Reklama

Przemyśl podjął Norwegów. Dyskutowano o wyzwaniach kryzysu uchodźczego [ZDJĘCIA]

O pomocy społecznej w obliczu katastrof i kryzysów, doświadczeniach Przemyśla związanych z wyzwaniami kryzysu uchodźczego oraz zmieniającej się sytuacji w mieście od momentu wybuchu wojny na Ukrainie i sposobach radzenia sobie z takim wyzwaniem dyskutowano w dniach 20 – 21 lutego w Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl. Spotkanie z udziałem gości z Norwegii było etapem końcowym realizacji projektu „Sieć Wymiany Doświadczeń EMPIRIA Miast Dostępne i Sprawiedliwe”.

Dwudniowe warsztaty organizowane w ramach tego przedsięwzięcia przez Związek Miast Polskich – z udziałem uczestników z Polski i Norwegii – służyło naświetleniu zagranicznym gościom zagadnień związanych z pomocą społeczną w obliczu toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny. Gospodarzem spotkania było miasto Przemyśl, które znalazło się na pierwszej linii frontu w momencie jej wybuchu, a organizatorem tutejszy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Wydarzenie otworzył przedstawiciel Związku Miast Polskich Wojciech Zarzycki. Dwudniowe spotkanie pozwoliło nakreślić doświadczenia miasta Przemyśla w zakresie pomocy uchodźcom. Swoimi z okresu początków napływu obywateli Ukrainy do Polski  – jako osoba koordynująca pomoc społeczną w mieście – podzielił się z zebranymi dyrektor MOPS Piotr Hryniszyn. Sytuację z lutego 2022 roku opisywał też zastępca prezydenta miasta Bartłomiej Barszczak. Następnie głos oddano gościom z Norwegii. Główny doradca ds. bezpieczeństwa i gotowości KS (Związku Miast w Norwegii) Toril Neset z miejscowości Kristiansand przedstawiła doświadczenia Norwegów w zakresie przygotowania społeczeństwa norweskiego na kryzysy w przypadku katastrof. Z kolei reprezentujący tę samą organizację Knut Hjorth-Johansen z miasta[paywall] Sandvika i kierownik sekcji bezpieczeństwa społecznego miasta Tromso Ole Gunner Haland mówili m.in. o zarządzaniu kryzysowym.

Reklama

Był też czas na zadawanie pytań, których ze strony norweskiej nie brakowało, jak również na dyskusję i wymianę doświadczeń. Dodatkowo jednym z prelegentów był także Aleks Ptaszyński z Wydziału Straży Miejskiej i Zarządzania Kryzysowego w Kędzierzynie-Koźlu, który przedstawił zgromadzonym problematykę kryzysu związanego z powodzią we wrześniu 2024 r. Na zakończenie cyklu spotkań uczestnicy wyrazili potrzebę kontynuacji takiej formy współpracy w przyszłości, podkreślając, że dla wszystkich jest ona inspiracją oraz źródłem cennych praktycznych rozwiązań możliwych do zastosowania w poszczególnych miastach.

Przy okazji wizyty w Przemyślu norwescy goście mieli też możliwość zwiedzić część wystawową Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl, zajrzeć do Podziemnej Trasy Turystycznej i odwiedzić przemyski dworzec, który odegrał szczególną rolę tuż po wybuchu wojny na Ukrainie.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 06/03/2025 17:56
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama