Reklama

2 lata pandemii zrobiły swoje. Rozmiar szkód wyrządzonych młodzieży ogromny

225 tys. zł trafiło do szkół ponadpodstawowych w powiecie jarosławskim z przeznaczeniem na realizację z uczniami zajęć z zakresu pomocy psychiczno-pedagogicznej. Praca terapeutów z młodzieżą ma zniwelować skutki 2-letniej pandemii. Wygląda na to, że będą mieli pełne ręce roboty. Stany frustracji, niezadowolenia i depresji czy zaburzenia motywacji do nauki – to tylko część skutków izolacji i zdalnego nauczania.

Łącznie będzie to 1610 godzin wsparcia. Terapeuci prowadzić będą wspomniane zajęcia do 20 grudnia.

– Zintensyfikowaliśmy również od lutego pomoc psychologiczno-pedagogiczną poprzez zmiany w organizacji pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu, której dwóch psychologów-terapeutów zostało wydelegowanych do ścisłej współpracy z ośmioma szkołami ponadpodstawowych powiatu i świadczenia im specjalistycznej pomocy w większym wymiarze niż do tej pory – zaznacza starosta Stanisław Kłopot.

W myśl ustaleń raz w miesiącu w poradni odbywać się będą spotkania grupy wsparcia dla pedagogów szkół ponadpodstawowych, na których uzyskają oni merytoryczne i emocjonalne wsparcie.

Jak zaznacza starostwo, pomoc psychologiczno-pedagogiczna objęła nie tylko uczniów przejawiających nasilone trudności emocjonalne, takie jak lęki i depresje czy zaburzenia motywacji do nauki, połączone z absencjami w szkole, ale też ich rodziców.

Reklama

Stracili motywację do nauki

Wpływ nauki zdalnej na kondycję psychiczną stał się  przedmiotem wielu badań i analiz. Na jedno z nich – przeprowadzone przez zespół badaczy z Polski i Ukrainy pod kierownictwem dr. hab. Piotra Długosza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – powołała się naczelnik Marta Kurpiel.

Zaznacza, że wyniki pokazały, że pandemia przyczyniła się do wytworzenia negatywnych nawyków u młodzieży, takich jak chociażby długie spanie, niewychodzenie z domu czy ściąganie na sprawdzianach.

Badaniami objęto 1000 polskich uczniów ze starszych klas szkół podstawowych i szkół średnich oraz 1022 uczniów mieszkających na Ukrainie. „Prawie 1/3 uczniów twierdziła, że obniżyła się ich motywacja do nauki, 20 proc. mówiła o pogorszonym samopoczuciu psychicznym, a u 16 proc. pogorszył się wzrok. Co piąty ankietowany uczeń narzekał na nadwagę, a ponad 26 proc. wskazywała na pogorszenie ogólnego stanu funkcjonowania.

Bardzo niepokojącym skutkiem zdalnej nauki były przejawy depresji – 20 proc. uczniów oraz brak satysfakcji z życia – 15 proc.” – czytamy w opracowaniu przygotowanym przez M. Kurpiel.

Podkreśliła, że wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, prowadzonych przez powiat jarosławski, przeprowadzono podobną ankietę online, której wyniki potwierdziły u nich m.in. znaczny wzrost poziomu stanów frustracji, niezadowolenia i depresji.

„Należy mieć nadzieję, że każdy rodzaj wsparcia, każda godzina rozmów i zajęć to krok na drodze do emocjonalnej stabilizacji i harmonijnego funkcjonowania w szkolnym, rówieśniczym i rodzinnym środowisku” – czytamy w opracowaniu.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama