Połowa miejskich dróg nadaje się do remontu albo natychmiastowej modernizacji. Nakłady na inwestycje drogowe w ostatnich 8 latach systematycznie rosły do rekordowych – 8,42 mln zł w roku bieżącym. Utrzymanie wydatków na drogi na wysokim poziomie to w przyszłości konieczność. Tak mówi raport o stanie dróg, opublikowany przez urząd miasta.
O tym, że Jarosław ma swoje problemy komunikacyjne, wiadomo nie od dziś. Korki, brak miejsc parkingowych, dziurawe drogi – to najważniejsze z nich. Z przedstawionego w tym tygodniu raportu wynika, że w tej ostatniej kwestii jest znacznie gorzej, niż mogłoby się wydawać.[paywall]
W obrębie Jarosławia znajduje się łącznie nieco ponad 130 kilometrów dróg. W tym 68,8 km to drogi pozostające pod zarządem miasta. Większość to drogi o nawierzchni z mas bitumicznych, 27 proc. z ma nawierzchnie betonowe z kostki lub tłucznia, a w wykazie pojawia się nawet 4 kilometry dróg gruntowych. W tych statystykach najbardziej przeraża jednak fakt, że około połowa wspomnianych jezdni wymaga mniej lub bardziej gruntownego remontu albo modernizacji. Mówiąc wprost, po połowie Jarosławia nie powinno się w zasadzie jeździć.
Według danych Magdaleny Zarębksiej-Lorenowicz, dyrektor wydziału rozwoju miasta i infrastruktury technicznej, na samo utrzymanie dróg miasto powinno wydawać nieco ponad 6 milionów złotych rocznie. Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, stawka ponad 14 zł na utrzymanie metra kwadratowego drogi jest wyśrubowana i w zasadzie nierealna. W ostatnich ośmiu latach tylko dwa razy udało się miastu wyasygnować zbliżoną do tego ideału kwotę, a i tak obejmowała ona wówczas przede wszystkim koszty prowadzonych inwestycji, w mniejszym zaś stopniu środki na bieżące utrzymanie dróg.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Komunikacja publiczna, strefy płatnego parkowania powyżej 1h w centrum. Inaczej zawsze będzie problem z parkowaniem, korkami, drugim mostem na Sanie. Jak każdy będzie dojeżdżał do pracy, szkoły samochodem to miejsc parkingowych nigdy nie będzie w wystarczającej ilości. Mniejszym nakładem sił i środków można zrobić z Jarosławia skansen PRL.
Jeżeli w takim tempie będą budować nowe drogi i remontować stare to nigdy nie będzie u nas dobrze.
Komunikacja publiczna, strefy płatnego parkowania powyżej 1h w centrum. Inaczej zawsze będzie problem z parkowaniem, korkami, drugim mostem na Sanie. Jak każdy będzie dojeżdżał do pracy, szkoły samochodem to miejsc parkingowych nigdy nie będzie w wystarczającej ilości. Mniejszym nakładem sił i środków można zrobić z Jarosławia skansen PRL.
Jeżeli w takim tempie będą budować nowe drogi i remontować stare to nigdy nie będzie u nas dobrze.