Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz prezydent RP Andrzej Duda wzięli dziś, 5 kwietnia, udział w Polsko-Ukraińskim Forum Gospodarczym na Zamku Królewskim w Warszawie.
Podczas forum prezydent Andrzej Duda podziękował przedstawicielom polskiego biznesu, którzy często anonimowo wspierali Ukraińców walczących z rosyjską inwazją:
– Dziękuję za to z całego serca. Wiem, że na własny koszt kupowaliście kamizelki kuloodporne, hełmy, wojskowe buty, dzięki czemu uratowaliście życie wielu obrońcom Ukrainy. Dziękuję za to ogromnie.
Prezydent Polski podkreślił, że mimo wojny obroty Polski z Ukrainą są rekordowe.
– Jesteśmy największym partnerem handlowym Ukrainy i wierzę, że tak pozostanie. Chcielibyśmy, byście także po wojnie współdziałali, realizowali i zakładali biznesy. Mam nadzieję, że fizycznej granicy po tej wojnie między Polską a Ukrainą nie będzie, zwłaszcza kiedy Ukraina stanie się częścią Unii Europejskie.
– Ukraina będzie odbudowana naszymi wspólnymi siłami, nowocześniejsza, gotowa do dynamicznego rozwoju, korzystająca ze swojego ogromnego potencjału. Zobaczycie, Ukraina zostanie odbudowana naszymi siłami piękniejsza!
– Wszyscy wy, którzy generujecie siłę państwa polskiego, rad jestem spotkać się z wami, docenić waszą pracę na rzec Ukrainy i Polski, na rzecz wolnej Europy – powiedział podczas formum prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Ukrainy podkreślił, że wbrew zagrożeniom różne polskie firmy kontynuują działalność w Ukrainie, są obecne w każdej dziedzinie. Przypomniał, że firmy i osoby prywatne przekazują leki i materiały medyczne. Przekazał podziękowania Polakom, którzy pomagają zachować zdrowie i życie żołnierzy i rannych.
Po forum prezydenci na dziedzińcu Zamku Królewskiego spotkali się z mieszkańcami. Pełen emocji przywódca Ukrainy swoje słowa skierował m.in. bezpośrednio do przemyślan i rzeszowian.
– Drogi Rzeszowie, dziękuje ci za to, że zostałeś pierwszym Miastem Ratownikiem dla Ukrainy. Przemyślu, Lublinie, Chełmie – dziękuję wam! – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
– Gdańsku i Wrocławiu, Katowice i Białystoku, Krakowie i Warszawo – każde miasto w Polsce, które stało się tak gościnne dla naszych ludzi, dziękuję wam. Dziękuję za to, że ukraińskie dzieci w Polsce mogą żyć w szacunku, a dorośli Ukraińcy dostali od państwa polskiego prawo gwarantujące im takie same prawo i możliwości, jakie posiadają Polacy.
– Dziękuję wszystkim polskim wolontariuszom, którzy pomagają naszym ludziom na polskiej ziemi i w Ukrainie, nawet ryzykując życiem.
– Rosja nie wygra z Europą, kiedy Ukrainiec i Polak stoją ramię w ramię – dodał.
– Polskie kraby i pioruny w rękach Ukraińców przywracających wolność naszemu narodowi, dodają siły także waszej wolności. Dzięki temu spełnią się słowa: Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy! – prezydent Ukrainy przytoczył słowa polskiego hymnu, mówiąc je po polsku.
– Jestem wdzięczny każdemu Polakowi za to braterstwo. Chylę Tobie czoło, Polsko. Brawa dla was, Polacy.
Aleksandra Nowotyńska

fot.Jakub Szymczuk/KPRP
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jestem pełen podziwu dla polityki zagranicznej Ukrainy,bardzo sprytnie realizują swoje cele nie cofając się ,choćby malutkiego kroczku w tył. A takim byłaby choćby zgoda na ekshumacje na Wołyniu i na utworzenie cmentarzy na których zamordowani w końcu mogliby spocząć. W porównaniu z polską polityką zagraniczną to są mistrzami. A może dlatego że od 1990 r ministrowie SZ są określonego pochodzenia? U nich też są ale jednak realizują cele ukraińskie. Dziwne.
Świetny i ciekawy artykuł. Wspaniałe rzeczy, którymi zawsze się z nami dzieliłeś. Dzięki. Po prostu kontynuuj tworzenie tego rodzaju postów.
Jestem pełen podziwu dla polityki zagranicznej Ukrainy,bardzo sprytnie realizują swoje cele nie cofając się ,choćby malutkiego kroczku w tył. A takim byłaby choćby zgoda na ekshumacje na Wołyniu i na utworzenie cmentarzy na których zamordowani w końcu mogliby spocząć. W porównaniu z polską polityką zagraniczną to są mistrzami. A może dlatego że od 1990 r ministrowie SZ są określonego pochodzenia? U nich też są ale jednak realizują cele ukraińskie. Dziwne.
Świetny i ciekawy artykuł. Wspaniałe rzeczy, którymi zawsze się z nami dzieliłeś. Dzięki. Po prostu kontynuuj tworzenie tego rodzaju postów.