Mandat, wniosek o ukaranie do sądu, postępowanie administracyjne oraz zgłoszenie do właściwych organów ochrony środowiska – to lista konsekwencji, na jakie narażają się właściciele nieruchomości niepodłączonych do kanalizacji i nieposiadający umów i opłaconych faktur za wywóz nieczystości. Urzędnicy gminy Radymno od 11 maja rozpoczną kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków.
Tego rodzaju kontroli samorząd zobowiązany jest dokonać co najmniej raz na dwa lata. Urzędnicy sprawdzą, czy posiadacze bezodpływowych szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków mają podpisaną umowę na wywóz nieczystości, czego potwierdzeniem są potwierdzające ten fakt faktury, ale też czy pilnują regularnego opróżniania zbiorników (w przypadku szamb mieszkańcy są zobowiązani robić to raz na pół roku, a w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków nie rzadziej niż raz na rok). Urzędnicy już teraz apelują o przygotowanie pełnej dokumentacji. Podkreślają też, że chodzi przede wszystkim o kwestie związane z ochroną środowiska i prawidłowym gospodarowaniem ściekami.
Istotną informacją dla właścicieli nieruchomości są możliwe sankcje finansowe. W 2026 roku standardowa kara za brak wymaganych dokumentów może wynieść nawet do 5 tys. zł. Według przepisów to maksymalna ustawowa wysokość grzywny nakładana w typowych przypadkach naruszenia obowiązków.
Co do samej kontroli, ta może polegać na wezwaniu do przedłożenia stosownych dokumentów, sprawdzeniu nieruchomości, weryfikacji częstotliwości wywozu nieczystości, analizie zużycia wody czy sprawdzeniu ewidencji zbiorników. Gmina przypomina też, wydawałoby się, kwestie oczywiste. A mianowicie, że próba ominięcia przepisów i wydatków w postaci wylewania ścieków do rowów, odprowadzania ich do gruntu czy wywożenia tychże przez podmioty nieposiadające zezwolenia traktowana jest jak wykroczenie lub przestępstwo.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze