Zespół staromiejski Przemyśla niewątpliwie jest najbardziej reprezentatywną częścią miasta. Obecnie ciężko jest w pełni cieszyć się urokiem wyjątkowego Rynku, pozostaje jednak mieć nadzieję, że prace zbliżają się ku końcowi i już niebawem ta jedna z najpiękniejszych agor w Polsce odzyska dawny blask i dalej będzie chlubą nadsańskiego grodu.
12 sierpnia na swoim portalu społecznościowym, PWKZ w Przemyślu podkreślił „z całą stanowczością”, iż stoi „na stanowisku nasadzenia drzew” i będzie „strażnikiem zieleni, w tym wyjątkowym dla miasta miejscu”. We wpisie informuje również o planach nasadzeń, które zostały uzgodnione z nim przez inwestora i zarząd dróg miejskich.
„Przedstawiono do akceptacji PWKZ kilka wariantów, zaakceptowany został projekt z propozycją posadzenia 3 - 5 klonów kulistych od strony południowej, odtworzenie alei lipowej od strony zachodniej (6 sztuk lub 12 uwzględniając wymianę istniejących drzew starego nasadzenia) i 4 lipy od strony północnej.
Posadzenie 5 sztuk wiśni osobliwej od strony wschodniej nie budziło wątpliwości i nie było dyskutowane, a więc miało być zrealizowane zgodnie z projektem. Wszystkie przedłożone przez ZDM projekty nasadzeń nie uwzględniały zastosowania instalacji napowietrzająco – nawadniającej korzeni drzew, co w obecnej sytuacji hydrologicznej Polski jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu drzew”- czytamy.
Reklama to niezwykle ważna dziedzina życia. I nie jest to znak XXI wieku. Reklamy, szyldy i banery funkcjonowały już w okresie międzywojennym. Można się pokusić o stwierdzenie, że i nawoływanie na starożytnych, greckich agorach było poniekąd zarzewiem reklamy.
Wojewódzki Konserwator Zabytków udostępnił opracowanie „Przeglądu standardów rozwiązań”, który ma stanowić informator i poradnik dla mieszkańców, właścicieli nieruchomości i użytkowników handlowo- usługowych obiekt, które znajdują się w przestrzeni zespołu staromiejskiego miasta. Ma to pomóc w jak najlepszym współgraniu nowoczesnych reklam z zabytkowym charakterem Rynku i planowanego obszaru Parku Kulturowego.
Nie będą dozwolone montaże szyldów, które zaburzą kompozycję architektoniczną i charakter budynku i będą zajmować powierzchnię większą niż 1m2. Zabronione będą też jaskrawe kolorystki, lustrzane lub koloryzowane szkło, podświetlany kaseton, czy pulsujące lub fosforyzujące oświetlenie.
Najemcy będą też musieli zrezygnować z umieszczania szyldów, które będą całkowicie, lub częściowo[paywall] zasłaniać otwory okienne, balustrady, elementy rzeźbiarskie i malarskie, sgraffita (zdobień wykonanych poprzez nakładanie na mur kilku warstw różnie zabarwionego tynku i zeskrobywaniu według wzoru warstw wierzchnich-przyp.red), gzymsów, czy opasek wokółdrzwiowych i wokółokiennych.
Szyldy nie mogą być też montowane ponad gzymsem, który dzieli parter od pierwszego piętra. Na baczności muszą się też mieć właściciele lokali na Runku, Pl. Dominikańskim, ul. Grodzkiej (część sąsiadująca z Rynkiem), Franciszkańskiej, Kazimierza Wielkiego i przecznic tych ulic.
Zabronione jest tam bowiem wyklejanie witryn, drzwi i okiem wyklejkami o powierzchni większej niż 30 proc. powierzchni przeszklenia. Nie można tam również umieścić więcej niż jednego szyldu na elewacji budynku, ani ograniczać transparentności pozostałych 50 proc. przeszkleń lokali.
Zakazane jest na ich terenie umieszczanie sztucznych wykładzin na istniejącej nawierzchni, parasoli z kolorowym logo i napisami, umieszczanie na siedziskach i płotkach ogródków reklam o powierzchni przekraczającej kolejno 0,006 m2 i 0,01m2 dla jednego segmentu.
Markizy nie mogą zasłaniać detali architektonicznych, widoków na zabytki, być okraszone wielopłaszczyznowymi nadrukami i w kolorystyce i formie niedopasowanej do architektury elewacji.
Nie mogą one wisieć powyżej gzymsu pomiędzy parterem a pierwszym piętrem budynku, ale na wysokości mniejszej niż 250 cm. Muszą pasować kompozycyjnie do stylu i charakteru budynku i nie mogą zawierać diod i światła pulsującego. Jeśli mowa o banerach, kategorycznie zabronione jest umieszczanie na elewacjach i w przestrzeni publicznej banerów, bilboardów i wielkoformatowych reklam.
Wyjątkiem jest pozwolenie na umieszczenie przy Rynku, Pl. Dominikańskim, ul. Grodzkiej (sąsiadującej z Rynkiem części) i ul. Franciszkańskiej banerów dotyczących wieców, spotkań i konferencji oraz wywieszenie reklamy na czas remontu elewacji, pod warunkiem, że jej treść nie będzie przekraczać 50 proc. powierzchni rusztowania i nie będzie szkodliwie oddziaływać na estetykę Parku Kulturowego.
Szczegółowe wytyczne dotyczące zagospodarowania reklamowego przestrzeni zespołu staromiejskiego Przemyśla są dostępne na stronie internetowej Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Narobiliście takiego gnoju i burdelu, że klękajcie narody, a teraz przeszkadzają wam jakieś głupie reklamy tudzież szyldy etc. w ramach dbania o estetykę ?!?
BETONOZA ZALEWA POLSKIE MIASTA UDZIAŁ ZIELENI ŚMIESZNIE MAŁY - MONEY.PLWYCIĘLI ZDROWE DRZEWA W RYNKU W PRZEMYŚLU - NOWINY24.PLYT.COM - BETON ZMORA POLSKICH MIASTZ RYNKU W PRZEMYŚLU ZNIKNĘŁO WIĘKSZOŚĆ DRZEW. TO MIEJSCE ZMIENIA SIĘ NA NASZYCH OCZACH - PRZEMYSL.NASZEMIASTO.PLDLACZEGO DRZEWA SĄ POTRZEBNE W MIASTACH - MIASTODRZEW.WROCLAW.PLDRZEWA.ORG.PL
Narobiliście takiego gnoju i burdelu, że klękajcie narody, a teraz przeszkadzają wam jakieś głupie reklamy tudzież szyldy etc. w ramach dbania o estetykę ?!?
BETONOZA ZALEWA POLSKIE MIASTA UDZIAŁ ZIELENI ŚMIESZNIE MAŁY - MONEY.PLWYCIĘLI ZDROWE DRZEWA W RYNKU W PRZEMYŚLU - NOWINY24.PLYT.COM - BETON ZMORA POLSKICH MIASTZ RYNKU W PRZEMYŚLU ZNIKNĘŁO WIĘKSZOŚĆ DRZEW. TO MIEJSCE ZMIENIA SIĘ NA NASZYCH OCZACH - PRZEMYSL.NASZEMIASTO.PLDLACZEGO DRZEWA SĄ POTRZEBNE W MIASTACH - MIASTODRZEW.WROCLAW.PLDRZEWA.ORG.PL