Reklama

WIOŚ zapewnia: Zakład w Leżachowie pod kontrolą

20/12/2019 13:00

Kontynuujemy zainicjowany w ubiegłym tygodniu temat osadów ściekowych z warszawskiej oczyszczalni ścieków „Czajka”, trafiających do kompostowni w gminie Sieniawa. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał oświadczenie, w którym przekonuje, że proces odbywa się w zgodzie z prawem.

W odpowiedzi na szereg naszych zapytań Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Krystyna Sołek po raz kolejny zapewnia, że ustabilizowane komunalne osady ściekowe, czyli odpady procesu oczyszczania ścieków, trafiające do Leżachowa z warszawskiej oczyszczani „Czajka” nie są zaliczane do kategorii odpadów niebezpiecznych. Jednocześnie informuje, że w materiale tym mogą się pojawić[paywall] metale ciężkie w ilościach określonych w załączniku „Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 lutego 2015 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych”, a same osady, jeśli spełniają określone parametry, mogą być wykorzystywane w rolnictwie.

Co się dzieje z osadami?

Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, osady przetwarzane mogą być na 3 różne mniej złożone odpady oraz na środki służące produkcji rolniczej. – NewKom Eko sp. z o.o. posiada decyzję ministra rolnictwa i rozwoju z dnia 19 sierpnia bieżącego roku numer 572/19, zezwalającą na wprowadzanie do obrotu nawozu organicznego pod nazwą „Norga natural nawóz organiczny do trawników”. Decyzja ta określa warunki, jakie powinien spełniać produkowany nawóz – podaje K. Sołek, uzupełniając swoją wypowiedź o informacje dotyczące perturbacji leżachowskiego zakładu z wprowadzeniem do obrotu jego poprzedniego wyrobu. – Po zakwestionowaniu przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych pod względem sanitarnym partii nawozu „NewKom”, wyprodukowanego w okresie od marca do października 2017 roku, odpad ten przekazany został do składowania na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w Kozodrzy – przekazuje inspektor.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2019-12-20 15:15:07

    Ale to co wyjeżdża z tego zakładu nie wygląda tak jak to na zamieszczonych zdjęciach. Nie można uspokajać czytelnika wprowadzając go w błąd...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama