3 grudnia br. burmistrz miasta unieważnił przetarg na odbiór odpadów z terenu Jarosławia w 2020 roku. Powodem była zbyt duża rozbieżność pomiędzy kwotą, którą UM planował wydać, a jedyną ofertą, jaka w procedurze przetargowej wpłynęła. Miasto rozpisało nowy przetarg, wiele wskazuje jednak na to, że drastyczne podwyżki opłat za śmieci Jarosław ominą.
W rozpisanym 23 października przetargu miejscy urzędnicy założyli, że na wywóz śmieci z terenu Jarosławia przeznaczą nieco ponad 6 milionów złotych. O tym, jak realne było to wyliczenie, mówi chociażby fakt, że w roku ubiegłym, gdy wiele kosztów zakładów gospodarujących odpadami było niższych, na ten sam cel miasto szykowało kwotę o 700 tys. większą. Zarówno w roku ubiegłym, jak i teraz najboleśniej założenie takie zweryfikował rynek. Jedyna oferta, jaka wpłynęła[paywall] w odpowiedzi na ogłoszenie, pochodziła od Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu i opiewała na kwotę 10 mln 560 tys. zł. Wobec takiej dysproporcji dokumentem sygnowanym przez zastępcę burmistrza Wiesława Pirożka UM Jarosławia 3 grudnia postanowił przetarg unieważnić, tego samego dnia rozpisując nowy, w którym otwarcie ofert nastąpi 20 grudnia br.
Ponadczteromilionowa różnica pomiędzy tym, ile miasto chce przeznaczyć na opłacenie wywozu śmieci, a tym, na ile wartość tej usługi oszacowała firma z branży, musi działać na wyobraźnię i, zwłaszcza w kontekście sytuacji z odpadami w gminach ościennych, może wywoływać niepokój co do pułapu, jaki osiągną stawki za wywóz śmieci, pobierane w przyszłym roku od mieszkańców miasta. Obawa ta wydaje się jednak nieuzasadniona. Ostateczny cennik dla mieszkańców uchwali rada miasta na jednym z najbliższych posiedzeń. Trudno w tej chwili wyrokować, jak będzie on wyglądał. Niewykluczone, że do podwyżek dojdzie. Warto jednak zauważyć, że aktualnie obowiązująca w Jarosławiu umowa na odbiór śmieci opiewa na kwotę 9 mln 95 tys. zł i jest niższą od oferowanej przez PGKiM na przyszły rok tylko o 1,5 mln. To z kolei pozwala przewidywać, że jeśli w Jarosławiu opłata za odbiór śmieci wzrośnie, to nie będzie to raczej podwyżka kilkudziesięcioprocentowa.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze