W środę, 17 bm. Sąd Rejonowy w Przemyślu ogłosi wyrok w sprawie awantury, jaka miała miejsce podczas procesji Ukraińców. Odpowiedzialnością za jej zakłócenie obciążono 19 osób w wieku od 19 do 45 lat.
26 czerwca 2016 roku grekokatolicy i prawosławni po mszy w soborze archikatedralnym w Przemyśli szli na tutejszy Ukraiński Cmentarz Wojenny. Tam modlili[paywall] się w intencji strzelców siczowych Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, walczący w latach 1918-1920 r. pod wodzą Semena Petlury u boku Józefa Piłsudskiego. W momencie przejścia procesji, na ulicy Słowackiego, grupa około 20 osób związanych ze środowiskiem narodowców wyszła na jezdnię. Idącemu z przodu mężczyźnie podarto koszulkę, która – ich zdaniem nawiązywała do symboli UPA, a według przedstawicieli Związku Ukraińców w Polsce, była ukraińskim strojem ludowym. Doszło do szamotaniny. Interweniowała policja.
Trwające pół roku śledztwo zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia. Objęte nim osoby odpowiadały za zakłócenie aktu religijnego poprzez publiczne znieważanie z powodu przynależności narodowej, a niektóre również za uderzanie, kopanie i szarpanie wspomnianego uczestnika uroczystości.
W poniedziałek, 8 bm. przed Sądem Rejonowym w Przemyślu zakończył się proces. W mowie końcowej prokurator wniósł o uznanie 19 oskarżonych za winnych zarzucanych im czynów i skazanie ich na kary od 6 miesięcy do 2 lat ograniczenia wolności poprzez wykonywanie nieodpłatnych, dozorowanych prac na cele społeczne po 40 godzin w miesiącu. Ponadto mieliby zapłacić od 500 zł do 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Obrońcy mężczyzn wnieśli o uniewinnienie klientów. Wyrok poznamy 17 bm.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze