Reklama

To dzięki nim nasze kulturowe dziedzictwo nie przepadnie

25 kwietnia br., w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyły się uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Ochrony Zabytków na Podkarpaciu. Głównymi punktami obchodów były odznaczenie zasłużonych osób oraz premiera specjalnego wydania czasopisma „Renowacje i Zabytki”, które w całości zostało poświęcone zabytkom naszego województwa.

– To wyjątkowy moment, kiedy skupiamy się na pracy osób zabiegających o to, aby dziedzictwo – narodowe, kulturowe, materialne – zostało zachowane w sposób niezmieniony i doceniamy niezwykłą wartość tego dziedzictwa, będącego świadectwem historii, tak istotnym w kształtowaniu tożsamości. Ten czas ma szczególny wymiar w obliczu aktualnych wydarzeń, które dzieją się tuż za granicą Podkarpacia i Polski, w Ukrainie, gdzie na naszych oczach ginie wiele miejsc, zabytków, które wydawały się być w bezpieczne w XXI wieku. W tym kontekście praca konserwatorów, architektów, tych wszystkich, którzy dbają o to nasze otoczenie, nabiera szczególnego znaczenia, szczególnej mocy i wartości – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart[premium}.

Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Beatę Kot reprezentował jej zastępca Bartosz Podubny.

Uroczystość była okazją do wręczenia medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznak honorowych „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz złotych i srebrnych odznak „Za opiekę nad zabytkami” osobom szczególnie zasłużonym i wyróżniającym się ogromnym doświadczeniem w pełnieniu misji, jaką jest ochrona i opieka nad zabytkami.

Odznaczenia zostały nadane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego na wniosek Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Medale i odznaki wręczyła wojewoda podkarpacki E. Leniart.

Reklama

Łącznie odznaczenia otrzymało 11 osób z całego Podkarpacia. Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał wieloletni wojewódzki podkarpacki konserwator zabytków Alojzy Cabała z Krosna. Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – Barbara Łyżka i Marta Wajdowicz (wieloletnie pracownice rzeszowskiego oddziału PUOZ).

Złote i srebrne odznaki „Za opiekę nad zabytkami” natomiast: Antoni Bosak, Barbara Łosowska-Dudek, Piotr Michalski, Ewa Sosnowska, Wiesława Wlazło, Wanda Lichacz, dr n. med.  Krzysztof Szuber oraz Beata Zeman. Z naszego regionu złote odznaki odebrali P. Michalski, E. Sosnowska i W. Wlazło, a srebrną – W. Lichacz.

Premiera czasopisma

W ramach wydarzenia odbyła się również premiera czasopisma „Renowacje i zabytki”, które w całości zostało poświęcone zabytkom i pracom konserwatorskim województwa podkarpackiego.

W periodyku opisano najbardziej wartościowe obiekty architektury drewnianej wpisane na Listę UNESCO, została przybliżona historia i tematyka związana z restauracją i renowacją wybranych kościołów. Warto podkreślić, że Podkarpacie bogate jest w zabytki znajdujące się na wspomnianej liście.

Na 17 wpisów z całej Polski, jest ich aż 6. Na prestiżowej Liście Pomników Historii RP, na której znajduje się ponad 100 obiektów, 7 to wpisy z naszego województwa. Do rejestru zabytków wpisanych jest blisko 6 tysięcy budowli i kilkadziesiąt tysięcy zabytków ruchomych.

Reklama

W uroczystości wzięli udział członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama