Reklama

Konfitura z jarzębiny z jabłkiem i miodem

24/09/2025 07:51

Jarzębina, choć rzadko spotykana w domowej spiżarni, doskonale nadaje się na aromatyczne przetwory. Jej owoce są bogate w witaminę C i świetnie komponują się z jabłkiem oraz miodem, który łagodzi charakterystyczną goryczkę. Taką konfiturę można podawać do mięs, serów lub jako dodatek do deserów.


Składniki:

– 500 g dojrzałych owoców jarzębiny,

– 2 duże słodkie jabłka,

– 250 g miodu (można zastąpić cukrem),

– sok z 1 cytryny,

– ½ szklanki wody.

 

Sposób przygotowania:

Jarzębinę obrać z gałązek, dokładnie opłukać i przelać wrzątkiem. Następnie zalać zimną wodą i odstawić na kilka godzin (najlepiej na całą noc), aby pozbyć się goryczki.

Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić w drobną kostkę.

Jarzębinę zalać świeżą wodą i gotować przez 10 minut na małym ogniu. Odcedzić.

W szerokim garnku połączyć jarzębinę, jabłka, sok z cytryny i wodę. Gotować na małym ogniu, mieszając co jakiś czas, aż owoce zmiękną (ok. 30 minut).

Reklama

Dodać miód i gotować jeszcze 10–15 minut, aż konfitura zgęstnieje.

Gorącą konfiturę nakładać do wyparzonych słoików, szczelnie zamknąć i odwrócić do góry dnem do wystygnięcia.

 

AM

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 29/09/2025 08:42
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama