Reklama

Po kolędzie po sąsiedzku

8 stycznia br. w murach parafialnego kościoła pw. św. Mikołaja-biskupa w Wyszatycach gościnnie z koncertem kolęd i pastorałek wystąpiła Orkiestra Dęta OSP z Walawy pod batutą Łukasza Rysza.

Zagrali po sąsiedzku, bo Walawę i Wyszatyce dzieli niewiele kilometrów, ale miejscowości te położona są w dwóch gminach – Orły i Żurawica. Wszystko odbyło się dzięki inicjatywie niezwykle prężnie działającego sołtysa Wyszatyc Ryszarda Jarocha.

Historia walawskiej orkiestry dętej jest ciekawa. Formacja, działająca obecnie przy OSP w Walawie, wcale tam nie powstała. Powstała w 1912 r. we[paywall] wsi Głuchowice w województwie lwowskim. Została założona przez Tomasza Słubickiego, który spoczywa na walawskim cmentarzu wraz z innymi członkami orkiestry.

Pierwotnym celem jej działalności była tylko i wyłącznie oprawa muzyczna mszy św. w miejscowym kościele parafialnym oraz uświetnianie uroczystości wiejskich. Jednak ambicje członków orkiestry były znacznie większe i z roku na rok poszerzali swój repertuar w wyniku czego.

Od wielu lat bierze czynny udział w ważnych uroczystościach państwowych jak i kościelnych.

Reklama

W wyszatyckim kościele dała prawdziwy popis. Licznie zgromadzeni parafianie, jak i zaproszeni goście gromkimi brawami nagradzali każdy utwór.

– Muzyczny kunszt i wielopokoleniowy skład orkiestry pozostawił na słuchaczach niezapomniane, bardzo pozytywne wrażenie. To było znakomite nawiązanie do niedawno obchodzonych świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy za wspaniały koncert, ta muzyka niech rozbrzmiewa w naszych sercach, a wspólne kolędowanie niech nas w tym umacnia – podsumował sołtys Wyszatyc R. Jaroch.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości