225 tys. zł trafiło do szkół ponadpodstawowych w powiecie jarosławskim z przeznaczeniem na realizację z uczniami zajęć z zakresu pomocy psychiczno-pedagogicznej. Praca terapeutów z młodzieżą ma zniwelować skutki 2-letniej pandemii. Wygląda na to, że będą mieli pełne ręce roboty. Stany frustracji, niezadowolenia i depresji czy zaburzenia motywacji do nauki – to tylko część skutków izolacji i zdalnego nauczania.
Łącznie będzie to 1610 godzin wsparcia. Terapeuci prowadzić będą wspomniane zajęcia do 20 grudnia.
– Zintensyfikowaliśmy również od lutego pomoc psychologiczno-pedagogiczną poprzez zmiany w organizacji pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu, której dwóch psychologów-terapeutów zostało wydelegowanych do ścisłej współpracy z ośmioma szkołami ponadpodstawowych powiatu i świadczenia im specjalistycznej pomocy w większym wymiarze niż do tej pory – zaznacza starosta Stanisław Kłopot.
W myśl ustaleń raz w miesiącu w poradni odbywać się będą spotkania grupy wsparcia dla pedagogów szkół ponadpodstawowych, na których uzyskają oni merytoryczne i emocjonalne wsparcie.
Jak zaznacza starostwo, pomoc psychologiczno-pedagogiczna objęła nie tylko uczniów przejawiających nasilone trudności emocjonalne, takie jak lęki i depresje czy zaburzenia motywacji do nauki, połączone z absencjami w szkole, ale też ich rodziców.
Wpływ nauki zdalnej na kondycję psychiczną stał się przedmiotem wielu badań i analiz. Na jedno z nich – przeprowadzone przez zespół badaczy z Polski i Ukrainy pod kierownictwem dr. hab. Piotra Długosza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – powołała się naczelnik Marta Kurpiel.
Zaznacza, że wyniki pokazały, że pandemia przyczyniła się do wytworzenia negatywnych nawyków u młodzieży, takich jak chociażby długie spanie, niewychodzenie z domu czy ściąganie na sprawdzianach.
Badaniami objęto 1000 polskich uczniów ze starszych klas szkół podstawowych i szkół średnich oraz 1022 uczniów mieszkających na Ukrainie. „Prawie 1/3 uczniów twierdziła, że obniżyła się ich motywacja do nauki, 20 proc. mówiła o pogorszonym samopoczuciu psychicznym, a u 16 proc. pogorszył się wzrok. Co piąty ankietowany uczeń narzekał na nadwagę, a ponad 26 proc. wskazywała na pogorszenie ogólnego stanu funkcjonowania.
Bardzo niepokojącym skutkiem zdalnej nauki były przejawy depresji – 20 proc. uczniów oraz brak satysfakcji z życia – 15 proc.” – czytamy w opracowaniu przygotowanym przez M. Kurpiel.
Podkreśliła, że wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, prowadzonych przez powiat jarosławski, przeprowadzono podobną ankietę online, której wyniki potwierdziły u nich m.in. znaczny wzrost poziomu stanów frustracji, niezadowolenia i depresji.
„Należy mieć nadzieję, że każdy rodzaj wsparcia, każda godzina rozmów i zajęć to krok na drodze do emocjonalnej stabilizacji i harmonijnego funkcjonowania w szkolnym, rówieśniczym i rodzinnym środowisku” – czytamy w opracowaniu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze