Reklama

Salezjanka z Drohobyczki odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski [ZDJĘCIA]


Na początku lipca w Pałacu Prezydenckim miała miejsce szczególna uroczystość, której celem było docenienie osób zaangażowanych w niesienie pomocy humanitarnej potrzebującym i działaczom społecznym. Podczas niej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została pochodząca z Drohobyczki w gminie Dubiecko siostra Ryszarda Piejko FMA, od 40 lat pracująca na misjach w Afryce.


Tego dnia wręczone zostały odznaczenia za wybitne zasługi w działalności na rzecz niesienia pomocy humanitarnej, a także za rozwijanie polskiego systemu wsparcia dla osób żyjących na terenach dotkniętych kataklizmami naturalnymi i konfliktami zbrojnymi. Dekoracji wyróżnionych nimi – w imieniu Prezydenta RP – dokonał podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim minister Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. W gronie odznaczonych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski znalazły się cztery osoby, w tym siostra Ryszarda Piejko, pochodząca z Drohobyczki w gminie Dubiecko. W ten sposób doceniona została jej praca, jaką z wielkim zaangażowaniem wykonuje, przebywając na misji w Zambii. Siostra Ryszarda śluby zakonne złożyła 5 sierpnia 1974 roku, a na misje wyjechała w 1984 roku. Pracuje w Zambii od 40 lat, gdzie jest 7 wspólnot. Wcześniej służyła na misji w Luwingu, w Mansie, a obecnie w Lusace (na placówce City of Hope i w Thorn Park). To wspólnota dla dziewcząt, które potrzebują opieki. Do jej obowiązków należą kwestie administracyjne, jak również bieżące sprawy życia codziennego, zarówno materialne, jak i duchowe.

„Powołanie misyjne jest dla mnie autentycznym wezwaniem do współpracy w głoszeniu Dobrej Nowiny. (..) Boża droga w mojej misji to codzienna obecność wśród dzieci i dorosłych. Duch wiary[paywall] umacnia moją energię w posłudze potrzebującym. Kiedy zaczęłam pracować w Zambii w środowisku szkolnym, parafialnym i oratoryjnym, wiele radości dostarczało mi przygotowanie dzieci, młodzieży i dorosłych do sakramentów świętych. Bardzo budujące jest także doświadczenie w pracy powołaniowej. Od 40 lat obserwuję rozwój powołań do naszego zgromadzenia na ziemi zambijskiej. Widzę, jak wiele serc zapala się do odpowiedzi na wezwanie „Pójdź za mną”. Obecnie większość salezjanek to siostry lokalne, które pracują w naszych wspólnotach w Zambii” – dzieli się doświadczeniami swojej posługi na Czarnym Lądzie na stronie Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego.

Reklama

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Jest to odznaczenie nadawane za wybitne zasługi dla państwa i społeczeństwa, zwłaszcza w działalności publicznej, umacnianiu suwerenności i obronności, rozwoju gospodarki i służbie publicznej, a także za twórczość. Jest to jedna z klas Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie w kształcie krzyża pokryte jest emalią, ze wstęgą w kolorze czerwonym z białymi paskami po bokach. Na jego awersie znajduje się wizerunek Orła Białego (bez korony) z napisem „POLONIA RESTITUTA”, a na rewersie data „1944”. 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/08/2025 12:56
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama