Sąd Okręgowy w Przemyślu podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie osób oskarżonych o zakłócenie procesji Ukraińców. Orzeczenie w ich sprawie jest już prawomocne.
26 czerwca 2016 roku grekokatolicy i prawosławni po mszy w soborze archikatedralnym w Przemyślu szli na tutejszy Ukraiński Cmentarz Wojenny. Tam modlili się w intencji strzelców siczowych Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, walczących w latach 1918-1920 r. pod wodzą Semena Petlury u boku Józefa Piłsudskiego. W momencie[paywall] przejścia procesji, na ulicy Słowackiego grupa około 20 osób związanych ze środowiskiem narodowców wyszła na jezdnię. Idącemu z przodu mężczyźnie podarto koszulkę, która – ich zdaniem – nawiązywała do symboli UPA, a według przedstawicieli Związku Ukraińców w Polsce była ukraińskim strojem ludowym. Doszło do szamotaniny. Interweniowała policja.
Trwające pół roku śledztwo zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia. Objęte nim osoby odpowiadały za zakłócenie aktu religijnego poprzez publiczne znieważanie z powodu przynależności narodowej, a niektóre również za uderzanie, kopanie i szarpanie wspomnianego uczestnika uroczystości. Przed sądem stanęło 19 osób w wieku od 19 do 45 lat.
Wyrok w ich sprawie zapadł przed tegorocznymi świętami wielkanocnymi. Jednego z oskarżonych, który przyznał się do winy, skazano na 4 miesiące ograniczenia wolności. Pozostałe osoby usłyszały wyrok od 6 do 14 miesięcy ograniczenia wolności, co ma polegać na wykonywaniu przez nich nieodpłatnych, dozorowanych prac na cele społeczne po 30 do 40 godzin w miesiącu.
Ponadto 5 mężczyzn, którzy przed Temidą odpowiadali także za uderzanie i szarpanie uczestnika procesji, ma mu zapłacić po 500 zł nawiązki każdy. Obrońcy podsądnych wnioskowali o uniewinnienie. Niektórzy z nich byli wcześniej karani. Stronom przysługiwało odwołanie od wyroku do sądu wyższej instancji. Skorzystali z niego.
W tym miesiącu Sąd Okręgowy w Przemyślu nie tylko podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji, ale dodatkowo nakazał jego podanie do publicznej wiadomości poprzez publikację na stronie internetowej policji. Oskarżeni mają również pokryć koszty procesu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Brak slow. Skandal.Polskie Prawo przeciw Polakom
Dlaczego na cmentarzu wojskowym gdzie leżą Żołnierze Petlury . Zostali pochowani banderowcy z OUN UPA ??? Kto na to dał zgodę .
Jak by tak zrobili islamistom to by ich na miejscu skatowali ale u nas można. Kula w łeb albo nawet szkoda kuli. Jak jest marsz równości to nie wolno i nikt tego nie robi ,a jak procesja to kto pytam kto ? To oczywiście ci myślący inaczej bo kto.świat oszalał
W każdym kraju przynajmniej europejskim prawo jest zawsze przeciw bydlakom i wynaturzeniom zagrażającym społeczeństwu.Narodowość tutaj nie gra żadnej roli.Bydło to bydło.Trzeba je trzymać w ryzach.I o dziwo poskutkowało.Bydlaków zamieniło w potulne baranki sprzatające śmieci i inne nieczystości naszego pięknego grodu w ramach zdobywania szlifów człowieczeństwa.
Kto dał zgodę? - jak myslisz czemu Kuchciński(pis) w 2010 roku otrzymał order za "osobisty wkład na rzecz rozwoju stosunków polsko-ukraińskich" od prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, który nadał tytuł bohatera tego kraju Stepanowi Banderze.
Zastanówcie sie kto tu kogo prowokuje, zastanówcie sie kto tu zaczyna przyjmowac stery? zastanówcie sie dlaczego w Birczy nie dawno rozebrano pomnik ku czci pamieci żołnierzy walczacych i poległych w walce z UPA, stanówcie sie sie czemu 2000 roku kiedy odbyły się uroczystości ku czci pomordowanych przez UPA w Birczy Marek Kuchciński zabronił kompanii honorowej Wojska Polskiego uczestnictwa w tych obchodach
Bydlak zawsze jest bydlakiem./spory narodowościowe to był tylko pretekst /.Tego doświadczyliśmy w naszym mieście.Ale jak widać wyrok sądu i to w dwu instancjach bydlaków potraktował jak bydlaków ale dał im szanse by kara ukierunkowała ich do człowieczeństwa.Już są grzeczni .Mam nadzieję,że szansę tą wykorzystają.
Bydlaki... TAK kulturalnie Pan Taduesz nazwa ludzi którzy mieli odwage zareagowac na symbolole banderowskie podczas tej procesji. Widocznie ani Sad ani POLICJA nie widziala nic zlego w tej symbolice.W jakim? czyim kraju zyjemy
Wielu \"POLAKÓW\" W Przemyślu jest tak ograniczonych umysłowo że myślą iż wyznawanie wiary Prawosławnej tudzież Grekokatolickiej =bycie Ulraincem. Nie tumany nie jest to to samo :) a najwięcej cwaniakuja Ci co mają korzenie Ukraińskie l, co wypadki z d... Ukraińskiej bądź Ukraiński penis ich zrobił. Zakompleksiony naród ciemnogrod :)
Ten marsz niemal prawa odbyć się! ponieważ synowie popów ukraińskich byli przywódcami upa ..
Tadeuszu bydlak jest bydlakiem a dureń durniem - czy ty wiesz czemu doszło do sprzeczek ? Czy ty widziałeś kto prowokował? Może zadam jeszcze inne pytania bo tobie to sie wydaje ze niby o wyznanie chodzi - czy zauważyłeś żeby w Przemyślu np św Jordana gdzie ów ukraińcy jak i polacy idą licznie w procesji nad san żeby byli przez kogokolwiek atakowani wyzywani itd -NIE Wiec moze zrozumiesz ze nie o narodowośc tu chodziło czy wyznanie a propagowanie w naszym mieście symboli banderowskich itd - co do prokuratury to przestań się ośmieszać wyrok odgórny jak -sędzia tu nie miał nic do gadania
Brak slow. Skandal.Polskie Prawo przeciw Polakom
Dlaczego na cmentarzu wojskowym gdzie leżą Żołnierze Petlury . Zostali pochowani banderowcy z OUN UPA ??? Kto na to dał zgodę .
Jak by tak zrobili islamistom to by ich na miejscu skatowali ale u nas można. Kula w łeb albo nawet szkoda kuli. Jak jest marsz równości to nie wolno i nikt tego nie robi ,a jak procesja to kto pytam kto ? To oczywiście ci myślący inaczej bo kto.świat oszalał