Reklama

Wrześniowe cięcie w ogrodzie. Jakie rośliny warto przyciąć na przełomie lata i jesieni?

23/09/2022 06:54

Wrzesień to doskonały czas na cięcie drzew i krzewów owocowych. To zabieg, który sprawi, że w przyszłym roku ich plonowanie będzie bardziej obfite.

Przycinanie roślin to podstawowy zabieg pielęgnacyjny wykonywany w ogrodzie. Choć większość roślin przycina się w okresie zimowego spoczynku lub wczesną wiosną, to w przypadku niektórych gatunków warto wybrać termin jesienny. Zabieg najlepiej wykonywać w lekko pochmurny, ale suchy dzień.

 

Krzewy i drzewka owocowe

Maliny, jeżyny, porzeczki, agrest to krzewy, które możemy przycinać przez cały miesiąc. W tym miesiącu warto zadbać również o winorośl. W przypadku wczesnych odmian jabłoni i gruszy, a także wiśni, czereśni i śliw, które już owocowały, zabieg wykonujemy na początku miesiąca.

Reklama

 

Rośliny ozdobne i byliny

We wrześniu warto przyciąć róże – zwłaszcza parkowe i pnące. Nie zapominamy o bylinach – po okresie bujnego, letniego wzrostu nachyłków, ostróżek, krwawników, liliowców i funkii warto u nich systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany. Wycięcie obumarłych pędów pomoże również ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji grzybowych. Do połowy miesiąca można przycinać lawendę. W przypadku hortensji z zabiegiem lepiej wstrzymać się do wiosny.

 

Ostatni dzwonek!

Jeśli do tej pory nieco zaniedbaliśmy formowanie ozdobnych żywopłotów złożonych czy to z iglaków, czy krzewów liściastych, to możemy to nadrobić do końca września. Warto skrócić nadmiernie wybujałe pędy oraz skorygować kształt formacji roślinnej. Dzięki zachowaniu wrześniowego terminu przycięte pędy zdążą zdrewnieć i dobrze przygotować się do nadchodzącej zimy.


AM
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama