Od 1 stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To szczególnie ważna informacja dla właścicieli małych firm, zatrudniających do 5 pracowników, a także dla tych, którzy składki płacą wyłącznie za siebie. Do tej pory nie mieli oni obowiązku posiadania indywidualnego konta.
Na Podkarpaciu założonych zostało jak dotąd 255 tys. 968 profili na PUE ZUS. Z platformy korzysta już ponad 10,6 milionów użytkowników: zarówno osób fizycznych, jak i lekarzy czy płatników składek.
– Posiadanie konta umożliwia załatwienie[paywall] większości spraw w ZUS bez wychodzenia z domu. Po potwierdzeniu swojej tożsamości przez internet można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i składkach oraz wysłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe – wylicza korzyści Wojciech Dyląg, rzecznik podkarpackiego oddziału ZUS.
Profil pozwala też na obsługę takich świadczeń, jak: bon turystyczny, 500 plus, 300 plus, rodzinny kapitał opiekuńczy czy dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. Założyć go można podczas osobistej wizyty w placówce ZUS albo jeszcze prościej – za pośrednictwem sieci, korzystając ze swojego profilu zaufanego.
Obowiązek, który wchodzi z początkiem 2023 roku, jest istotny przede wszystkim dla właścicieli małych firm, którzy nie musieli posiadać indywidualnego konta.
Od 1 stycznia każdy płatnik składek, nawet ten, który prowadzi działalność jednoosobową, musi mieć bowiem aktywny profil na PUE ZUS, bo tylko tą drogą będzie przychodziła do niego korespondencja z ZUS i tylko w ten sposób będzie można przesyłać dokumenty rozliczeniowe.
Taka zmiana – jak zapewnia ZUS – ma przyśpieszyć wymianę informacji i przepływ korespondencji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze