11 kwietnia br. w Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Przemyślu, działającym w ramach Caritas Archidiecezji Przemyskiej, doszło do niezwykłego wydarzenia. Pięcioosobowa reprezentacja pensjonariuszy wzięła udział w międzynarodowym konkursie gastronomicznym dla osób z niepełnosprawnościami. Pod życzliwym okiem Sylwii Habel i Vedrana Habela z Chorwacji rywalizowali w kategorii: „potrawa oraz koktajl”.
Do kulinarnych zawodów stanęła także pięcioosobowa drużyna reprezentująca Warsztaty Terapii Zajęciowej z Leżajska. Dwie osoby pojedzie do Zagrzebia na półfinały i finały. Po ich rozstrzygnięciu uczestnicy wezmą udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Rzymie. Przemyski ośrodek został wybrany jako jedyny w Polsce. Organizatorem spotkania pod nazwą: CUPI’S SPOON było Stowarzyszenie UNUO z Chorwacji, promujące wyrównywanie szans osób z niepełnosprawnościami.
Na plac przed budynkiem DPS zajechał food truck. Jego konstrukcja, układ wewnętrzny, podjazdy, przystosowany stół – wszystko zaaranżowane jest tak, aby osoby z niepełnosparwnościami bez problemu mogły przygotować potrawy.
– Witaj Polsko! – przywitała zebranych na placu w DPS w Przemyślu Sylvia Habel. –- Konkurs zapoczątkowaliśmy w zeszłym roku w Chorwacji i był już przeprowadzony w 23 państwach członkowskich UE oraz w Ukrainie. Jego celem jest promocja osób z niepełnosprawnościami, ich talentów i pasji, niwelowanie barier i stereotypów oraz integracja społeczna. Ale pora przejść do tego, co najważniejsze, czyli zawodów kulinarnych. Zaczynamy! – zaapelowała pani Sylvia.
Vedran Habel rozdał uczestnikom fartuchy. Emocje rosły z każdą minutą. W ruch poszły łyżki, łyżeczki, miksery, patelnie. Opiekunowie pensjonariuszy czuwali, aby wszystko przebiegało w jak najlepszym porządku. Nad placem rozniósł się zapach przygotowywanych dań. Pierwsze potrawy wjechały na stół degustatorów. Jury oceniało, między innymi, tarte placki ziemniaczane ze śmietaną i wiosennym szczypiorkiem oraz koktajl z truskawek i kiwi. Wszyscy pensjonariusze kibicowali swoim reprezentantom. Decyzja przy wyrównanej rywalizacji była trudna, ale trzeba ją było podjąć. Pierwsze miejsce w kategorii danie zdobył Sebastian Krasuski z DPS w Przemyślu. Pan Sebastian przygotował proziaki z kurczakiem z grilla, z sosem mango, rukolą i gruszką. Do Zagrzebia pojedzie także Anna Czerwonka z WTZ w Leżajsku, nagrodzona za koktajl kokosowy.

Vedran Habel z Chorwacji prezentuje pierwsze potrawy wykonane przez zawodników.
Alpaki pasące się w zagrodzie nieopodal DPS, nie wiedziały, o co chodzi, ale od czasu do czasu ze zdziwieniem podnosiły włochate łebki i wyłapywały niecodzienne aromaty.

– Alpaki są u nas od roku. – informuje Iwona Fudali, dyrektor DPS im. sŚw. Brata Alberta w Przemyślu. –- Te przesympatyczne zwierzęta pomagają nam w terapii, w motywowaniu naszych podopiecznych, na przykład do częstszego wstawania z wózka inwalidzkiego. Alpaki można nakarmić, pogłaskać, można się z nimi pobawić, przespacerować. Są tak przyjazne, że można je prowadzić na smyczy. Wizyta przedstawicieli Stowarzyszenie UNUO z Chorwacji w osobach Sylvii i Vedrana Habelów to dla nas ważne wydarzenie. Tym bardziej, że nasza placówka została wybrana do tych zawodów kulinarnych jako jedyna w Polsce. Zamierzamy częściej organizować dla naszych podopiecznych tego typu spotkania – mówi dyrektor Iwona Fudali.
DPS im. św. Brata Alberta w Przemyślu to ośrodek dla 70 mężczyzn z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Powstał dzięki Caritas Archidiecezji Przemyskiej na bazie klasztoru i zakonu Albertynów. Figura założyciela zakonu św. Brata Alberta Chmielowskiego, przełamującego bochenek chleba, stoi na kwietnej rabatce obok wejścia do budynku. - Obecnie w DPS mieszka 65 mężczyzn. – dodaje Halina Czycz, która odpowiadała za prawidłowy przebieg zwodów kulinarnych.
– W przygotowanie naszego wydarzenia włączyli się wszyscy pracownicy DPS im. św. Brata Alberta w Przemyślu. To było wspólne święto podopiecznych, ich opiekunów, całej społeczności naszego domu – podsumowała Iwona Fudali, dyrektor DPS.
Spotkanie ze swadą poprowadził, równolegle pełniąc rolę tłumacza, Marek Pankiewicz, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Przemyskiej.
(aw)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze