Reklama

Sześć lub siedem pojemników na segregację śmieci. Gdzie wszystko zmieścić?

Zgodnie z unijnym prawem Polska do 2020 roku powinna osiągnąć 50-procentowy poziom przetwarzania odpadów papierowych, metalowych, szklanych i z tworzyw sztucznych. W razie niespełnienia tego wymogu nasz kraj czekają surowe kary. Od przyszłego roku przybędzie pojemników na odpady segregowane. Pytanie, gdzie to wszystko zmieścić?

Od 2019 r. będziemy musieli segregować śmieci jeszcze skrupulatniej niż dotychczas. W miastach przybędzie bowiem pojemników. Do tej pory odpady segregowaliśmy na: papier, plastik i szkło. Od nowego roku pojawi się jeszcze kontener z napisem „bio”, do którego trafią m.in. resztki ze... stołów i pojemnik na odpady zielone[paywall]. Będziemy musieli segregować też metal (trafi do tego samego kontenera co plastik). Pojemników – łącznie z tymi na odpady zmieszane – będzie w sumie sześć. A w przypadku niektórych domów jednorodzinnych siedem, ostatni bowiem będzie przeznaczony na popiół.

Gdzie i jak to pomieścić?

Mieszkańcy polskich miast zadają sobie jedno, ale bardzo zasadne pytanie: gdzie i jak pomieścić te wszystkie worki na segregację w niewielkiej kuchni? Pojawiają się również obawy, że nie będzie też miejsc na same pojemniki.

Reklama

– Wygląda na to, że niebawem całe osiedle zostanie zastawione pojemnikami. Na moim jest kilka wieżowców. Jak przypilnować, by każdy, kto wynosi śmieci, wrzucał je do właściwego kontenera? To jest po prostu niemożliwe. Poza tym będzie to brzydko wyglądać. To nie jest dobry pomysł – uważa mieszkanka jednego z przemyskich osiedli.

– Nagminnie zdarzają się sytuacje, że śmietnik jest otwarty, bo zamykanie go na klucz przy takiej liczbie mieszkańców nie zdawało egzaminu. I pod taki śmietnik często podjeżdża auto, z auta ktoś wysiada, trzyma wór ze śmieciami, wrzuca do środka i odjeżdża. Wiem, że w niektórych przypadkach są to właściciele prywatnych posesji, którzy deklarują najmniejsze, bo przecież tak jest taniej, pojemniki na śmieci i wszystkie nadwyżki rozwożą po osiedlowych śmietnikach – stwierdził inny mieszkaniec nadsańskiego miasta.

Reklama

Odpowiedzialność zbiorowa?

Między wierszami padają stwierdzenia, że jeśli odpady komunalne nie będą dostatecznie segregowane, zapanuje odpowiedzialność zbiorowa. Kary ponosić będą ci, którzy mają w dalekim poważaniu segregację, i ci, którzy uczciwie segregują. Warto pamiętać, że od 2019 r. koszt wywozu śmieci niesegregowanych ma być czterokrotnie wyższy od wywozu odpadów posegregowanych.

– Tak naprawdę do śmietnika odpady wrzucić może każdy, również osoba, która na danym osiedlu nie mieszka. Mam stać koło niego i sprawdzać, który sąsiad nie segreguje. Przecież to chore. I jeszcze za tego sąsiada mam więcej płacić? I to jest kara za to, że ja segreguję? – zastanawia się przemyślanka.

Jedno jest pewne: byłoby znakomicie, gdyby segregowanie dla każdego stało się nawykiem. Wówczas Polska nie musiałaby płacić ogromnych kar.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    miastowy - niezalogowany 2018-12-19 17:39:47

    u mnie NIE ma ani jednego!!! taka to SCIEMA ekologiczna! ADM NIE chce wydawac kasy na to co moze sobie zostawic a gdzie to wiadomo! i APEL!!!!! NIE kupujcie zywych karpi w szmaciarskiej sieci kaufSRAND!!!!! ryby to nie rzeczy chamy od marketingu!!!! ryby czuja tak samo jak my!!!!!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2018-12-19 18:11:47

    Nie kupujcie żadnych, ani żywych, ani pomordowanych !!!YOUTUBE.COM - PIOSENKA O KARPIU RYBA TEŻ CZŁOWIEK

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Maximus Segregatus - niezalogowany 2018-12-19 18:19:21

    korneliaorwat.pl/idealny-system-selektywnej-zbiorki-odpadow-system-eko-ab/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama