To było znakomite przedsięwzięcie! Ponad tysiąc osób wzięło udział w niecodziennym, nocnym zwiedzaniu Fortu I „Salis Soglio” w podprzemyskich Siedliskach. Tylko przy świetle lamp naftowych, wspólnie z żołnierzami CK Armii. Oby takich imprez było więcej.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem był Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, a współpracowali z nim: Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K., Starostwo Powiatowe w Przemyślu (pomoc finansowa) oraz Stowarzyszenie „Damy i Huzary”[paywall].
W ramach imprezy uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia obiektu z przewodnikami w mundurach z epoki przy świetle lamp naftowych. Sceneria była niepowtarzalna. Dwie z kazamat na dziedzińcu szyjowym zostały zaopatrzone w polowy punkt sanitarny oraz punkt poczty polowej. W punkcie pocztowym na stanowisku stał oficer werbunkowo-pocztowy, który chętnym uczestnikom wręczał pamiątkowe pocztówki oraz przepustki do Twierdzy Przemyśl. W punkcie sanitarnym uczestnicy wydarzenia mogli się przyjrzeć pracy czterech sanitariuszek opatrujących rannych żołnierzy. W fortecznych korytarzach snuła się pogrążona w żałobie Czarna Dama. Szukała zaginionego na wojnie męża, strasząc przechodzących ludzi. Dużą atrakcją było również zorganizowane na forcie ognisko oraz punkt gastronomiczny obsługiwany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Dubiecku. Po fortecznych kazamatach łącznie przeszło około tysiąca osób!
– Wszyscy byli zgodni: jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia. Dla naszego związku to jasny sygnał, aby podjąć się organizacji kolejnego takiego wydarzenia w przyszłym roku. Na jakim forcie? To będzie niespodzianka – tajemniczo podsumowała Karolina Marciniak ze Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze