W poniedziałek, 22 sierpnia, w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony od Czytelników narzekających na gigantyczne kolejki w MOPS, w którym przyjmowane są wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Dyrekcja instytucji, na której barki spadła realizacja formalności związanych z przyznawaniem świadczenia, prosi o wyrozumiałość ze względu na trwający obecnie sezon urlopowy i zapewnia, że otrzymanie dodatku wcale stania w kolejce nie wymaga.
Ponadto przypominam, że wniosek można złożyć bez czekania w kolejce. Nie tylko przez internet, bo zdaję sobie sprawę, że osoby starsze niekoniecznie są biegłe w tej materii, ale też w biurze podawczym w budynku przy Leszczyńskiego 3 albo po prostu wrzucić go do skrzynki podawczej przy wejściu do budynku, dostępnej od godziny 7 rano do 19. Jest ona na bieżąco monitorowana – wyjaśnia P. Hryniszyn.
– Być może chęć osobistego złożenia wniosku w okienku do tego dedykowanym wynika z tego, że na naszą prośbę zostanie on wstępnie przejrzany przez pracownika pomocy społecznej, jednak zapewniam, że druki są tak przygotowane, że trudno o pomyłkę, jeśli uważnie czyta się formularz. Wniosek jest niemal identyczny jak ten, który składało się podczas starania o dodatek osłonowy – dodaje.
Ostatnią możliwą opcją jest wysłanie wypełnionego wniosku tradycyjną pocztą.
Wszystkie wnioski przesłane do tej pory lub złożone w Gminie Miejskiej Przemyśl również będą traktowane jako złożone w dniu 22 sierpnia br. Trzeba pamiętać, że oprócz samego wniosku, koniecznie należy też złożyć formularz RODO.
Dokumenty można pobrać na stronie magistratu i MOPS, są też dostępne na miejscu w ośrodku pomocy społecznej (można je otrzymać poza kolejnością).
– Jeśli ktoś wrzucił wniosek do skrzynki podawczej bez wspomnianego formularza, będzie wzywany telefonicznie do uzupełnienia przez pracownika MOPS. Tak samo, jeśli we wniosku mimo wszystko pojawią się jakieś błędy, więc nie należy się niepokoić – uspakaja dyrektor MOPS.
Podkreśla też, że złożenie wniosku osobiście u pracownika nie oznacza, że pieniądze wpłyną na konto szybciej. Informacja o przyznaniu wniosku, bez względu na sposób jego złożenia, zostanie przekazana na adres e-mailowy podany przez aplikującego o środki, a sam dodatek trafi do nas w ciągu 30 dni od dnia złożenia wypełnionych druków.
– Jeśli ktoś nie dysponuje adresem e-mailowym, po prostu takiej informacji nie dostanie, natomiast pieniądze oczywiście otrzyma – wyjaśnia P. Hryniszyn.
– Z doświadczenia wiemy, że wzmożone zainteresowanie składaniem wniosków za chwilę się uspokoi i emocje opadną. Apelujemy o większą samodzielność w tym zakresie. Wystarczy wypełnić wniosek w domu, dołączyć klauzulę informacyjną, spiąć i włożyć do koperty, a następnie wrzucić do skrzynki podawczej, która codziennie jest opróżniana, a każda przesyłka rejestrowana. Należy też pamiętać, by jako adresata wniosku wskazać prezydenta miasta Przemyśla, a nie dyrektora MOPS w Przemyślu – podkreśla dyrektor instytucji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze