Reklama

W Skołoszowie będą lewoskręty

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przychylnie ustosunkowała się do wniosku radnego gminy Radymno Wojciecha Januszki i władz gminy, godząc się na stworzenie lewoskrętów na drodze krajowej nr 77 w Skołoszowie.

O problemie z organizacją ruchu w tamtym rejonie informowaliśmy w nr. 38. naszego tygodnika (23 września br.). Chodzi o wielu rolników z terenu gminy Radymno, którzy nie mogą dojechać do swoich pól. Chcąc się do nich dostać, muszą kierować się na drogę krajową numer 4 i tam szukać rozwiązania. Tyle tylko, że jadąc od strony Jarosławia, mogą zawrócić dopiero w Orłach. Albo łamać przepisy i przekraczać podwójną linię ciągłą na drodze numer 77, ale to wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu. Za utworzeniem lewoskrętów byli radni gminni, radni powiatowi i starosta jarosławski. Podczas sesji rady gminy Radymno tamtejsi radni – na wniosek wspomnianego W. Januszki – podjęli nawet w tej sprawie dwie uchwały[paywall].
Kolejnym argumentem za utworzeniem lewoskrętów są plany powstania tuż obok zjazdu (wjazdu) na autostradę, w okolicach Zadąbrowia, giełdy rolniczej. – To prawda. Na terenie należącym do jednego z rolników planujemy utworzyć owocowo-warzywną giełdę rolniczą. Już jesteśmy po wstępnych ustaleniach. Powstanie lewoskrętów zdecydowanie poprawiłoby komunikację na tamtym terenie – zdradził plany radny powiatowy Marek Kisielewicz. Bartosz Wysocki z biura prasowego rzeszowskiego oddziału GDDKiA obiecał, że odpowiednie służby zajmą się tą sprawą.

Wilk syty i owca cała

Dość szybko doszło do finalizacji obietnic. 25 września br. przeprowadzono wizję w terenie. Wzięli w niej udział m.in. wójt gminy Radymno Bogdan Szylar, przedstawiciele rzeszowskiego oddziału i przemyskiego rejonu GDDKiA, przedstawiciel Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz radni gminni ze Skołoszowa.
– Wnioskowaliśmy, aby na odcinku stacja paliw Lotos – węzeł autostrady na środku jezdni wydzielić pas na lewoskręty. Przedstawiciele GDDKiA w Rzeszowie zaproponowali, aby na wysokości stacji paliw wybudować zawrotkę w kierunku Przemyśla po lewej stronie, a za wiaduktami drugą zawrotkę po prawej stronie. Między zawrotkami powstałoby rondo w kształcie jaja. W trakcie wizji poruszyłem także problem włączania się do ruchu z ulicy 3 Maja na drogę numer 77, która nie ma progu poziomego. Duży spadek powoduje ograniczenie widoczności i dochodzi do wielu wypadków – tłumaczy W. Januszko.
– Otrzymałem pismo w tej sprawie od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w którym poinformowali, że zebrane w trakcie spotkania wnioski i postulaty zostały uwzględnione. Zapewnili, że opracują projekt zmian organizacji ruchu, obejmujący wykonanie zawrotek i przedłożą nam do zaopiniowania. Wstępnie zaproponowali podział działań. Dyrekcja, po wykonaniu projektu, zobowiązala się do zmiany oznakowania drogi zgodnie z uzgodnionym i zatwierdzonym projektem, my natomiast wykonamy roboty w pasie drogi krajowej i poza nim – powiedział wójt gminy Radymno B. Szylar.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama