Reklama

Wołodymyr Zełeński: Drogi Reszowie, Przemyślu! Dziękuję wam za to, że ukraińskie dzieci mogą żyć w szacunku

05/04/2023 21:36

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz prezydent RP Andrzej Duda wzięli dziś, 5 kwietnia, udział w Polsko-Ukraińskim Forum Gospodarczym na Zamku Królewskim w Warszawie.

Podczas forum prezydent Andrzej Duda podziękował przedstawicielom polskiego biznesu, którzy często anonimowo wspierali Ukraińców walczących z rosyjską inwazją:

– Dziękuję za to z całego serca. Wiem, że na własny koszt kupowaliście kamizelki kuloodporne, hełmy, wojskowe buty, dzięki czemu uratowaliście życie wielu obrońcom Ukrainy. Dziękuję za to ogromnie.
 


Prezydent Polski podkreślił, że mimo wojny obroty Polski z Ukrainą są rekordowe.

– Jesteśmy największym partnerem handlowym Ukrainy i wierzę, że tak pozostanie. Chcielibyśmy, byście także po wojnie współdziałali, realizowali i zakładali biznesy. Mam nadzieję, że fizycznej granicy po tej wojnie między Polską a Ukrainą nie będzie, zwłaszcza kiedy Ukraina stanie się częścią Unii Europejskie.

– Ukraina będzie odbudowana naszymi wspólnymi siłami, nowocześniejsza, gotowa do dynamicznego rozwoju, korzystająca ze swojego ogromnego potencjału. Zobaczycie, Ukraina zostanie odbudowana naszymi siłami piękniejsza!
 

Reklama

 

Prezydent Ukrainy wdzięczny


– Wszyscy wy, którzy generujecie siłę państwa polskiego, rad jestem spotkać się z wami, docenić waszą pracę na rzec Ukrainy i Polski, na rzecz wolnej Europy – powiedział podczas formum prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 
 

Prezydent Ukrainy podkreślił, że wbrew zagrożeniom różne polskie firmy kontynuują działalność w Ukrainie, są obecne w każdej dziedzinie. Przypomniał, że firmy i osoby prywatne przekazują leki i materiały medyczne. Przekazał podziękowania Polakom, którzy pomagają zachować zdrowie i życie żołnierzy i rannych.

Reklama

 

SPOTKANIE OBEJRZYSZ TUTAJ

 

 


 

Podziękowania dla Przemyśla

 

Po forum prezydenci na dziedzińcu Zamku Królewskiego spotkali się z mieszkańcami. Pełen emocji przywódca Ukrainy swoje słowa skierował m.in. bezpośrednio do przemyślan i rzeszowian.


– Drogi Rzeszowie, dziękuje ci za to, że zostałeś pierwszym Miastem Ratownikiem dla Ukrainy. Przemyślu, Lublinie, Chełmie – dziękuję wam! – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
 

– Gdańsku i Wrocławiu, Katowice i Białystoku, Krakowie i Warszawo – każde miasto w Polsce, które stało się tak gościnne dla naszych ludzi, dziękuję wam. Dziękuję za to, że ukraińskie dzieci w Polsce mogą żyć w szacunku, a dorośli Ukraińcy dostali od państwa polskiego prawo gwarantujące im takie same prawo i możliwości, jakie posiadają Polacy.

Reklama


–  Dziękuję wszystkim polskim wolontariuszom, którzy pomagają naszym ludziom na polskiej ziemi i w Ukrainie, nawet ryzykując życiem.

– Rosja nie wygra z Europą, kiedy Ukrainiec i Polak stoją ramię w ramię – dodał.

– Polskie kraby i pioruny w rękach Ukraińców przywracających wolność naszemu narodowi, dodają siły także waszej wolności. Dzięki temu spełnią się słowa: Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy! – prezydent Ukrainy przytoczył słowa polskiego hymnu, mówiąc je po polsku.

– Jestem wdzięczny każdemu Polakowi za to braterstwo. Chylę Tobie czoło, Polsko. Brawa dla was, Polacy.

Aleksandra Nowotyńska

Reklama


fot.Jakub Szymczuk/KPRP

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jerzy811_496 2023-04-06 09:28:12

    Jestem pełen podziwu dla  polityki zagranicznej Ukrainy,bardzo sprytnie  realizują swoje cele nie cofając się ,choćby malutkiego kroczku w tył. A takim byłaby choćby zgoda na ekshumacje   na Wołyniu i na utworzenie cmentarzy na których zamordowani  w końcu mogliby spocząć. W porównaniu z polską polityką zagraniczną to są mistrzami. A może dlatego że  od 1990 r  ministrowie SZ są określonego pochodzenia?  U nich też są ale jednak realizują cele  ukraińskie. Dziwne.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    sethhowelln26374_107 2023-04-19 11:25:49

    Świetny i ciekawy artykuł. Wspaniałe rzeczy, którymi zawsze się z nami dzieliłeś. Dzięki. Po prostu kontynuuj tworzenie tego rodzaju postów.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama