Wrzesień to doskonały czas na cięcie drzew i krzewów owocowych. To zabieg, który sprawi, że w przyszłym roku ich plonowanie będzie bardziej obfite.
Przycinanie roślin to podstawowy zabieg pielęgnacyjny wykonywany w ogrodzie. Choć większość roślin przycina się w okresie zimowego spoczynku lub wczesną wiosną, to w przypadku niektórych gatunków warto wybrać termin jesienny. Zabieg najlepiej wykonywać w lekko pochmurny, ale suchy dzień.
Krzewy i drzewka owocowe
Maliny, jeżyny, porzeczki, agrest to krzewy, które możemy przycinać przez cały miesiąc. W tym miesiącu warto zadbać również o winorośl. W przypadku wczesnych odmian jabłoni i gruszy, a także wiśni, czereśni i śliw, które już owocowały, zabieg wykonujemy na początku miesiąca.
Rośliny ozdobne i byliny
We wrześniu warto przyciąć róże – zwłaszcza parkowe i pnące. Nie zapominamy o bylinach – po okresie bujnego, letniego wzrostu nachyłków, ostróżek, krwawników, liliowców i funkii warto u nich systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany. Wycięcie obumarłych pędów pomoże również ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji grzybowych. Do połowy miesiąca można przycinać lawendę. W przypadku hortensji z zabiegiem lepiej wstrzymać się do wiosny.
Ostatni dzwonek!
Jeśli do tej pory nieco zaniedbaliśmy formowanie ozdobnych żywopłotów złożonych czy to z iglaków, czy krzewów liściastych, to możemy to nadrobić do końca września. Warto skrócić nadmiernie wybujałe pędy oraz skorygować kształt formacji roślinnej. Dzięki zachowaniu wrześniowego terminu przycięte pędy zdążą zdrewnieć i dobrze przygotować się do nadchodzącej zimy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze