Znana jest lista sędziów tworzących skład Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie. Widnieje na niej siedem nazwisk. Dwie osoby to przedstawiciele sądów przemyskich.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar kilkanaście dni temu wręczył powołania sędziom sądów dyscyplinarnych. Ich rolą jest dbanie o rzetelne funkcjonowanie sądownictwa. Szef resortu sprawiedliwości, przekazując nominacje, podkreślił, że do zadań sędziów sądów dyscyplinarnych będzie należała troska o przestrzeganie określonych reguł przez nich i całe środowisko sędziowskie.
– Każdemu mogą zdarzyć się błędy czy przewinienia związane z przestrzeganiem zasad, godności i etosu zawodowego. Mogą się pojawić sytuacje, które będą wpływać na postrzeganie wymiaru sprawiedliwości przez obywateli. To do Państwa będzie należeć sądzenie i rozstrzyganie tych spraw – powiedział.
Reklama
Podkreślił jednocześnie w swoim wystąpieniu, że ostatnimi laty sądownictwo dyscyplinarne służyło przede wszystkim podporządkowaniu i karaniu tych, którzy mieli odwagę być niepokorni i upominali się o przestrzeganie praworządności oraz ochronę innych zasad konstytucyjnych.
– Liczę, że stworzą Państwo sądownictwo dyscyplinarne służące wszystkim obywatelom. Wierzę, że przywrócicie normalność, która powinna cechować wymiar sprawiedliwości w każdym państwie – zaznaczył, zwracając się do nowo powołanych.
Reklama
„Na stanowiska sędziów sądów dyscyplinarnych powołani zostali sędziowie, którzy nie brali udziału w procedurze konkursowej przed Krajowa Radą Sądownictwa, nieprawidłowo ukształtowaną na podstawie ustawy z 8.12.2017 r.” – czytamy w komunikacie resortu sprawiedliwości. Kolejnym kryterium wyboru było powierzenie obowiązków tym sędziom, którzy nie uczestniczyli w dokonywaniu zmian przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich 8 lat przez władzę ustawodawczą i wykonawczą w obszarze władzy sądowniczej, której wyłącznym celem było osłabienie niezależności sądów i podważenie niezawisłości sędziowskiej.
Na podkarpackiej liście sędziów nominowanych do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie znaleźli się: Krzysztof Dziewulski (Sąd Rejonowy w Sanoku), Dorota Blajer (Sąd Rejonowy w Nisku), Piotr Filip (Sąd Rejonowy w Strzyżowie), Tomasz Mucha i Artur Pelc (obaj z Sądu Okręgowego w Rzeszowie) oraz dwaj sędziowie z Przemyśla – Dariusz Lotycz i Krzysztof Stępień (Sąd Okręgowy w Przemyślu).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze