienci coraz częściej płacą kartami płatniczymi, a na jego konto pieniądze te wpływają głównie w poniedziałek i wtorek. – Wtedy można realizować firmowe płatności – mówi.

Reklama

Jak twierdzi, podejście władz miasta zmieniło się wraz z przyjściem nowego prezydenta. – Drugi raz dostałem takie wezwanie. Na pewno nie jestem jedyny. Miało być lepiej dla przedsiębiorców, a jest tylko gorzej – zżyma się.

– W biznesie w zasadzie na co dzień zdarzają się kilkudniowe opóźnienia i nikt nie robi z tego większego problemu. Są odsetki ustawowe, które one są uzależnione od kwoty na fakturze, ale nigdy za dzień zwłoki nie wynoszą 170 złotych – mówi. – Gdyby tak postępowali przedsiębiorcy w relacjach między sobą, to na pewno nie służyłoby prowadzeniu działalności – dodaje.

Reklama

 

Trzeba płacić w terminie

Urząd miejski twierdzi, że jest zmuszone ustawowo do naliczania takich kar. – Wszyscy przedsiębiorcy, wraz z każdą otrzymaną od nas fakturą, otrzymują informację o tym, iż w przypadku nieterminowej zapłaty, naliczana będzie równowartość 40, 70 a nawet 100 euro rekompensaty za koszty odzyskiwania należności. Naliczanie rekompensat narzucane są nam przez ustawodawcę – mówi Agata Czereba, rzecznik magistratu.

– To nie jest nasz wymysł. Doskonale rozumiemy, że taka „kara” dla wielu przedsiębiorców jest bardzo dotkliwa. Jednak nawet w przypadku jednego dnia zwłoki, ustawa nie pozwala nam na odstąpienie od ściągania należności. Jedynym sposobem na uniknięcie otrzymania wezwania do zapłaty rekompensaty, jest terminowe opłacanie faktur – podkreśla.

Reklama

Trudno jednak zgodzić się z tłumaczeniem urzędu. W ustawie czytamy, że wierzycielowi przysługuje od dłużnika rekompensata, ale nie ma w niej mowy, że jest ona obligatoryjna.

Wszystko przebiega zgodnie z literą prawa, ale czy w zgodzie z duchem prawa? Z jednej strony można zrozumieć miasto, które chce zdyscyplinować dłużników do terminowej zapłaty należności. Z drugiej – czy jeden lub dwa dni zwłoki są powodem do tego, aby tak wysokie kary naliczać?
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kbfcg - niezalogowany 2020-01-29 20:12:04

    Oddać sprawę do sądu bo takich odsetek to nawet prowident nie nalicza

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2020-01-29 21:06:06

    a tak zapytam,  kto i kiedy  ustalił i przyklepał takie prawo naliczania odsetek za zwłokę w płatnościach ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wow - niezalogowany 2020-01-29 21:18:03

    Provident mniej liczy 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości