Reklama

Żywa lekcja historii

22/09/2016 07:24

Spotkali się przed schronem bojowym Linii Mołotowa w przeddzień rocznicy wydarzeń 17 września 1939 r. To była żywa lekcja historii nie tylko dla uczniów SP nr 15 w Przemyślu, recytujących i śpiewających teksty okolicznościowe. Jak przyznała obecna na uroczystości Joanna Preiss, prezes Związku Sybiraków, także dla niej samej.

17 września 1939 roku – cios w plecy. – Czterem tysiącom czołgów, tysiącu ośmiuset samolotom i blisko dwóm milionom żołnierzy mogliśmy przeciwstawić jedynie niewiele ponad trzysta tysięcy piechoty. Zachodnią część naszego kraju zajęli Niemcy, wschodnią Rosjanie. Doszło do czwartego rozbioru Polski – uczniowie klas szóstych, stojąc przed żelbetonowym schronem bojowym wybudowanym przez Rosjan w latach 1940 – 1941, dzielili się swą wiedzą z młodszymi rocznikami oraz przybyłymi gośćmi. Wyśpiewali lament i jęk wywiezionych w głąb Azji. Wróciła pamięć o tych, których już nie ma… 

Uroczystość z udziałem sybiraków

. Joanna Preiss podkreśliła również, że deportacje Polaków w głąb Rosji nie zaczęły w 1940 roku. – Władze carskie pierwsze konwoje Polaków wysyłały na Sybir już w połowie XVII wieku. Byli to uczestnicy powstania kościuszkowskiego, następnie listopadowego, styczniowego, warszawskiego. Deportacje trwały do 1956 roku. Polacy zsyłani byli na tereny imperium rosyjskiego, położone zarówno przed jak i za Uralem. Za Uralem to Kołyma, Workuta, Sachalin i wiele innych miejscowości. To nie są dla sybiraków nazwy geograficzne, ale miejsca martyrologii, gdzie setki tysięcy polskich zesłańców zostało na zawsze. Bez mogił i cmentarzy. Prezes Związku Sybiraków przekazała uczniom upominek – album Kresy i Sybir. Losy polskich dzieci oraz inne materiały dydaktyczne, w tym mapę zsyłek.

Reklama

Montaż słowno-muzyczny wraz z młodzieżą przygotowali nauczyciele SP nr 15: Monika Płatko, Marcin Duma, Łukasz Cebeńko. W uroczystości uczestniczyło ponad 80 wychowanków „piętnastki”, przedstawiciele grona pedagogicznego, dyrektor Artur Mykita, Maria Młynarska – zastępca dyrektora, z ramienia sybiraków obok Joanny Preiss Władysław Witesko oraz okoliczni mieszkańcy. 


fot.Aleksandra Białoń
AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    vhn hv - niezalogowany 2016-09-22 09:54:55

    Sybir OK ,OUN UPA TABU

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości